حلول ماه ربیع الاول
1390/11/30 14:10:18
سرویس اقتصادی
یوسفیان‌ملا تاکید کرد:

رشد نقدینگی پوستری ماتم‌بار از تورم و نابودی اشتغال

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس هشتم، با اعتقاد به اینکه رشد نقدینگی باید با نیاز‌های اقتصاد کشور تناسب داشته باشد، افزود هر ریال اضافه بر نیاز مشکلات جبران‌ناپذیری برای کشور به وجود خواهد آورد و نابودی اشتغال و ضربه به صنعت را به همراه خواهد داشت.
رشد نقدینگی پوستری ماتم‌بار از تورم و نابودی اشتغال عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس هشتم، با اعتقاد به اینکه رشد نقدینگی باید با نیاز‌های اقتصاد کشور تناسب داشته باشد، افزود هر ریال اضافه بر نیاز مشکلات جبران‌ناپذیری برای کشور به وجود خواهد آورد و نابودی اشتغال و ضربه به صنعت را به همراه خواهد داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/67.jpg رشد,نقدینگی,پوستری,ماتم‌بار,از,تورم,و,نابودی,اشتغال Icana

عزت‌الله یوسفیان‌ملا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به افزایش 323 هزار میلیارد ریالی رشد نقدینگی نسبت به سال گذشته، بیان کرد: رشد نقدینگی یعنی بالارفتن قدرت خرید و افزایش عرضه و عدم تعادل در تقاضا.

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی، بزرگترین و مهم‌ترین نتیجه رشد بی‌رویه نقدینگی را تورم عنوان و تصریح کرد: مشکلات زیاد و جبران‌ناپذیر، نابودی اشتغال و ضربه زدن به صنعت، مصیبت‌های حاصل از رشد نقدینگی بدون حساب و کتاب است.

وی ادامه داد: رشد نقدینگی باید با نیاز اقتصاد کشور تناسب داشته باشد، در صورتی که نقدینگی افزایش پیدا کند، به اندازه هر ریال آن مشکلات جبران‌ناپذیری برای کشور به وجود خواهد آورد.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس هشتم، در رابطه با تاثیر افزایش سود سپرده بانکی بر مهار نقدینگی، گفت: آزادسازی سود سپرده‌ها تا حدودی می‌تواند نقدینگی را جمع‌آوری کند؛ اما در صورتی که تبعات آن هم پیش‌بینی شود.

وی ادامه داد: اگر رشد سود سپرده باعث افزایش سود تسهیلات وام نیز شود و عده‌ای متضرر شوند به طور قطع زیان‌آور است و دولت باید برای وام‌هایی که نیاز مردم است و قادر نیستند سودهای 28 تا 30 درصدی پرداخت کنند، چاره‌ای بیاندیشد.

به گفته یوسفیان ملا هر زمان سود بانکی را بدون محدودیت باز کردیم نقدینگی جمع شد و تاثیر مثبت در بازار گذاشت؛ اما باید به افزایش سود وام‌ها نیز توجه کرد تا خسارت آن بیشتر از نقدینگی نشود.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی، روز گذشته اعلام کرد: نقدینگی در 30 دی ماه 90 معادل 3260 هزار میلیارد ریال شده که نسبت به یک سال قبل 323 هزار میلیارد ریال رشد داشته است.

بهمنی با اشاره به وجود نقدینگی در اقتصاد گفت: نقدینگی بالای جامعه، در ترکیب با نرخ سود پایین، مثل قند خون بالا بود که یک روز به چشم، یک روز به کبد و هر روز به نقطه‌ای از بدن آسیب می‌رساند ولی آزاد سازی نرخ سود سپرده‌های بانکی این وضعیت را ساماندهی کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet