هدر موبایل
1390/12/03 13:51:02
سرویس سیاسی
کوهکن: تسلط دولت بر مجلس بی‌معناست

تلاشها برای حضور نمایندگان تابع دولت در مجلس آینده باطل است

سخنگوی هیات رئیسه مجلس هشتم زیر سوال بردن اصل استقلال و تفکیک قوا را مخالف قانون اساسی خواند و گفت: هرگونه اظهارنظری با هدف زیر سوال بردن اصل استقلال و تفکیک قوا ناشی از آگاه نبودن از وزن سه قوه در قانون اساسی و حاکم کردن علائق باندی، جناحی و فردی است.
تلاشها برای حضور نمایندگان تابع دولت در مجلس آینده باطل است سخنگوی هیات رئیسه مجلس هشتم زیر سوال بردن اصل استقلال و تفکیک قوا را مخالف قانون اساسی خواند و گفت: هرگونه اظهارنظری با هدف زیر سوال بردن اصل استقلال و تفکیک قوا ناشی از آگاه نبودن از وزن سه قوه در قانون اساسی و حاکم کردن علائق باندی، جناحی و فردی است. https://cdn.icana.ir/d/019/48.jpg تلاشها,برای,حضور,نمایندگان,تابع,دولت,در,مجلس,آینده,باطل,است Icana

محسن کوهکن‌ریزی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اظهارات روز گذشته معاون پارلمانی رئیس جمهور مبنی بر در رأس نبودن مجلس ، با بیان اینکه در قانون اساسی هم بر تفکیک و هم استقلال قوا تاکید شده است، افزود: تنها یک مورد بر استقلال و تفکیک قوا حاشیه زده شده و آن اصل نود قانون اساسی است که می‌گوید هرگاه از طرف یکی از قوا شکایتی مطرح شود مجلس قادر به رسیدگی خواهد بود.

 

با پذیرش اصل تفکیک قوا تسلط دولت بر مجلس بی‌معناست

نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی، با اعلام اینکه با پذیرش اصل تفکیک قوا تسلط یک قوه بر قوه‌ای دیگر بی‌معناست، تاکید کرد: اگر اصل تفکیک قوا را بپذیریم دیگر معنی ندارد یک قوه مانند مجلس تحت تسلط قوه‌ای دیگر باشد آن هم مجلسی که به فرموده امام (ره) و رهبر معظم انقلاب در راس امور است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس هشتم، یادآور شد : هرگونه اظهارنظری در راستای زیر سوال بردن اصل استقلال و تفکیک قوا ناشی از آگاه نبودن از وزن سه قوه در چارچوب ظرفیت قانون اساسی بوده و نشان می‌دهد افرادی در تلاشند تا موضوعاتی را مطابق سلیقه و علائق باندی و جناحی و فردی خود مطرح کنند.

کوهکن با اشاره به وظایف مستقل هر یک از قوا، گفت: تعامل، گفت وگو، توجه به مشکلات از ناحیه مجلس و تبعیت کامل از مصوباتی که مسیر خود را طی کرده و به قانون تبدیل شده است از ناحیه دولت دو موضع قطعی است که تحت هیچ عنوان نمی‌توان خدشه‌ای به آن وارد کرد.

 

به بهانه تعامل، اصل استقلال قوا را نمی‌توان زیر سوال برد

نماینده مردم لنجان در مجلس هشتم، با تاکید بر اینکه به بهانه بها دادن به تعامل نمی‌توان اصل استقلال و تفکیک قوا را زیر سوال برد، تصریح کرد: معنای محتوایی تفکیک و استقلال قوا این است که هر قوه باید با محوریت قانون وظایف خود را به انجام برساند، از نظر شکلی هم تعامل یعنی، همگرایی و حرکت در قالب گفتمان اسلامی- اخلاقی و موازین پذیرفته شده به شکلی که مصالح کشور مراعات شود.

سخنگوی هیئت رئیسه در مجلس هشتم، ضمن تاکید بر مراعات مصلحت در کشور، ادامه داد: البته در مراعات مصلحت کشور باید به فرموده حضرت امام (ره) مبنی بر اینکه مصلحتی بالاتر از اجرای قانون نیست، توجه کرد چرا که با این فرموده امام (ره) مصلحت در پس قانون قرار گرفته و اگر قرار است مصلحتی در نظر گرفته شود باید بعد از اعتقاد به دو اصل قانونی یعنی استقلال و تفکیک قوا باشد.

کوهکن با یادآوری فرموده امام (ره) و مقام معظم رهبری مبنی بر در راس امور بودن مجلس، گفت: معاون پارلمانی رئیس جمهور اگر تشکیک در راس امور بودن مجلس را مطرح می‌کند به استناد بازنگری در قانون اساسی است که بعد از جمله تاریخی امام انجام شد، اما من طراح چنین اظهاراتی را به این فرمایش رهبر معظم انقلاب پس از بازنگری در قانون اساسی توجه می‌دهم که بر در راس امور بودن مجلس تاکید کردند موضوعی که دقیقا مربوط به بعد از بازنگری در قانون اساسی مطرح شد.

 

دولتی کردن مجلس، به اختناق و استبداد خواهد انجامید

وی با رد هر گونه اظهار نظر مبنی بر همسو نبودن مجلس هشتم با دولت، تلاشها برای حضور نمایندگان تابع دولت در مجلس آینده را دور باطل خواند و یادآور شد: اساسا از چنین نوع نگرشی چیزی جز به توپ بستن مجلس بیرون نمی‌آید، اگرچه معتقدیم که تحت هیچ عنوان نباید دولت و مجلس به تخاصم افتاده و مجلس باید با درنظر گرفتن واقعیت‌های اجرایی، به دولت کمک کند، اما اینکه دولت انتظار در اختیار گرفتن مجلس را داشته باشد نه تنها قانون اساسی چنین اجازه‌ای را نداده بلکه اجرای چنین طرز تفکری به اختناق و استبداد خواهد انجامید.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در هشتم، با بیان اینکه در همه جای دنیا مجلس آزاد، مقتدر و قانونگذار ضمن مراعات حقوقی قانونی دولت‌ها، حافظ دموکراسی، حقوق مردم و مردم سالار است، یادآور شد: واقعا جای تاسف دارد که فرد مسئولی در دولت انتظار داشته باشد مجلسی در خط دولت شکل گرفته و همگام دولت باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet