خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1390/12/03 11:54:05
سرویس سیاسی
هشدار نجابت به نمایندگان ملت

جریان انحرافی به دنبال آرایش جدید

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس هشتم هشدار داد: جریان انحرافی برای نامزدهای مورد نظر خود خرج می‌کند تا کرسی‌های مجلس را از آن نمایندگان خود کند، از سوی دیگر احتمال دارد این جریان پس از انتخابات از میان نمایندگانی که به مجلس نهم راه یافته‌اند، برای رسیدن به اهداف خود یارگیری کند.
جریان انحرافی به دنبال آرایش جدید نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس هشتم هشدار داد: جریان انحرافی برای نامزدهای مورد نظر خود خرج می‌کند تا کرسی‌های مجلس را از آن نمایندگان خود کند، از سوی دیگر احتمال دارد این جریان پس از انتخابات از میان نمایندگانی که به مجلس نهم راه یافته‌اند، برای رسیدن به اهداف خود یارگیری کند. https://cdn.icana.ir/d/019/1832.jpg جریان,انحرافی,به,دنبال,آرایش,جدید Icana

حسین نجابت در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت با اشاره به چینش سیاسی مجلس آینده، گفت: مجلس نهم در اختیار اصولگراها خواهد بود اما اصولگرایان باید در مجلس آینده منسجم تر از مجلس هشتم باشند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نیاز داخلی و منطقه ای و جهانی ما انسجام بالا در مجلس آینده را می طلبد، گفت: همه دغدغه ما این است که خطوط اتحاد داخلی مان چنان پر رنگ شود که به کشور کوچکترین آسیبی وارد نشود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ارائه لیست های مختلف از سوی اصولگرایان، گفت: درست است که بعلت تعدد نامزدها اصولگرایان نتوانستند در یک لیست به اجماع برسند اما نباید با ایجاد اختلاف یقه همدیگررا بگیریم، ما دشمنان بزرگی در خارج کشو داریم و در داخل نیز رقیب جدی ما اصلاح طلبان هستند. هرگونه موضع گیری اشتباه ما در رقابت درون اصولگرایی و بین لیست ها به ضرر ما خواهد بود.

 

تخریب در اردوگاه اصولگرایی ممنوع

وی با تأکید بر لزوم سالم ماندن فضای رقابت های انتخاباتی، گفت: حالا که برای مردم امکان انتخاب نامزدهای متنوعی فراهم شده است لازم است در جلسات و مناظرات به حق یا ناحق به تخریب یکدیگر نپردازیم.این اشتباه است که در اصولگرایان رقابت جای خود را به بداخلاقی ها و افراط و تفریط‎‌‍ها بدهد.

این نماینده اصولگرای مجلس هشتم در پاسخ به این سؤال که چرا مجلس یک صدای اصولگرای هشتم امروز به یک مجلس چند صدایی تبدیل شده است، گفت: انقلاب همواره در 33 سال گذشته رو به پیشرفت بوده است؛ از ابتدای انقلاب وقتی آزمونی به نام جنگ پیدا شد، ما هم ریزش داشتیم هم رویش، وقتی آزمونی به نام سازندگی پیدا شد باز ما ریزش ها و رویش هایی داشتیم با این وجود سطح انقلاب به شکل فنر لاله ای در حال بالا آمدن بود.

نجابت ادامه داد: کشور چالشی به نام دوم خرداد را نیز پشت سر گذاشت اما باز انقلاب راه خود را به سمت پیشرفت ادامه داد؛ آزمونی به نام فتنه 88 پیدا شد و بعضی از ما مواضع بدی اتخاذ کردیم وقتی موضع نظام روشن شد بعضی از ما نتوانستیم مواضع رهبری را درک کنیم اما باز انقلاب و نظام مسیر پیشرفت خود را ادامه داد.

وی اضافه کرد: از نظر رهبر معظم انقلاب کشور در یک پیچ مهم تاریخی قرار گرفته  یعنی جمهوری اسلامی در حال تبدیل شدن به یک الگوی بیداری اسلامی است که مجموعه آن پی ریزی کننده یک تمدن جدید خواهد شد و اگر ما از این پیچ خوب و به سلامت بگذریم به قدرت جهانی تبدیل خواهیم شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید رقابت سالم داشته باشیم البته نه آن رقابتی که در دموکراسی های غربی به نحوی وجود دارد که فقط به دنبال پیدا کردن ایراد و اشکال از اعقاب و اسلاف پدران و مادران رقبای خود هستند، افزود: باید چنان بلوغ سیاسی از خود نشان دهیم که هر یک از اصولگرایانی که وارد مجلس شوند بتوانند در یک فراکسیون تحت عنوان فراکسیون منسجم اصولگرایان، مجلسی مورد نظر رهبر انقلاب تشکیل دهند که جزءنگر نبوده بلکه به دنبال فهم مسائل جهانی باشد.

 

ضرورت وحدت نیاز داخلی و بین المللی

این نماینده اصولگرای مجلس هشتم تأکید کرد: ضرورت وحدت و آرامش نه نیاز داخلی ما بلکه نیاز منطقه و بین المللی ماست به این جهت انتظار ما از مجلس نهم هم این است که نمایندگانی وارد آن شوند که با درک این مسائل نگاه راهبردی و کلان داشته و حداقل اگر می خواهند مسائل جزئی را حل کنند یک چشمشان نیز به مسائل کلان کشور باشد.

وی با بیان اینکه شاکله اول این نمایندگان آن است که دو چشم و دو گوششان به رهبری بوده و معنی حفظ آرامش و وحدت را بفهمند و بلوغ سیاسی داشته باشند، یادآور شد: اگر نماینده ای در حوزه سیاست اسلامی رشد یافته باشد هیچ دغدغه ای برای رهبری و نظام و ما نخواهد داشت اما اگر نماینده ای وارد مجلسی شود که این بلوغ سیاسی را نداشته باشد و با جریانات و دسته بندی های سیاسی جزئی از مسیر دور شود نظام به خطر خواهد افتاد.

 

برای آرای بیشتر همدیگر را تخریب نکنیم

نجابت با اشاره به شیوع برخی بداخلاقی ها و تخریب چهره ها  در درون خود اصولگرایان گفت: برای اینکه در مجلس آینده بتوانیم وحدتمان را حفظ کنیم اصولگرایان باید جدا از عناوین و لیست های مختلفی که ارائه کرده اند به شدت از تخریب همدیگر پرهیز کنند. سنگ بنای دوستی و دشمنی سنگ بنای نشان دادن بلوغ سیاسی و عدم بلوغ سیاسی و ولایت مداری و عدم ولایت مداری در این مدت تبلیغات انتخاباتی نمایان خواهد شد.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم با بیان اینکه کسی که در درون اصولگرایان بر طبل اختلاف و جنگ زند نمی تواند در خط ولایت و رهبری باشد گفت: این کار غیر اخلاقی است که بخواهیم برای آراء بیشتر همدیگر را صد در صد نقد یا صد در صد تأیید نماییم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه ما در این انتخابات مجلس با چالش و آزمون جدی مواجه هستیم، گفت: جایی که مردمسالاری دینی از مردمسالاری غربی جدا می شود همین تبلیغات انتخابات است، اگر دوستی ها پایمال نشود و حرمت ها شکسته نشود از هر جبهه ای که اصولگرایان وارد مجلس شوند وحدت در مجلس آینده ایجاد خواهد شد، اما اگر مثل سال های اخیر سنگ بنای کج سلیقگی و یک دندگی و لجبازی و بچه گانه عمل کردن را بگذاریم در مجلس آینده نمی توانیم به انسجام برسیم.

 

هزینه نمایندگی بالا رفته است

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم به روش های غیر متعارف نامزدهای انتخاباتی برای جمع آراء بیشتر اشاره کرد و گفت: این امر منفی است که نامزدها با اصراف و خرج پول های گزاف و استفاده از روش های غیر متعارف مثل شام دادن ها و برگزاری مجالس سنگین و وعده دادن اعتبارات و مسائل دیگر به مردم هزینه انتخابات را بالا برده اند.

وی با بیان اینکه این نوع تبلیغات زیبنده نظام جمهوری اسلامی ایران نیست، ادامه داد: در مجلس هشتم هم تعدادی از نمایندگان عدد و ارقام عجیب و غریبی برای انتخابات هزینه کرده اند هر چند تعدادشان انگشت شمار بود، اما واقعاً وضع تبلیغات ما وضع خوبی نیست.

نجابت افزود: وقتی تبلیغات به صورت شخصی صورت می گیرد هزینه انتخاباتی یک نامزد بالای 300، 400 و یا 500 میلیون تومان خواهد بود. چون این نماینده نمی تواند مبلغ را تأمین کند خود به خود دیگران هزینه انتخاباتی او را تأمین کرده و در قبال آن از نماینده آتی انتظاراتی هم خواهند داشت؛ این همان ارتباط  نماینده با مراکز قدرت و ثروت است که رهبری به شدت ما را از آن پرهیز داده اند و ما باید فکری برای آن نماییم.

 

اعداد نجومی تبلیغات در اعتبارنامه ها لحاظ شود

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه در شهرهای بزرگ که لیست ها فعال می شوند سیستم روشن تر می شود و نماینده خود مستقیماً در رابطه با تأمین هزینه انتخابات نیست اما در شهرهای کوچک این مسئله مشکل ساز شده است، افزود: چون این هزینه ها بعد از تأیید شورای نگهبان خرج امر تبلیغات می شود حتماً باید در رسیدگی به اعتبارنامه های نمایندگان، مسائل مالی مطرح شود و ساز و کاری برای این جریانات وجود داشته باشد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با تأکید بر اینکه در بررسی اعتبارنامه نمایندگان معلوم خواهد شد که یک نماینده چه اعداد نجومی برای تبلیغات خود خرج کرده است ادامه داد: اگر واقعاً این اعداد نجومی در هزینه تبلیغات محقق شود افراد خاصی می توانند وارد مجلس شوند که این موضوع خسارت سنگینی برای انقلاب خواهد بود چون رویه 8 دوره گذشته این بوده که اکثر نمایندگان از اقشار متوسط و حتی ضعیف جامعه به مجلس راه پیدا می کردند.

وی تصریح کرد: چاره کار این است که باید مرجعی برای رسیدگی به هزینه های تبلیغاتی نمایندگان ایجاد شود. در این صورت وقتی در یک دوره مجلس اعتبارنامه نمایندگانی که هزینه سنگین کرده اند رد شود در دوره های آتی نامزدها خواهند فهمید که نباید وارد هزینه های سنگین شود.

 

دست اندازی جریان انحرافی به مراکز قدرت برای یارگیری

این نماینده اصولگرایان در مورد هزینه های گزاف انتخاباتی که جریان موسوم به جریان انحرافی برای نامزدهای مورد نظر خود خرج می کند تا کرسی های مجلس را کسب نماید نیز گفت: وقتی این جریان در دستگاه دولت صاحب قدرت باشد طبیعتاً آن قدرت را نه تنها در عزل و نصب ها بلکه در دست اندازی به مراکز اقتصادی نیز به کار خواهد برد تا با استفاده از این منابع مالی ضمن جلب افراد یارگیری نماید.

نجابت تصریح کرد: با وجود اینکه این جریان صاحب قدرت و ثروت است، در بین نیروهای حزب اللهی پایگاهی ندارند و این اصولگراها هستند که کرسی های آینده مجلس را به دست خواهند گرفت؛ اما احتمال دارد این جریان بعد از  انتخابات از بین نمایندگانی که وارد مجلس شده اند برای رسیدن به اهداف خود یارگیری نماید.

 

نجابت درباره تعامل مجلس هشتم با دولت گفت: تعامل مجلس هشتم با دولت تعامل سازنده و مثبتی نبود، دولت در برخی موارد تن به قانون نداد، مجلس در برخی موارد در درون خود به یک اتحاد نظر نرسید، در فضای بعد از فتنه 88 برخی در مجلس در مقابل دولت قرار گرفتند، گاهی لجبازی شد، اما هر کجا مجلس با دولت مدارا کرد راه به سلامت رفت مثل تصویب قانون هدفمند شدن یارانه ها.

 

دولت در مورد هدفمند کردن یارانه‌ها سلیقه ای عمل کرد

وی درباره قانون هدفمندسازی یارانه که در مجلس هشتم نهایی و به تصویب رسید گفت: این قانون مهمی بود، دولت برای تصویب و اجرای این قانون همت زیادی کرد کاری که دولت های دیگر قدرت انجام آن را نداشتند اصل قضیه صد در صد ضروری و درست بود اما در کنار اینکه باید از تلاش‌های دولت قدرشناسی کنیم ، باید بگوییم دولت در بخش هایی از این قانون درست عمل نکرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت در بسیاری از بخش های اجرای این قانون سلیقه ای عمل کرد نه تنها این قانون بلکه در بسیاری از بخش های دیگر هم سلیقه‌ای عمل کرد؛ در بسیاری از موارد اعلام کرد که قانونی که تصویب شده قبول ندارد و به آن هم عمل نخواهد کرد؛ در قضایایی مثل مترو هم این داستان را داشتیم.

نجابت با بیان اینکه در یک طرح ملی دیدگاه سیاسی باید کنار گذاشته شود و همه پشت این طرح باشند گفت: یک طرح ملی نیازمند اجرا از سوی یک تیم قوی است تا ضمن نقد پذیری با قدرت قانون را اجرا کند، البته دولت هم تلاش کرد قانون هدفمندسازی یارانه ها به درستی اجرا شود اما از نظر مجلس ایرادات زیادی به اجرای قانون وجود دارد.

وی به دفاع وزیر اقتصاد از عملکرد دولت در اجرای این قانون اشاره کرد و گفت: معتقدیم این طرح موفقی بوده اما به تداوم و اصلاح نیاز دارد و دلیل آوردن طرح اصلاح قانون هدفمند کردن یارانه ها در مجلس هم همین است.

 

موافق دادن یارانه به همه مردم نبودیم

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ما ازابتدا با دادن یارانه به همه مردم موافق نبودیم این واقعاً ظلم به کشور و بقیه مردم است که وجهی که در زندگی پر درآمدها هیچ نقشی ندارد می تواند در زندگی دیگران نقش آفرین باشد.

نماینده مردم تهران ادامه داد: رسیدن دقیق به حوزه های صنعت و کشاورزی و خدمات و جبران مشکلات آنها و مسئله انتخاب شیب مناسب برای اجرای این قانون کار کارشناسی سنگینی می طلبد و دائماً باید رصد شده و مورد ارزیابی قرار گیرد تا اگر قانون در این بخش ها به اصلاح نیاز داشت اصلاح صورت گیرد.

 

این نماینده اصولگرایان مجلس هشتم به عنوان موافق حذف رایانه پر درآمدها گفت: دادن یارانه به این قشر از جامعه از اول هم اشتباه بود یارانه بیت المال است و یک درآمد ملی محسوب می شود عدالت اجتماعی در توزیع این است که کسانی که درآمد بالای 2 یا 3 میلیون تومان دارند یارانه به آنها تعلق نگیرد.

اگردولت قصد حذف یارانه های نقدی را دارد شفاف اعلام کند

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که چرا در بودجه 91 ردیفی برای هدفمند کردن یارانه ها در نظر گرفته نشده است، گفت: این کار اشتباهی است دولت اعتقاد دارد منابع هدفمند کردن یارانه ها باید از محل صرفه جویی یا افزایش قیمت ها تأمین شود اما ما فکر می کنیم این اعتقاد دولت اشتباه است و باید در بودجه عددی برای اجرای این قانون در نظر گرفته شود.

نجابت ادامه داد: اگر دولت قصد ادامه پرداخت های نقدی را دارد باید این رقم را در بودجه ببیند اگرهم قصد حذف پرداخت های نقدی را دارد باید برنامه خود را شفاف اعلام کند تا مجلس با دولت همراهی نماید.

نماینده مردم تهران در عین حال تأکید کرد: آمار و اطلاعاتی که به ما رسیده نشان می دهد امکان اینکه همین میزان یارانه ازمحل تغییر قیمت ها پرداخت شود وجود ندارد.

 

بنزین تک نرخی 800 تومانی معقول است

وی درباره افزایش قیمت حامل های انرژی در دومین مرحله از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها ،گفت: دولت چنین ایده ای را دارد که قیمت حامل های انرژی را افزایش دهد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره قیمت احتمالی بنزین برای سال آینده نیز گفت: اگر اطلاعات دقیق از میزان مصرف بنزین 400 و 700 تومانی داشته باشیم راحت تر می توانیم در مورد انتخاب قیمت واحد برای بنزین تصمیم بگیریم تا از بنزین دو نرخی نجات پیدا کنیم.

نجابت با بیان اینکه موافق تک نرخی شدن بنزین است، گفت: اینکه این نرخ چقدر باشد نیاز به بررسی بیشتر و کار کارشناسی دارد تا آثار اقتصادی آن هم نادیده گرفته نشود.

وی قیمت 700 تا 800 تومانی را برای بنزین تک نرخی قیمت معقولی دانست و گفت: قیمت بنزین نباید از این بالاتر شود چون ظرفیت پذیرش وجود ندارد.

 

دولت در بودجه نفتی در جا زده است

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره نفتی بودن بودجه سال 91 و عملیاتی نشدن آن نیز گفت: بودجه ما به نفت بستگی جدی دارد؛ در همه برنامه ها از برنامه اول تا برنامه پنجم تلاش و ادعا شده که وابستگی ها به نفت کم می شود و به سمت مالیت و سایر درآمدها پیش می رویم؛ اما متأسفانه هیچ دولتی در این کار موفق نبوده است؛ این دولت هم مثل دولت های قبل در این خصوص درجا زده است و هنوز50 درصد بودجه ما به نفت وابستگی دارد.

وی تحقق بودجه سال 91 و عملی شدن آن را با توجه به شرایط فعلی قابل پیش بینی ندانست و گفت: وضعیت اقتصادی جهان، افزایش قیمت کنونی نفت، تحریم اروپا، قطع صادرات نفت ایران و اوضاع منطقه شرایط را به گونه ای تغییر می دهد که عملی شدن بودجه سال 91 قابل پیش بینی نباشد.

نجابت ادامه داد: تحقق بودجه یکی در درآمدها و دیگری در پارامترهای رشد آن است؛ گاهی درآمدها محقق می شود ولی پول ضایع می گردد به این جهت یک سری فاکتورها با هم دخالت دارد تا ارقامی که ادعا می شود محقق شود.

 

 ارقام بودجه 91 شفاف نیست

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره شفاف نبودن بودجه سال 91 گفت: اگر عناصر سنتی بودجه که شامل درآمد، هزینه، بودجه شرکت های دولتی و بودجه های عمومی و ردیف های بودجه می شود شفاف نباشد می گویند بودجه ابهام دارد یعنی آمار و ارقام یک طرف و عملی شدن و درست بودن ادعاها از سوی دیگر شفافیت یا عدم شفافیت بودجه را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال باید دید اعداد و ارقامی که برای درآمد ناشی از مالیات در نظر گرفته می شود واقعی است یا یک تقاضا و یا یک توهم است. آیا ما می توانیم به این اعداد برسیم یا نه؟ گاهی در بودجه می گویند درآمدهای ناشی از فروش یا واگذاری ها که عدد خاصی است؛ آیا این درآمدها واقعی خواهد بود و براساس سوابق کار ما در خصوصی سازی و واگذاری ها محقق می شود یا نه؟

نجابت ادامه داد: عده ای معتقدند با توجه به شرایط  فعلی بازار پولی و مالی و بازار سرمایه و نوساناتی که در نرخ ارز و طلا است و اینکه گاهی نقدینگی ها به سمت بازارهای بادکنکی می رود آیا ما واقعاً می توانیم این پول ها را از جاهای دیگر جذب کنیم و دولت انگیزه کافی برای این نوع واگذاری ها دارد یا نه؟ این است که این اعداد زیر سؤال می رود که در ردیف درآمدها عدد خاصی برای واگذاری ها مشخص شده که محقق شدنی نیست و از این نظر می گویند بودجه ابهام دارد.

 

ایران پیروز جنگ تمام عیار اقتصادی غرب است

قائم مقام مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به تصمیم ایران برای قطع صادرات نفت به اروپا گفت: هیچ مشکلی از بابت قطع صادرات نفت ایران به اروپا برای کشورمان پیش نخواهد آمد کمتر از 20 درصد نفت ایران که حدود 15 تا 20 میلیارد دلار است به کشورهای اروپایی منطقه یورو صادر می شود و ما می توانیم برای خرید این نفت به راحتی جایگزین پیدا نماییم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در هفته های اخیر ما با یک شرکت هندی برای خرید روزانه 100 هزار بشکه نفت تا سال 2013 منعقد کردیم تصریح کرد: شرکت های چینی هم هستند که به دنبال نفت ایران می باشند البته آنها تلاش می کنند از موقعیت استفاده کرده و نفت ما را ارزان بخرند اما اینگونه نیست که نتوانیم نفت مان را بفروشیم.

نجابت افزود: این یک برون رفت است؛ اما برون رفت مهمتر این است که اگر بودجه را واقعی ببندیم یا تصمیمی گرفته شود که 10 تا 15 میلیارد دلار از بودجه مان را کاهش دهیم به جایی لطمه نخواهد خورد، ما می توانیم در این صورت نفتی را که صادر نمی کنیم به عنوان خوراک پتروشیمی ها و پالایشگاه ها استفاده کنیم این به معنی افزایش ظرفیت پالایش و پتروشیمی خواهد بود.

نماینده مردم تهران با تأکید بر اینکه این موضوع در میان مدت نتیجه خواهد داد گفت: در این صورت با این تحریم نفتی می توانیم نفت مان را به فراورده تبدیل کرده و صادر نماییم. این یعنی 90 تا 100 درصد ارزش افزوده با این کار همانطور که در مسئله هسته ای، تحریم به یک فرصت تبدیل شد در موضوع نفتی هم می توانیم با کمی هوشیاری تهدیدها و تحریم ها را به فرصت تبدیل کنیم.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم با بیان اینکه در جنگ تمام عیار اقتصادی مردم باید هزینه استقلال و پیروزی خود را مثل جنگ تحمیلی بپردازند، تصریح کرد: اروپاییان هم در این جنگ هزینه خواهند داد اما هزینه شکست شان را. اروپائیان بازی دو سر باخت را شروع کرده اند چون برای نفت ما مشتری هست و اگر بتوانیم حتی بدون صادرات، این نفت را در میان مدت به فرآورده تبدیل کنیم برد بسیار شیرینی نصیب ما خواهد شد به شرطی که کم حوصلگی نکرده و مشکلات اجتماعی و اقتصادی به یک بلوای اجتماعی تبدیل نشود و مسئولین بتوانند با وحدت تصمیم مشترک بگیرند تا این تحریم را به خوبی به فرصت تبدیل کنند./

 

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet