ایام محرم 1398
1390/12/03 08:43:36
سرویس اقتصادی

صنایع در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها قربانی شدند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، کاهش اشتغال و افزایش بیکاری را تنها بخشی از نتایج تعطیلی کارخانه‌های صنعتی خواند و تاکید کرد که لازم است مسئولان از تکرار توجیه‌های بی‌نتیجه دست برداشته و گزارش درستی را به مجلس درباره تعداد کارخانه‌های تعطیل شده ارایه کند.
صنایع در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها قربانی شدند عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، کاهش اشتغال و افزایش بیکاری را تنها بخشی از نتایج تعطیلی کارخانه‌های صنعتی خواند و تاکید کرد که لازم است مسئولان از تکرار توجیه‌های بی‌نتیجه دست برداشته و گزارش درستی را به مجلس درباره تعداد کارخانه‌های تعطیل شده ارایه کند. https://cdn.icana.ir/d/019/13670.jpg صنایع,در,اجرای,قانون,هدفمندی,یارانه‌ها,قربانی,شدند Icana

نادر قاضی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه بسیاری از کارخانه ‌دارها به دلیل گرانی ارز و کاهش قدرت خرید مواد اولیه و هزینه‌های بالای حامل‌های انرژی مجبور به تعطیل کردن واحد صنعتی خود شدند، اظهار کرد: متاسفانه این موضوع باعث کاهش اشتغال و افزایش بیکاری شده است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر لزوم توجه و همکاری دولت برای حل این معضلات، افزود: لازم است مسئولان از تکرار توجیه‌های بی‌نتیجه دست برداشته و گزارش درستی را به مجلس درباره تعداد کارخانه‌های تعطیل شده ارایه کنند.

عضو هیات تحقیق و تفحص از عملکرد بانک‌ها، با اشاره به برنامه پنجم توسعه، یادآور شد: در این برنامه مصوب شده بود که 30 درصد از درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها برای بهبود زیرساخت‌های تولید و ارایه کمک‌های مالی و تسهیلات به تولیدکننده‌ها هزینه شود؛ در واقع قانون در این زمینه کاستی ندارد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس هشتم، تصریح کرد: مشکل موجود در بعضی از واحدهای تولیدی قطع شدن برق است، به طوری که قطع پی‌درپی برق کارخانه‌های تولیدکننده مواد لبنی دچار خسارت‌های غیرقابل جبران می‌شوند که برای رفع این مشکل نیز باید چاره‌اندیشی شود.

به گفته قاضی‌پور، در سال جدید، مجلس باید نظارت خود را افزایش دهد تا حق صنایع محفوظ بماند؛ چرا که در بحث اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها دولت در نحوه اجرای این قانون فقط تقسیم پول را انجام داده است.

در همین زمینه یوسف مرادلو، رئیس انجمن سرب و روی ایران، با ابراز نگرانی از نابسامانی شرایط تولیدکنندگان، تصریح کرده است که با توجه به نزدیکی شب عید  و کاهش قابل ملاحظه فعالیت کارخانجات، باید سه ماه حقوق به کارگرانمان بپردازیم. این در حالی است که اغلب واحد‌ها با مشکل تامین نقدینگی روبرو هستند.

در حالی که مقایسه آمارهای بانک  مرکزی رشد هزینه‌های تولید از اسفند سال 88 به اسفند 89  را رشدی معادل 34 درصد نشان داد، عملا هیچ حمایتی روانه سمت تولید نشد و در آمد حاصل از هدفمندی یارانه‌ها صرف پرداخت نقدی به مردم شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet