انتخابات ریاست جمهوری
1390/12/03 13:59:35
سرویس سیاسی
امیدوار رضائی میرقائد درباره اظهارات اخیر معاونین رئیس جمهوری؛

دولت سناریوی تسلط بر مجلس آینده را دنبال می‌کند

عضو هیئت رئیسه مجلس هشتم،اظهارات اخیر معاونین ریس جمهوری را در راستای تشکیل مجلسی با رویکرد دولتی دانست و گفت: دولت سناریوی تسلط بر مجلس آینده را دنبال می‌کند.
دولت سناریوی تسلط بر مجلس آینده را دنبال می‌کند عضو هیئت رئیسه مجلس هشتم،اظهارات اخیر معاونین ریس جمهوری را در راستای تشکیل مجلسی با رویکرد دولتی دانست و گفت: دولت سناریوی تسلط بر مجلس آینده را دنبال می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/3553.jpg دولت,سناریوی,تسلط,بر,مجلس,آینده,را,دنبال,می‌کند Icana

امیدوار رضائی میرقائد در گفت‌و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه، اظهارات اخیر معاونین ریس جمهوری را در راستای  تشکیل مجلسی با رویکرد دولتی دانست و با بیان اینکه ظاهرا دولت سناریوی تسلط بر مجلس آینده را دنبال می کند، درباره تاکید میرتاج الدینی بر درراس امور نبودن مجلس، گفت: با گفتن و اظهار نظر افراد، قانون اساسی تغییر نمی‌کند.

نماینده مردم مسجد سلیمان، لالی،هفتگل درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه  قانون اساسی میراث گرانبهایی است که ازامام و خون شهدا به دست آمده، افزود: همه وظیفه داریم به بند بند قانون اساسی عمل کنیم .

وی، با یادآوری این موضوع که قانون اساسی، مدافع قانون اساسی را مشخص کرده است، تاکید کرد: برداشت و تفسیر از قانون برعهده شورای نگهبان است و دولت هم بهتر است به تفسیرهای جدید و خود رای از قانون پایان دهد.

تبدیل به رای کردن اصول قانون اساسی خطا است

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم، تبدیل به رای کردن اصول قانون اساسی را خطا دانست و گفت: نباید با هر ابهامی که از قانون اساسی داریم، اصول قانون را به نفع خود تفسیر کینم، مصلحت دولتی‌ها و مجلسی‌ها نیست که خلاف مسیر قانون اساسی  اظهار نظر داشته باشند .

رضایی میرقائد ، تصریح کرد: ایران درتحریم و فشار بیگانگان به سر می برد،  درحالی که ملت ما زیر این فشارها قهرمانانه ایستادگی می کند حیف است که  برخی نمایندگان مجلس و دولت جوی را ایجاد کنند که نهایتا تضعیف یکی از ارکان نظام  یعنی مجلس را رقم بزند.

این عضو هیئت رئیسه مجلس، درباره این بخش از اظهارات دولت که تاکید داشته مجلس تنها برای تصویب  قوانین در راس امور است، گفت: شفاف است که مجلس برای تمام امور کشور می تواند تحقیق و تفحص کند، از رئیس جمهوری و وزرا سوال کند و با دادن رای اعتماد خود پیشنهاد دولت را در منصب وزارت قرار دهد.

نماینده مسجد سلیمان با بیان اینکه بر اساس ماده 233 آئین نامه داخلی مجلس که به تایید شورای محترم نگهبان قانون اساسی، رسیده نمایندگان می توانند درباره عملکرد دولتی‌ها در برابر نحوه اجرای قوانین سوال کنند و آنها را مورد بررسی قرار دهند، اظهار کرد: حتی می توان نتیجه را به قوه قضائیه ارسال کرد.

دولت باید تابع قانون و مصوبات مجلس باشد

وی با تاکید بر اینکه کسی نمی تواند خلاف قانون عمل کند و دولت هم باید تابع قانون و مصوبات مجلس باشد، اظهار کرد: نمایندگان مردم افراد خاص و یا انتصابی نیستند در واقع عصاره ملت هستند و نظارت ملت بر صاحبان قدرت در حکومت، با نمادی بنام مجلس تدوام می یابد.

رضایی ادامه داد: درواقع نباید تصور شود که حسن یا حسین نامی بنام نماینده یا مقام سیاسی در یک جایی بنام مجلس جمع شده، بلکه این خود ملت است که در مجلس جمع شده و از صاحبان قدرت سوال می کند؛ چون نمی‌شود70 میلیون صاحب رای در مجلس حضور داشته باشند و همه سوال کنند.

این عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: سوال مجلس از رئیس جمهوری به نمایندگی از ملتی است که انقلاب را به وجود آورده، در مقابل فشارها ایستادگی کرده و سربلند از حضور در روزهایی مثل 22 بهمن،  وکلا را به نمایندگی از خود در جایی  قرار داده که بتوانند از حقوق ملت دفاع کند.

امیدوار رضایی میرقائد تاکید کرد: این حقوق ملت توسط چه کسانی می تواند مورد تعارض قرار بگیرد طبیعتا صاحبان قدرت و ثروت، پس نمایندگان  به نمایندگی از ملت موظف هستند که از طرف موکلین خود از این حق دفاع کنند.

معاون پارلمانی رئیس جمهوری روز گذشته  با بیان اینکه وقتی از مجلس به دولت رفتم نگاهم در این خصوص که "مجلس در راس امور است" تعدیل شده گفته است: قانون اساسی می گوید بعد از رهبری بالاترین مقام رسمی کشور رئیس جمهور است و این که مجلس در راس امور است در بعد نظارت و تصویب قوانین می باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet