هدر موبایل
1390/12/01 15:55:09
سرویس سیاسی
سودانی: ایران از مرحله مبادله سوخت هسته‌ای عبور کرده است

توسعه فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران توقف ناپذیر است

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه ایران از مرحله مبادله سوخت هسته‌ای عبور کرده است، گفت: بر این اساس گروه ۱+۵ در مذاکرات آینده باید ایران را به عنوان واقعیت هسته‌ای پذیرفته و بداند که توقفی در مسیر توسعه هسته‌ای ایران صورت نخواهد گرفت.
توسعه فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران توقف ناپذیر است نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه ایران از مرحله مبادله سوخت هسته‌ای عبور کرده است، گفت: بر این اساس گروه 1+5 در مذاکرات آینده باید ایران را به عنوان واقعیت هسته‌ای پذیرفته و بداند که توقفی در مسیر توسعه هسته‌ای ایران صورت نخواهد گرفت. https://cdn.icana.ir/d/019/6243.jpg توسعه,فعالیت‌های,صلح,آمیز,هسته‌ای,ایران,توقف,ناپذیر,است Icana

ناصر سودانی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه ایران هیچ‌گاه در پیشرفت‌های هسته‌ای خود منتظر تصمیم‌گیری اروپا و امریکا نخواهد ماند، یادآور شد: ایران به عنوان کشوری مستقل و صاحب اراده در تلاش است تا راه‌های پیشرفت هسته‌ای را در چارچوب قوانین و مقررات بین‌المللی به سرعت طی کرده و در این مسیر هیچ توقفی را جایز نمی‌داند.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تامین سوخت هسته‌ای از روش‌های مسالمت‌آمیز، مورد پذیرش و تایید پروتکل NPTاست، افزود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بیش از 26 بار بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران و عدم انحراف از مقررات NPTصحه گذاشته بنابراین ایران از فعالیت مسالمت‌آمیز خود اطمینان کامل دارد.

وی، با یادآوری نظارت‌های آژانس بر فعالیت هسته‌ای ایران، ادامه داد: علاوه بر بازدید بازرسان آژانس از مراکز هسته‌ای ایران، دوربین‌های مستقر آژانس در مراکز هسته‌ای ایران و انعکاس فعالیت هسته‌ای ایران هر 3 دقیقه یک‌بار نشان از صلح آمیز بودن فعالیت هسته‌ای ایران دارد.

عضو کمیسیون انرژی در مجلس هشتم با بیان اینکه ایران هیچ‌گاه خود را تابع اراده ابر قدرت ها نمی‌داند، تاکید کرد: ایران هیچ گاه زیر بار تعیین تکلیف اروپا، آمریکا و گروه 1+5 برای پیگیری موضوع هسته‌ای نخواهد رفت زیرا این موضوع با اصول قانون اساسی سازگاری نداشته و حرکت مردم در 22 بهمن نشان داد که رفتار انفعالی هیچ تناسبی با اصول انقلاب و نظام ندارد.

سودانی با تاکید بر اینکه ایران از مرحله مبادله سوخت عبور کرده است، گفت: در همین راستا ایران آمادگی دارد اطلاعات و دانش خود را در اختیار کشورهایی که قصد دارند از فناوری هسته‌ای برای مصالح صلح آمیز و در راستای مصالح ملی خود استفاده کنند قرار دهد.

 

موضع ایران در مذاکرات، اقتدار و دفاع از فعالیت هسته‌ای است

نایب رئیس کمیسیون انرژی در مجلس هشتم، با تاکید بر مذاکرات آینده ایران با گروه 1+5، تصریح کرد: در دور جدید مذاکرات گروه 1+5 باید ایران هسته ای را پذیرفته و بداند که ایران از موضع به حق خود کوتاه نخواهد آمد، ما به صورت کاملا شفاف اعلام می‌کنیم که ایران همانند گذشته فعالیت هسته‌ای خود را در چارچوب مقررات NPTپیگیری کرده و در این زمینه حاضر است ضمانت‌های لازم را ارائه کند که از مقررات آژانس عدول نخواهد کرد، ضمن اینکه ایران بر اساس حکم شرعی رهبر معظم انقلاب هیچ‌گاه به سمت بکارگیری دانش هسته‌ای در راه‌های غیرانسانی حرکت نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه گروه 1+5 باید ایران را به عنوان واقعیت هسته‌ای بپذیرد گفت: آن ها باید بپذیرند که ایران به عنوان کشوری هسته ای توانایی و حق برخورداری از انرژی هسته‌ای را به صورت گسترده برای تامین منافع خود و رفع مشکلات در زمینه تولید برق، کشاورزی، پزشکی، نانو تکنولوژی و... دارد.

سودانی با بیان اینکه ایران باید در مذاکرات آتی هدف گروه 1+5 را از مذاکرات بررسی کند، گفت: باید ببینیم هدف آن ها از مذاکرات چیست، آیا آنها در تلاشند تا ایران وارد عرصه صنعتی نشده و توسعه و تکثیر دانش هسته‌ای بین دانش پژوهان پیگیری نشود، آیا قصد دارند تولید سانتریفیوژها در ایران متوقف شود و یا اینکه در تلاشند که ایران را از غنی سازی منصرف کنند.

وی ادامه داد: هیچ یک از این خواسته ها مورد پذیرش ایران نیست زیرا ما غنی سازی را تا حد لازم و برای مصارف مسالمت آمیز تا20 درصد ادامه داده ایم.

 

همکاری هسته‌ای ایران با شرکت‌های اروپایی مصداق ضمانت است

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه ایران خواسته‌ها و مطالبات غیرمنطقی غرب و گروه 1+5 را نخواهد پذیرفت، گفت: ایران همواره  اعلام آمادگی کرده که ضمانت های لازم برای اثبات عدم انحراف از فعالیت هسته ای را ارائه خواهد کرد.

نایب رئیس کمیسیون انرژی در مجلس هشتم، اعلام آمادگی ایران برای همکاری با شرکت های اروپایی در زمینه هسته‌ای را مصداق ضمانت خواند و یادآور شد: در چارچوب این ضمانت‌ها ایران از همکاری با شرکت‌های اروپایی از مرحله اکتشاف اورانیوم تا غنی‌سازی استقبال کرده ضمن اینکه ایران آماده است تا اطلاعات خود را در بخش هسته ای در اختیار دیگر کشورها قرار دهد.

وی تاکید کرد: چنین ضمانت‌هایی حقانیت ایران را در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای به اثبات رسانده و بر حق مسلم ایران صحه خواهد گذاشت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet