پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1390/12/02 15:27:44
سرویس فرهنگی
امیدوار رضایی و واعظ آشتیانی پاسخ می دهند؛

انتخابات فدراسیون فوتبال زیر سایه کیست؟

امیدوار رضایی رئیس فراکسیون ورزش مجلس و امیررضا واعظ آشتیانی مدیر عامل سابق باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال معتقدند اکنون سندی مبنی بر دخالت دولت در انتخابات آتی در فدراسیون فوتبال وجود ندارد اما افکار عمومی به دلیل عملکرد گذشته دولت، حاضر به پذیریش این مساله نیست.
انتخابات فدراسیون فوتبال زیر سایه کیست؟ امیدوار رضایی رئیس فراکسیون ورزش مجلس و امیررضا واعظ آشتیانی مدیر عامل سابق باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال معتقدند اکنون سندی مبنی بر دخالت دولت در انتخابات آتی در فدراسیون فوتبال وجود ندارد اما افکار عمومی به دلیل عملکرد گذشته دولت، حاضر به پذیریش این مساله نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/9974.jpg انتخابات,فدراسیون,فوتبال,زیر,سایه,کیست؟ Icana

امیر رضا واعظ آشتیانی در گفت‌وگو خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت با اشاره به پیش‌رو بودن انتخابات آتی فدراسیون فوتبال، تصریح کرد: موضع وزارت ورزش و جوانان برای انتخابات شفاف نیست و من اراده‌ای برای برخورد با مشکلات فوتبال از سوی وزیر ندیده‌ام.

مدیرعامل سابق باشگاه استقلال در ادامه به اظهار نظر وزیر ورزش و جوانان مبنی بر عدم دخالت دولت در انتخابات فدراسیون فوتبال اشاره و بیان کرد: اکنون در میان دولتمردان ما برداشت درستی از آیین‌نامه‌ها و اساسنامه فوتبال وجود ندارد؛ در اساس‌نامه فوتبال تنها دولت را از عزل و نصب‌ها در فدراسیون فوتبال نهی کرده است اما این به معنی نیست که دولت‌ها اهتمامی در حمایت از فوتبال نداشته باشند.

 

فردی که گزینه دولت نباشد، موفق نخواهد شد

وی افزود: اگر رئیس فدراسیونی انتخاب شود که از حمایت ونگاه ویژه دولت برخوردار نباشد، آن فرد در مدیریت فدراسیون موفق نخواهد شد و در این جهت اتفاقا دولت و وزارتخانه باید روی این قضیه اهتمام داشته باشند و اینکه فضا را برای حضور افراد مختلف و حمایت از آنها فراهم کنند.

رئیس پیشین فدراسیون دوچرخه سواری ادامه داد: به دلیل فراگیری ورزش فوتبال در میان مردم، در بسیاری از کشور‌ها دولت‌ها درصدد حمایت از فدراسیون هستند و حمایت از فوتبال در میان دولت‌مردان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ اینطور نیست که انتخابات فدراسیون فوتبال در کشوری برگزار شود و دولت‌ها حساسیتی نسبت به این موضوع نداشته باشند. بنابراین باید این حق را به دولت و دولت‌ها داد که نگاه ویژه‌ای به فوتبال البته فارغ از بحث دخالت در عزل و نصب‌ها داشته باشند.

 

شائبه حمایت وزارت ورزش و جوانان در پشت پرده از گزینه خاص

 واعظ آشتیانی گفت: از این رو باید فضا را به گونه‌ای برای انتخابات فدراسیون فوتبال فراهم شود که افراد آگاه به مسائل مدیریتی، سیاسی، اقتصادی و ورزشی در انتخابات حضور داشته باشند واگر دولت نتواند این شرایط را مهیا کند شاهد برگزاری انتخابات تک قطبی خواهیم بود و نهایتا این شائبه پیش خواهد آمد که وزارت ورزش و جوانان در پشت پرده از فرد خاصی حمایت کرده است.

وی افزود: در تمام دنیا متولیان اداره کشور به همه چیز از جمله فوتبال حساسیت زیادی دارند و اینگونه نیست که ریاست فدراسیون فوتبال رابه حال خود رها کنند، به نظرم شخصی که به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب می‌شود باید پیش زمینه تحلیل مسائل سیاسی هم داشته باشد.

قائم مقام سابق سازمان تربیت بدنی با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه فوتبال کشور نیازمند تحول عظیمی است، تصریح کرد: این گفته نشان می‌دهد آقای احمدی‌نژاد درباره مسائل فوتبال دغدغه دارد، خود من از مخالفان دخالت دولت در ورزش هستم اما دولت‌ها باید دغدغه فوتبال را داشته باشند.

 

دولت و وزارت ورزش اراده‌ای برای اصلاح فوتبال ندارد

وی در ادامه یادآور شد: اما در مقابل این دغدغه رئیس‌جمهور، وزیر ورزش چند هفته پیش در یک مصاحبه اعلام کرد که در فوتبال ناپاکی وجود ندارد، شما متوجه می‌شوید که چه پارادوکس و تناقضی بین صحبت‌های وزیر با رئیس جمهور وجود دارد.

وی تاکید کرد: این سخنان، برای کسانی که به فوتبال پاک در کشور علاقه دارند، نگرانی ایجاد کرده و تمامی این موارد نشان می‌دهد که دولت و وزارت ورزش اراده‌ای برای اصلاح فوتبال ندارند و بیشتر به دنبال انجام اقدامات فرمایشی هستند.

مدیرعامل سابق باشگاه استقلال  اظهار داشت: باید این حقیقت را بپذیریم که اکثریت آرا در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال در اختیار وزارت ورزش وجوانان است زیرا هیات‌های ورزشی در زیر مجموعه ادارات کل تربیت بدنی در استان‌ها هستند و به دلیل اینکه اکثر باشگاه‌های ورزشی در کشور دولتی هستند مدیران عامل این باشگاه‌ها حق رای دارند و رای آنها نیز در راستای گزینه مورد نظر وزارت ورزش و جوانان خواهد بود.

 

همواره فرد مورد حمایت دولت رای آورده است

واعظ آشتیانی بیان داشت: تجربه نشان داده که همواره فرد مورد حمایت وزارت ورزش و یا سازمان سابق تربیت‌بدنی در انتخابات فدراسیون‌ها پیروز شده و کمتر فرد مستقلی در انتخابات پیروز شده است؛ در شرایط فعلی وزارت ورزش و جوانان مصر است که نشان دهد از فرد خاصی حمایت نمی‌کند ما نیز امیدوارم چنین باشد ولی افکار عمومی و کارشناسان بر این باور‌اند که این وزارتخانه از گزینه خود در این انتخابات حمایت خواهد کرد.

رئیس پیشین فدراسیون دوچرخه سواری در ادامه به آلودگی در فوتبال اشاره و گفت: فدارسیون فوتبال به شخصی شجاع نیاز داردکه در کنار انجام کارهای اجرایی با قبیله‌گرایی، باند‌بازی و هزار دستان در فوتبال کشور مبارزه کند و این پدیده شوم در فوتبال را از بین ببرد.

وی با تاکید بر تشریفاتی بودم مجمع فدراسیون فوتبال، افزود: زمانی می‌توانیم از تشریفاتی نبودن این مجمع صبحت کنیم که در کشور باشگاه‌های ورزشی مستقل وجود داشته باشند و اگر خواهان فدراسیون فوتبال مستقلی هستیم باید به دنبال ایجاد مجمع مستقل نیز در فدراسیون باشیم.

 

مجلس باید از قدرت نظارتی استفاده خود کند

قائم مقام سابق سازمان تربیت بدنی در ادامه پیشنهاد داد که فدراسیون فوتبال به زیر مجموعه کمیته ملی المپیک برود و اضافه کرد: اگر و هیات‌های ورزشی هم به لحاظ درآمدی مستقل باشند و از اداره‌های کل تربیت‌بدنی ارتزاق نکنند این مشکلات موجود برطرف خواهد شد زیرا بیشتر اعضای کمیته ملی المپیک مجمع روسای فدراسیون‌ها هستند.

مدیرعامل سابق باشگاه استقلال همچنین در ادامه به بعد نظارتی مجلس شورای اسلامی در برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال اشاره و تصریح کرد:  تاکنون سند رسمی مبنی بر دخالت دولت و وزارت ورزش و جوانان در این انتخابات وجود ندارد اما مجلس باید از قدرت نظارتی استفاده خود کند و نظارت لازم را بر انتخابات داشته باشند زیرا قوه مققنه به عنوان نهاد قانون‌گذار در کشور می‌تواند بر کلیه کارهای اجرایی نظارت لازم را داشته باشد.

 

مدرک نداریم که وزارت ورزش در انتخاب فدراسیون دخالت کرده باشد

در همین راستا، رئیس فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی در خصوص احتمال دخالت وزارت ورزش در انتخابات فدراسیون فوتبال گفت: ما مدرک نداریم که وزارت ورزش در انتخاب فدراسیون دخالت کرده باشد.

امیدوار رضایی میر قائد در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت با بیان مطلب فوق افزود: فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی رسیدگی به اتفاقات پیرامون انتخابات فدراسیون فوتبال را در دستور کار دارد زیر ذره بین قرار می‌دهد و در این زمینه نظارت‌های لازم را انجام خواهیم داد تا ارگان‌های دولتی در انتخابات دخالت نکنند.

عضو هیات رئیسه مجلس با اشاره به در پیش بودن انتخابات فدراسیون فوتبال اظهار داشت: من معتقدم قانون باید به خوبی در انتخابات فدراسیون فوتبال اجرا شود به‌طوری که براساس اساس‌نامه فیفا و زیرنظر وزارت ورزش این انتخابات برگزار شود.

وی با تاکید بر اینکه افراد باتجربه‌ای که توانمندی اداره این فدراسیون مهم و تاثیرگذار را دارند باید در این انتخابات کاندیدا شوند، گفت: شرایط باید به گونه‌ای باشد که افراد هم به‌صورت آزادانه بتوانند به کاندیدای مورد نظر خود رای دهند.

نماینده مردم مسجد سلیمان، لالی، هفتگل در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزارت ورزش و جوانان باید شرایط برگزاری یک انتخابات آزاد را در فدراسیون فوتبال فراهم کند تا شاهد انتخابات قانونی و رقابت سالم بین کاندیداها باشیم.

 

جایگاه ایران در مجامع بین‌المللی تنزل داشته است

رضایی میرقائد تصریح کرد: جایگاه ایران در مجامع بین‌المللی مانند ای.اف.سی و فیفا تنزل داشته که باید کسانی که برای ریاست فدراسیون فوتبال نامزد می‌شوند برای ارتقاء جایگاه فوتبال ایران طرح وبرنامه داشته باشند.

وی درخصوص مهمترین ویژگی کاندیداهای انتخابات فدراسیون فوتبال گفت: شخصی که می‌خواهد کاندیدای انتخابات فدراسیون فوتبال شود باید قدرت تعامل و ارتباطات بالایی داشته باشد تا بتواند از همه ظرفیت‌های داخلی و خارجی برای کمک به فوتبال مملکت استفاده کند.

این نماینده مردم در مجلس هشتم بیان کرد: امروزه فوتبال نقش تعیین کننده‌ای در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی بین‌المللی دارد.

انتخابات فدراسیون فوتبال روز 15 اسفندماه برگزار خواهد شد و علاوه بر رئیس، اعضای هیات رئیسه و نواب رئیس‌های فدراسیون در صورت کسب آرای لازم از مجمع، انتخاب خواهند شد./

 

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet