پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1390/12/03 12:20:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
یوسفیان ملا:

مدیریت واردات و صادرات و مصرف نباید رها شود

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد:برای ساماندهی بازار شب عید باید به مولفه‌هایی نظیر فرهنگ جامعه بسته به فصول مختلف توجه و بر اساس آن اقدام به تنظیم نظام عرضه و تقاضا کرد.
مدیریت واردات و صادرات و مصرف نباید رها شود یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد:برای ساماندهی بازار شب عید باید به مولفه‌هایی نظیر فرهنگ جامعه بسته به فصول مختلف توجه و بر اساس آن اقدام به تنظیم نظام عرضه و تقاضا کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/67.jpg مدیریت,واردات,و,صادرات,و,مصرف,نباید,رها,شود Icana

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت؛عزت‌الله یوسفیان،به ایسنا گفت:تقاضای عمومی در ایام محرم، ماه مبارک رمضان، فصول بهار، عید نوروز و سایر مناسبت‌های مذهبی و ملی متفاوت است ولی بخش قابل توجهی از این تقاضا برای همه فصول و مناسبت‌ها مشترک است؛بنابراین برنامه‌ریزان اقتصادی باید با مبنا قرار دادن این پارامترها کمبودها را ازطریق واردات و تولید برنامه‌ریزی شده،جبران کنند.

وی معتقد است که نیازسنجی بازارمصرف شرط تعادل‌بخشی بین نظام سه وجهی تولید،واردات و مصرف است. اعمال نرخ‌های ترجیحی یا تعیین قیمت بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا از جمله سازوکارهایی است که بدون توجه جدی به نیاز بازار مصرف تاثیر لازم را نخواهد داشت.

وی با تاکید بر لزوم به خدمت گرفتن توان اجرایی و مشاوره‌ای فعالان اقتصادی بخش خصوصی در ساماندهی نظام عرضه و تقاضا افزود:استفاده از توان اجرایی و مشاوره‌ای اصناف و تجار در کنار سازوکارهای نظارتی دولتی و خصوصی مانع از گسترش دامنه‌ گرانی‌ها می‌شود.

یوسفیان، توقف فروش ارز شناور مدیریت شده را از دلایل نابسامانی بازار ارز دانست و تصریح کرد: نابسامانی بازار ارز به دلیل اجرای ناقص سیاست "ارز شناور مدیریت شده" بود به عبارت دیگر بخش شناور به خوبی به اجرا درآمد ولی مدیریت قوی و قاعده‌مندی برای آن نشد و به همین دلیل قیمت کالاهای ارزبر دچار نوسان شد و آثار روانی آن موجب اپیدمی عمومی گرانی‌ها شد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه، در پیشنهادی خواستار اصلاح نظام تعرفه‌گذاری کالا شد و افزود: نظام تعرفه باید با توجه به ارز شناور مدیریت شده بازتعریف شود.

نماینده مردم آمل تاکید کرد: مدیریت واردات و صادرات و مصرف نباید رها شود درغیراین صورت چاره‌ای جز ورود هیجانی و اجرای سیاست‌های ناقص باقی نمی‌ماند. پیشگیری از نابسامانی،‌ همواره مورد قبول و درمان نابسامانی‌ها هیچگاه نتایج مطلوبی در پی نخواهد داشت پس بهتر است مدیریت اقتصاد همواره و مستمر باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet