شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1390/12/06 10:55:30
سرویس اقتصادی
صادقی و خیری در گفت‌وگو با خانه ملت؛

نیازی به واردات نداریم، بازار شب عید متلاطم نخواهد شد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، بر این اعتقاد است که کالاهایی که در نمایشگاه‌های بهاره عرضه می‌شود، اقلام پایداری هستند و افزایش کانال‌های توزیع و عرضه راهی برای حل ناکارآمدی سیستم کنترل بازار است؛ اما از سوی دیگر یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم بر این باور است که نمی‌توان به‌طور مطلق از آرامش در بازار شب عید خبر داد، اما به‌طور نسبی تدارک و تمهیداتی را می‌توان برای اثر‌گذاری بیشتر بر بازار شب عید درنظر گرفت.
نیازی به واردات نداریم، بازار شب عید متلاطم نخواهد شد رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، بر این اعتقاد است که کالاهایی که در نمایشگاه‌های بهاره عرضه می‌شود، اقلام پایداری هستند و افزایش کانال‌های توزیع و عرضه راهی برای حل ناکارآمدی سیستم کنترل بازار است؛ اما از سوی دیگر یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم بر این باور است که نمی‌توان به‌طور مطلق از آرامش در بازار شب عید خبر داد، اما به‌طور نسبی تدارک و تمهیداتی را می‌توان برای اثر‌گذاری بیشتر بر بازار شب عید درنظر گرفت. https://cdn.icana.ir/d/019/16492.jpg نیازی,به,واردات,نداریم،,بازار,شب,عید,متلاطم,نخواهد,شد Icana

دولت با برگزاری نمایشگاه‌های بهاره در مناطق مختلف کشور اگرچه از نظر روانی بازار را کنترل و تنظیم می‌کند؛ اما اینکه می‌تواند برای تمامی سال این روند کنترل را داشته باشد جای بسی سوال است؟

یدالله صادقی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه‌های بهاره تاثیر چشمگیری بر تنظیم بازار دارد، افزود: تجربه هر ساله ما نشان می‌دهد که برگزاری این نمایشگاه‌ها یکی از راه‌های مبارزه با گران‌فروشی و کنترل و تنظیم بازار محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: زمانی که بازار در شرایط رقابتی نباشد مسلما ممکن است کارایی لازم را نداشته باشد و نتواند خود را کنترل کند، بنابراین لازم است که با نظارت دولت و افزایش کانال‌های توزیع و افزایش عرضه بتواند ناکارآمدی سیستمی بازار را به شکلی پاسخ دهد و از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها جلوگیری کند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، با تاکید بر اینکه از نظر تئوری و ساختاری بازار نیاز به دخالت دولت دارد، گفت: یکی از راه‌های تحقق این مساله کانال‌های توزیع کالا است که به خصوص در روزهای پایانی سال باید افزایش پیدا کند تا از بالا رفتن قیمت‌ها جلوگیری نماید.

صادقی همچنین درباره نایاب شدن برخی کالاهای اساسی در نمایشگاه‌های توزیع مواد غذایی تصریح کرد: در حال حاضر کالاهایی که عرضه می‌شود، اقلامی هستند که پایدارند.

وی ادامه داد: بیش از یک هفته است که در مصلی تهران از روز 25 بهمن به توزیع اقلام و کالاهای خوراکی اقدام کرده‌ایم و کالاهایی که آنجا عرضه می‌شود کالاهای اساسی است و کمبودی در عرضه انها نداریم.

 رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، خاطرنشان کرد: سه نمایشگاه به صورت پی‌درپی و اختصاصی برای مواد غذایی در مصلی خواهیم داشت که  به تدریج به تعداد آنها تا 20 اسفند افزوده خواهد شد؛ به طوری که بخش زیادی از نیاز بازار تامین شود.

 نیازی به واردات نداریم

صادقی همچنین در رابطه با اینکه آیا در تامین ارز مورد نیاز برای واردات با مشکل مواجه هستیم یا خیر، تصریح کرد: به طور طبیعی مشکلاتی بروز کرده و نمی‌توان منکر این باشیم که مشکلی در زمینه واردات کالا وجود ندارد؛ اما اولا ذخایر کالایی مناسبی داریم که می‌تواند نیاز کشور را تامین کند و ثانیا بخشی که نیاز به واردات دارد نیز با تدابیر دولت قابل حل است.

وی گفت: بخشی از کالاها در گمرک‌های کشور وجود دارند و کالاهای دیگری نیز تحت سفارش هستند که منابع مالی آنها از قبل پرداخت شده و در شرف ورود به کشور هستند. در زمینه خریدهای آتی نیز دولت برنامه‌ریزی‌های لازم را صورت داده و بانک مرکزی نیز منابع لازم را تدارک دیده است و اعلام کرده‌ایم که تمام تولیدکنندگان و وارد‌‌کنندگان می‌توانند از این منابع برای واردات کالا‌ها استفاده کنند.

 خیری: نمایشگاه‌های بهاره تنها مسکنی برای آرامش بازار هستند

احد خیری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه متاسفانه جوی در کشور درست شده که همه ساله با رسیدن سال نو برخی فروشندگان قیمت‌ها را افزایش می‌دهند، اظهار کرد: این موضوع باید از سوی دولت،با نظارتی به موقع و به هنگام کنترل شود.

نماینده مردم بستان‌آباد در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از نبود نظارت دولت بر قیمت‌ها، افزود: دولت نباید اجازه دهد این افزایش قیمت بی‌رویه ادامه داشته باشد؛ البته نمی‌توان به‌طور مطلق از آرامش در بازار شب عید خبر داد، اما به‌طور نسبی می‌توان تدارک و تمهیداتی را برای اثر‌گذاری بیشتر بر بازار شب عید درنظر گرفت.

به گفته این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم، این یک توصیه است که با کنترل بازار و با ورود نیروهای نظارتی بتوانیم امنیت بیشتری در بازار داشته باشیم.

خیری ادامه داد: باید در نمایشگاه‌های بهاره کلیه اقلام و کالاهای مورد نیاز مردم از سوی دولت و اتحادیه‌های صنفی توزیع شود تا مردم به راحتی خرید کنند و به تامین نیاز خود بپردازند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet