حلول ماه ربیع الاول
1390/11/30 15:13:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سودانی:

تلاطم بازار نفت شعله‌ای است که خود اروپاییان آن را برافروخته‌اند

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس،با اشاره به تصمیم اخیر جمهوری اسلامی ایران برای توقف صادرات نفت به چند کشور اروپایی،گفت:در پی این تصمیم،بعضی از کشورها برای ذخیره‌سازی نفت،خریدشان را افزایش داده‌اند و این موضوع موجب تلاطم بازار نفت شده که به نظر می‌رسد شعله‌ای است که خود اروپاییان آن را برافروخته‌اند.
تلاطم بازار نفت شعله‌ای است که خود اروپاییان آن را برافروخته‌اند یک عضو کمیسیون انرژی مجلس،با اشاره به تصمیم اخیر جمهوری اسلامی ایران برای توقف صادرات نفت به چند کشور اروپایی،گفت:در پی این تصمیم،بعضی از کشورها برای ذخیره‌سازی نفت،خریدشان را افزایش داده‌اند و این موضوع موجب تلاطم بازار نفت شده که به نظر می‌رسد شعله‌ای است که خود اروپاییان آن را برافروخته‌اند. https://cdn.icana.ir/d/019/8317.jpg تلاطم,بازار,نفت,شعله‌ای,است,که,خود,اروپاییان,آن,را,برافروخته‌اند Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛ناصرسودانی،به ایسنا گفت:تصمیم ایران برای توقف صادرات نفت به چند کشور اروپایی موجب افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی شده است.

وی افزود:براساس قانون معاملات و فعالیت‌های اقتصادی باید هم مصالح خریدار و هم فروشنده در معامله تامین شود و معاملات نباید در فضای گردن‌کشی‌های سیاسی، مصالح طرف مقابل را با تهدید به خطر بیندازد.

نماینده مردم اهواز در مجلس، با اشاره به تحریم نفتی اتحادیه اروپا علیه کشورمان خاطر نشان کرد: این اقدام اروپا ما را هوشیارتر کرد تا برای حفظ مصالح ملی‌ خود، ضمانت‌های لازم را از سوی خریدار به دست بیاوریم چرا که اکنون خریدار خود را میدان‌دار عرصه معامله می‌بیند و برای فروشنده شاخ و شانه می‌کشد؛ لذا ما مجبور شدیم برای آنکه مصالح ملی‌مان به خطر نیفتد، شروطی را برای خریداران اروپایی در نظر بگیریم چرا که رفتارغیرمنصفانه و غیرعاقلانه آنها ما را وادار کرد هیچ‌گونه اطمینانی به رفتارهای اقتصادی و سیاسی آنها نداشته باشیم.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: ضربه‌ی حیثیتی که اروپا در بازارهای بین‌المللی خورده، با تحریم نفتی ایران قابل جبران نیست چرا که اعتماد همه کشورها و ملت‌ها نسبت به اروپا سلب شده است.

سودانی، در ادامه شروط ایران برای فروش نفت به اروپا را کاملا منطقی و مبتنی بر حفظ مصالح ملی دانست و گفت: بر این اساس کالایی که ما می‌ فروشیم یک کالای استراتژیک است و باید بهای آن برای پرداخت ضمانت شود و اینگونه نباشد که ما کالا بدهیم و در مقابل بهایی بدست نیاوریم. در این فضا رفتار اروپا در تحریم بانکی و نفتی ایران نوعی راهزنی بین‌المللی به شمار می‌آید.

سودانی،با بیان اینکه بر اساس شروط ایران، طرف قرارداد نباید حق فسخ یک طرفه قرارداد نفتی را داشته باشد، افزود: زمانی که یک قرارداد تنظیم می‌شود فعالیت‌های اقتصادی ما بخصوص در میادین نفتی از اکتشاف، استخراج، تولید و امثال آن بر اساس این قرارداد تنظیم می‌شود و برنامه‌ریزی‌های میان‌مدت و درازمدت اقتصادی ما نیز بر اساس این فروش صورت می‌گیرد لذا باید ضمانت و چشم‌انداز سه تا پنج ساله‌ای در دسترس باشد تا بر اساس آن فعالیت اکتشاف و تولید‌مان را سامان دهیم و برای آن برنامه‌ریزی کنیم.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان کرد:اگر زمانی که ما تولید نفت را افزایش می‌دهیم کشورهای طرف قرارداد ما یک مرتبه این قرارداد را فسخ کنند، معنای آن بی‌احترامی به قوانین و قراردادهای بین‌المللی است و قطعا نمی‌تواند موجب دلگرمی ما شود. اکنون هم با توجه به اینکه اروپایی‌ها بی‌اعتمادی را شروع کرده‌اند بنابراین ایران ضمانت‌هایی را برای اعتمادسازی بایسته دیده و شروطی در این راستا تعیین کرده است.

طراح طرح توقف صادرات نفت به کشورهای اروپایی،با اشاره به چگونگی بررسی این طرح در مجلس نیز گفت:این طرح فعلا به دلیل تقارن با تعطیلی مجلس در زمان تبلیغات انتخاباتی پیگیری نشده و ما منتظر آغاز جلسات علنی مجلس هستیم تا با رایزنی‌های نهایی آن را در صحن علنی مجلس مطرح و به تصویب برسانیم.

وی درپایان گفت:هدف ما در طرح توقف صادرات نفت به اروپا، این است که دست دولت برای واکنش در قبال رفتارهای برخی کشورها به شکل قانونی باز باشد و دولت بتواند در اسرع وقت اقدامات لازم را در قبال مسائلی مانند تحریم نفتی انجام دهد./

 

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet