خبرگزاری خانه ملت

شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1390/12/02 11:45:43
سرویس اقتصادی
خباز: وزارت نیرو جریمه‌های غیرقانونی چاه‌های کشاورزی را متوقف کند

جریمه‌‌های غیرقانونی وزارت‌نیرو چاه‌های کشاورزان را خشک می‌کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که وزارت نیرو به صورت غیر قانونی چاه‌های کشاورزی را جریمه می‌کند، گفت: بهانه وزارت نیرو برای جریمه کشاورزان، برداشت بیش از مقدار قید شده در پروانه چاه بوده است.
جریمه‌‌های غیرقانونی وزارت‌نیرو چاه‌های کشاورزان را خشک می‌کند عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که وزارت نیرو به صورت غیر قانونی چاه‌های کشاورزی را جریمه می‌کند، گفت: بهانه وزارت نیرو برای جریمه کشاورزان، برداشت بیش از مقدار قید شده در پروانه چاه بوده است. https://cdn.icana.ir/d/019/1721.jpg جریمه‌‌های,غیرقانونی,وزارت‌نیرو,چاه‌های,کشاورزان,را,خشک,می‌کند Icana

محمدرضا خباز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت تصریح کرد: اخیراً وزارت نیرو به صورت خودسر و غیر قانونی دارندگان چاه‌های کشاورزی را جریمه می‌کند و این جریمه‌ها گاهاً حتی به 40 میلیون تومان نیز می‌رسد.

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی افزود: بهانه وزارت نیرو برای جریمه چاه‌ها بهانه‌ای غیر قانونی است، چرا که وزارت نیرو اعتقاد دارد برداشت آب نباید بیش از مقداری که در پروانه چاه‌های کشاورزی لحاظ شده است باشد، ولی چنین چیزی در قانون وجود ندارد.

وی با بیان این که برخی مناطق کشور بیش از 15 سال است خشک‌سالی را تجربه می‌کنند، ادامه داد: در این شرایط آب‌های زیر زمینی افت می‌کنند و زمین‌های کشاورزی بیش از پیش خشک می‌شود که در این صورت نیاز به برداشت آب افزایش می‌یابد.

این نماینده مردم در چهار دوره مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت نیرو و سازمان آب منطقه‌ای هر استان برای صدور پروانه برداشت از چاه‌های کشاورزی، لیتراژ برداشت آب را با فشاری که به کشاورزان وارد می‌کند کاهش می‌دهد و آنگاه آنرا در پروانه لحاظ می‌کند،که این مسئله بیشتر در استان‌های خشک مثل خراسان رخ می‌دهد.

خباز این اجبار و تحمیل به کشاورزان برای کاهش برداشت از چاه‌های کشاورزی را اقدامی نامناسب ارزیابی و تصریح کرد: کشاورزان اگر برداشتی از چاه‌‎های کشاورزی نداشته باشند، کشاورزی آنان تعطیل می‌شود و اقدام وزارت نیرو برای جریمه کشاورزان اقدام غیر منطقی و غیرقانونی است.

وی با بیان این که در شرایط کنونی فقط قبوض جریمه برای کشاورزان آمده است، ولی پرداختی انجام نشده است، تأکید کرد: اخذ جریمه از کشاورزان قابل قبول نیست.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم خواهان لغو جریمه‌ها شد و در این باره در صحن علنی مجلس نیز تذکری کتبی داده بود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet