شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1390/12/02 09:49:42
سرویس اقتصادی
واکنش بهارستانی‌ها به تشدید گرانی در روزهای پایانی امسال؛

نمایندگان‌ملت:دولت‌گرانی افسارگسیخته کالاهای اساسی رامهار کند

پس از نوسانات چند ماهه نرخ ارز، قیمت برخی کالاهای مورد نیاز مردم دست‌خوش افزایش بها شد، که این افزایش قیمت‌ها در آستانه سال نو و زمزمه‌های اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها نمایندگان مردم در مجلس را به واکنش وا داشت و موجب شد تا آنان به دستگاه‌های اجرایی تذکرهای جدی بدهند.
نمایندگان‌ملت:دولت‌گرانی افسارگسیخته کالاهای اساسی رامهار کند پس از نوسانات چند ماهه نرخ ارز، قیمت برخی کالاهای مورد نیاز مردم دست‌خوش افزایش بها شد، که این افزایش قیمت‌ها در آستانه سال نو و زمزمه‌های اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها نمایندگان مردم در مجلس را به واکنش وا داشت و موجب شد تا آنان به دستگاه‌های اجرایی تذکرهای جدی بدهند. https://cdn.icana.ir/d/019/16437.jpg نمایندگان‌ملت:دولت‌گرانی,افسارگسیخته,کالاهای,اساسی,رامهار,کند Icana

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، هر چه به شب عید نزدیک می‌شویم نگرانی‌ها  درباره قیمتها تشدید می‌‌شود، بطوریکه  اکنون پس لرزه های گرانی دلار علاوه بر بازار عمده فروشان، در بخش خرده فروشی نیز احساس می شود که موجب گرانی کالاهای اساسی در آستانه عید نوروز شده است.

وارد بازار بنکداران مواد غذایی و عمده فروشان که می شوی، حالتی از رخوت و نگرانی را در چهره بسیاری از آنها می توانی ببینی. دودلی در تعیین قیمتها، فکر آنها را به خود مشغول کرده است. نمی دانند این لحظه که قیمت دلار در بازار بالا می رود، قیمت را بالا ببرند، یا دقیقه ای بعد که نرخ پایین می آید، آنها هم قیمت کالاهایشان را پایین بیاورند.

این عدم اطمینان از آینده ارز سبب شده که بعضی از واردکنندگان و عمده فروشان از سرازیر کردن اجناس تازه به بازار پرهیز کنند.

اوضاع و احوال یاد شده در بازار موجب شد تا نمایندگان ملت واکنش‌هایی را به این افزایش قیمت‌ها نشان دهند.

افزایش قیمت‌هایی که در آستانه سال نو با چاشنی زمزمه‌های مسئولان دولتی برای اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها، مردم و نمایندگان مردم را نگران‌تر کرده تا جاییکه نمایندگان ملت حضور جدی نهادهای نظارتی را برای ایجاد آرامش در بازار، خواستار شدند.

 

نورا: سازمان تعزیرات قاطع عمل کند

عباسعلی نورا عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به گرانی بیش ازانتظارکالاها درآستانه سال نوافزود: مشکل بسیاری از مسئولان کشوراین است که بجای برخورد با علت مسائل با معلول برخورد می کنند.

نماینده مردم زابل و زهک در مجلس شورای اسلامی یادآورشد: تورم و گرانی جامعه یک علت دارد و آن هم بی برنامگی مسئولان و مدیران رده بالای اجرایی است وارتباطی به وارد کننده کالا ندارد. البته افراد سود جو تا حدی می توانند برآشفتگی بازاراثرداشته باشند ولی به طورکامل اثرگذار نیستند و این ادعای برخی مسئولین، برای سلب مسئولیت است.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس یادآورشد: نوسانات ارزی و مسکن بر روی اجناس و کالاهای دیگر تاثیر می‌گذارد و به‌جای این که به صاحبان تولید فشار وارد شود باید مشکل اصلی رفع شود.

نماینده مردم زابل و زهک در مجلس هشتم یادآورشد: نباید با اقتصاد دستوری برخورد کرد لذا رئیس جمهور حق ندارد دستور دهد که اقتصاد کشور به فلان روش اداره شود و خارج از چارچوب وشیوه های اصولی و کارشناسی کشوررا اداره کند.

وی با انتقاد از گران شدن قیمت مسکن و نرخ اجاره بها درماه‌های پایانی سال، افزود: ریشه گرانی مسکن در گرانی ارز است چرا که مجبوریم برخی مواد اولیه و مسالح ساختمانی وارداتی را با نرخ بالای ارز خریداری کنیم لذا این موضوع برافزایش قیمت مسکن اثر گذاراست.

نورا با تاکید براینکه نظارت و کنترل قیمت‌ها ازسوی ارگانهای اجرایی باید مستمرباشد، اظهارداشت: استمرار درعمل می‌تواند اثر بخش باشد لذا نباید آن را تنها به ماه‌های پایان سال محدود کنیم.

 

دلخوش: نبود نظارت و پرداخت نکردن سهم تولید عامل گرانی‌ها

سید کاظم دلخوش اباتری سخنگوی کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم با بیان این که گرانی کالاها در آستانه سال نو فشار مضاعفی را به مردم وارد می‌کند، گفت: گرانی مولود نبود کنترل و نظارت مطلوب بر بازار و پرداخت نشدن سهم تولید است؛ در شرایط کنونی نهادهای نظارتی در کنترل بازار بهتر عمل کنند.

نماینده مردم صومعه‌سرا توضیح داد: در روزهای اخیر شاهد افزایش شدید قیمت کالاهای اساسی مورد نیاز مردم هستیم و در چنین شرایطی باید سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان عملکرد بهتری در انجام وظایف خود داشته باشند.

گرانی‌ها مردم را از حضور در انتخابات دلسرد می‌کند

سخنگوی کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی با بیان این که انتخابات مجلس شورای اسلامی پیش رو است، اظهار داشت: در چنین شرایطی تبلیغات منفی دشمنان برای دلسرد کردن مردم نیز رنگ و بوی تازه‌ای گرفته و دولت باید در چنین شرایطی ضمن مقابله با گرانفروشی شرایط رفاه را برای مردم فراهم کند.

دلخوش با تاکید بر این که بخشی از گرانی کالاها ناشی از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها است، افزود: متاسفانه سهم بخش تولید از هدفمندی یارانه‌ها پرداخت نشد و اگر این اتفاق صورت می‌گرفت ضمن اشتغال‌زایی و کمک به تولید از افزایش قیمت کالاها نیز جلوگیری می‌شد.

وی بخشی از گرانی کالاها را نیز به دلیل تحریم‌های اعمال شده علیه ایران دانست و تصریح کرد: تحریم‌های صورت گرفته در تولید تاثیر گذاشته و بسیاری از تولیدکنندگان دچار مشکلاتی شده‌اند که به امید خدا با تدبیر مسوولان تحریم‌ها شکست خواهد خورد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم افزود: تحریم‌ها ارتباط اقتصادی ما با سایر کشورها را تضعیف‌ کرده و کمی بر قیمت کالاها تاثیر گذاشته است که با برقراری تعادل در بازار بدون شک این مشکل مرتفع خواهد شد.

 

صادق: غضنفری باید پیش از هشدار به گران فروشان به مسئولان اقتصادی تذکر می‌داد

سید مهدی صادق در واکنش به گرانی‌های اخیر گفت: بهتر بود وزیر صنعت و تجارت پیش از هشدار به گران فروشان به رئیس کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی برای وضعیت نابه‌سامان ارزی کشور تذکر می‌داد.

وی که علت اصلی گرانی‌های اخیر را نوسانات نرخ ارز می‌دانست، افزود: در شرایط کنونی برخی تولیدکنندگان داخلی چاره‌ای جز افزایش قیمت‌ها ندارند.

نماینده مردم بندر کیاشهر و آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به هیچ وجه موافق افزایش قیمت‌ها نیست ولی افزایش به یک‌باره نرخ ارز، زلزله اقتصادی در بازارهای اقتصادی کشور ایجاد و افزایش قیمت‌های کنونی نیز پس لرزه‌های افزایش نرخ ارز است.

دولت از افزایش قیمت‌ها آماری ارائه نمی‎دهد

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس  با بیان این که سکوت آماری دولت مشکل آفرین است، گفت: مسئولان دولتی در شرایط کنونی آمار دقیقی از افزایش قیمت‌ها منتشر نمی‌‍‌کنند و سخن درباره افزایش قیمت‌ها در روزهای گذشته نسبی و معطوف به مشکلاتی است که مردم با آن در تماس هستند.

افزایش قیمت‌ها غیر معمول است

صادق با اشاره به افزایش ۱۰درصدی لوازم خانگی درماههای پایانی سال افزود: افزایش قیمت‌ها درماههای پایانی سال غیرمعمول است ولی متاسفانه بر خلاف عرف، سالهای اخیر شاهد رفتارهای غیر منطقی واصولی از سوی دولت هستیم.

وی افزود: شاهد افزایش قیمت خودرو و لوازم خانگی درماههای پایانی سال هستیم که به منزله تزلزل دراقتصاد کشوراست و تا کنون این وقایع در بهمن واسفند ماه اتفاق نمی افتاده وعملکرد ضعیف دولت و سوء مدیریت باعث وقوع این موارد است.

صادق اتفاق افتاده را یکی از عجایب اقتصادی کشور برشمرد که تاکنون سابقه نداشته است و از این که هر روز شاهد افزایش قیمت کالاها و محصولات داخلی و خارجی اظهار نگرانی کرد.

 

دلاور: دلال‌بازی؛ طعم گرانی را برای مواد‌غذایی به ارمغان آورده است

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس افزایش قیمت برخی اقلام مواد غذایی را از تبعات اجرای نامناسب و ناقص قانون هدفمندی یارانه‌ها و وجود دلال بازی در بازار دانست.

نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی گفت: معمولاً همه ساله با نزدیک شدن به عید نوروز قیمت مواد غذایی در بازار افزایش می یابد اما امسال این گرانی مضاعف‌تر از گذشته شده و فشار بیشتری را به مردم وارد می‌کند که یکی از دلایل آن اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و عدم پرداخت سهم بخش تولید است.

انبارها پٌر است، توزیع ایراد دارد

وی با بیان این که به اندازه کافی مواد غذایی در انبارها موجود است، افزود: متأسفانه در بخش توزیع اشکالاتی وجود دارد و دلال بازی منجر به افزایش قیمت مواد غذایی در این روزها شده است.

دلاور در مورد گرانی و کمبود گوشت قرمز به ویژه گوشت گوسفند در روزهای اخیر گفت: بخش عمده ای از نهاده های دامی از طریق واردات تأمین می شود و به دنبال افزایش نرخ ارز و افزایش قیمت جهانی این محصولات هزینه تمام شده گوشت قرمز در کشور افزایش یافته است.

وی درباره افزایش قیمت برنج در روزهای اخیر نیز اظهار داشت: امسال هم تولید برنج افزایش داشته و هم میزان واردات بیش از نیاز داخلی بوده اما شاهد هستیم که قیمت برنج داخلی و برنج خارجی به موازات هم رو به افزایش است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس وجود واسطه ها و دلالان را در افزایش قیمت برنج بسیار مؤثر دانست و گفت: با توجه به اینکه کمبودی از نظر برنج داخلی و برنج خارجی در بازار وجود ندارد تنها عاملی که این گرانی را تشدید می کند نبود مدیریت در نحوه توزیع و دلال بازی در بازار است.

 

حسینی: جامعه دیگر توان افزایش غیرمعمول قیمتها را ندارد

سید عماد حسینی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت توجه داشته باشد هدفمندی یارانه ها یک پروسه ۵ساله است و برای اجرای آن، ۴سال دیگر زمان داریم لذا نیازی نیست با اعمال فشار به مردم این قانون را طی ۲سال ، اجرایی کند.

نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس هشتم با ابراز امیدواری از اینکه دولت ، فاز دوم هدفمندی یارانه ها را با آرامش بیشتر و بدون عجله اجرا کند، اظهارداشت: دولت باید با شیب ملایم تری فازدوم هدفمندی یارانه ها را آغازکند تا با اطمینان بیشتری به سمت اجرای این قانون پیش رویم و شرایط اقتصادی جامعه عادی تر شود.

 

فولادگر: دستگاه‌های نظارتی جلوی افزایش بی‌رویه قیمت‌ها را بگیرند

حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه اصل ۴۴ و عضو کمیسیون صنایع و معادنمجلس با تأکید بر این که دستگاه‌های نظارتی باید جلوی افزایش بی‌رویه قیمت‌ها را بگیرند، گفت: در حالی که هنوز فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها اجرا نشده است، افزایش قیمت کالاهای مصرفی خانوارها آن هم بدون مجوز مجلس و عدم رعایت شیب ۲۰درصدی، توجیهی ندارد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس هشتم افزود: افزایش قیمت کالاهایی که در قانون بودجه ۹۰مصوب شده است اگر بیشتر از ۲۰درصد رشد داشته باشد، خلاف قانون به شمار می‌آید و دستگاه‌های نظارتی باید با چنین تخلف‌هایی برخورد قانونی کنند.

رئیس کمیسیون ویژه نظارت و پیگیری سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس هشتم یادآور شد: کالاهایی که در بودجه سال ۹۰قید شده است، نمی‌توانند مشمول افزایش قیمت‌ها شوند و افزایش قیمت‌ها تنها در صورتی می‌تواند انجام بگیرد که دولت مجوز آن را در بودجه ۹۱از مجلس اخذ کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet