خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1390/12/03 15:19:52
سرویس سیاسی
دادگاه عالی اداری مصر:

سیستم انتخابات پارلمانی مصر غیرقانونی بوده است

دادگاه عالی اداری مصر با صدور حکمی مبنی بر غیر قانونی دانستن بخش‌های از انتخابات مجلس نمایندگان این کشور، احتمال انحلال پارلمان مصر را قوت بخشید.
سیستم انتخابات پارلمانی مصر غیرقانونی بوده است دادگاه عالی اداری مصر با صدور حکمی مبنی بر غیر قانونی دانستن بخش‌های از انتخابات مجلس نمایندگان این کشور، احتمال انحلال پارلمان مصر را قوت بخشید. https://cdn.icana.ir/d/019/2342.jpg سیستم,انتخابات,پارلمانی,مصر,غیرقانونی,بوده,است Icana

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری خانه ملت به نقل از العربیه، «مجدی العجاتی» رئیس دادگاه عالی اداری مصر در سخنانی امروز –چهارشنبه- تاکید کرد سیستم انتخاباتی در مصر که بر اساس آن کرسی‌های مجلس نمایندگان میان نامزدهای مستقل و احزاب تقسیم شده است با قانون مغایر است.
وی از ارجاع بخشی از قوانین انتخاباتی به دادگاه عالی قانون اساسی برای تصمیم‌گیری نهایی در ارتباط با آن خبر داد.
رئیس دادگاه عالی اداری مصر افزود روشن نیست که آیا حکم دادگاه عالی قانون اساسی مصر نهایتا به تغییر نتایج انتخابات پارلمانی مصر که طی سه مرحله برگزار شد منجر می‌شود یا نه.
العجاتی گفت قانون اساسی مصر نقض شده است که بر این اساس نیمی از کرسی‌های مجلس نمایندگان مصر که در اختیار نامزدهای مستقل است بدون تغییر باقی می‌ماند.
وی تاکید کرد احزاب برای کرسی‌های که به نامزدهای مستقل تعلق دارند نباید نامزد معرفی کنند.
در حکم دادگاه عالی اداری مصر که دوشنبه صادر و روز گذشته (سه‌شنبه) منتشر شده، آمده است اجازه به احزاب برای کسب کرسی‌های نامزدهای مستقل بخش اعظمی از نقض قوانین انتخاباتی در این دوره از انتخابات پارلمانی را تشکیل می‌دهد.
این در حالی است که در صورت رای نهایی دادگاه عالی قانون اساسی مصر در ارتباط با غیرقانونی بودن این انتخابات، امکان انحلال پارلمان مصر قوت می‌یابد.
دادگاه عالی قانون اساسی مصر تا کنون دو بار در سال‌های 1987 و 1990 میلادی انتخابات پارلمانی را باطل کرد که باعث انحلال پارلمان شد.
قانون انتخابات مجلس مصر را شورای عالی نیروهای مسلح مصر که از زمان سقوط «حسنی مبارک» رئیس‌جمهوری سابق این کشور اداره امور را بر عهده دارد، صادر کرده بود.
در این قانون در ابتدا قرار بر این بود که نصف اعضای مجلس با سیستم فهرست انتخاباتی و نصف دیگر با سیستم فردی و از میان نامزدهای مستقل انتخاب شوند ولی فشارهای احزاب سیاسی باعث شد این قانون تغییر کند و احزاب اجازه داشته باشند که برای دوسوم کرسی‌ها نامزد شوند و بر سر کرسی‌های فردی نیز رقابت کنند.
پایان پیام
 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet