ایام محرم 1398
1390/12/05 14:03:43
سرویس اجتماعی
علیرضا محجوب:

پیش‌بینی مسئولان برای افزایش حداقل دستمزد کارگری قابل قبول نیست

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هشتم با بیان اینکه پیشنهاد مسئولان برای افزایش حداقل دستمزد کارگری انتظارات را برای نزدیک شدن به خط فقر برآورده نمی‌کند، نظرهای آنان را غیرقابل قبول بیان کرد.
پیش‌بینی مسئولان برای افزایش حداقل دستمزد کارگری قابل قبول نیست عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هشتم با بیان اینکه پیشنهاد مسئولان برای افزایش حداقل دستمزد کارگری انتظارات را برای نزدیک شدن به خط فقر برآورده نمی‌کند، نظرهای آنان را غیرقابل قبول بیان کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/16221.jpg پیش‌بینی,مسئولان,برای,افزایش,حداقل,دستمزد,کارگری,قابل,قبول,نیست Icana

علیرضا محجوب در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، گفت: حداقل دستمزد کارگری که امسال با نرخ تورم 20 درصدی از سوی دولت اعلام شد، با نیاز کارگران همخوانی نداشت و آنها برای امرار معاش خود، متحمل هزینه بسیاری می‌شدند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: حقوقی که برای کارگران از سوی مسئولان پیش‌بینی شده، حدود 5 میلیون ریال در ماه است و با وجود افزایشی که در مبلغ حقوق دریافتی به وجود آمده است، باز هم با تورم جامعه و مشکلات معیشتی کارگران مطابقت ندارد.

وی با بیان اینکه مبحث حقوق کارگری هیچ‌گاه در برنامه بودجه در نظر گرفته نمی‌شود و بعد از برنامه‌ریزی و تخصیص اعتبارات آن را تعیین می‌کنند، ادامه داد: انتظار می‌رود با وجود تأخیر در تعیین مقدار حداقل حقوق کارگری، مقدار آن با واقعیت‌های جامعه برابری داشته باشد تا بتوان از مشکلات آنها کم کرد.  

محجوب تصریح کرد: بر اساس قانون کار و شاخص تورم و همچنین با توجه به ماده 41 قانون اساسی، باید حداقل دستمزد کارگری برای امرار معاش زندگی یک خانوار در نظر گرفته شود.

 

اجرای فاز دوم هدفمندی، تورمی ناگهانی را به دنبال خواهد داشت

این نماینده مردم در مجلس هشتم، در باره اجرای فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها توضیح داد: با توجه به اینکه از اوایل سال آینده فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرایی می‌شود، در همان مراحل ابتدایی با تورمی ناگهانی روبه‌رو خواهیم شد که با حقوق کارگری به هیچ عنوان برابری نخواهد داشت.

وی ادامه داد: برای تعیین حداقل حقوق کارگری، مجلس هیچ دخالتی نمی‌تواند داشته باشد و فقط می‌تواند در برخی جوانب آن نظراتی را اعمال کند که در صورت تمایل مسئولان ازاین نظرات استفاده می‌شود.

به گفته محجوب، مذاکرات برای افزایش حقوق کارگری بین شورای عالی کار و وزارت کار و تعاون کشور و در برخی موارد هم مجلس صورت می‌گیرد که در نهایت با توجه به شرایط، مبلغی را به عنوان حداقل دستمزد کارگری برای یک سال در نظر می‌گیرند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: البته پرداخت یارانه‌های نقدی را هم می‌توان کمکی برای بهبود معیشتی کارگران به شمار آورد که می‌تواند با پرداخت به موقع، بسیاری از نیازهای مردم را برطرف کند، اما باز هم کافی نیست.

وی افزود: اگر نگاهی واقع بینانه به دستمزدها داشته باشیم با توجه به آمار و ارقام ذکر شده، دریافتی حدود 600 تا 800 هزار تومان نیز برای کارگران دور از انتظار نخواهد بود.

 

سال آینده از نظر اقتصادی سال سختی خواهد بود

محجوب، نرخ تورم بانک مرکزی را ملاک شورای عالی کار بیان کرد و گفت: اگر روند پایه گذاری حداقل دستمزدها به همین روال پیش برود، سال آینده از نظر اقتصادی سال سختی خواهد بود، بنابراین در بحث دستمزد ضروری است که تصمیمات بهتری اتخاذ شود.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هشتم، با بیان اینکه کارگران جزو اقشار کم‌درآمد و تحت فشار جامعه هستند، گفت: بهتر است مسئولان برای اینکه تصمیم بهتری اتخاذ کنند، به نظرات و توانایی کارفرمایان هم توجه کنند تا با مشکلات پس از آن مانند تعدیل نیرو و افزایش بیکاری روبه‌رو نشویم./

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet