هدر موبایل
1390/12/06 10:56:20
سرویس سیاسی
کدخدایی اعلام کرد:

موافقت شورای نگهبان با 14 مصوبه مجلس شورای اسلامی

سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی از موافقت این شورا با ۱۴ مصوبه مجلس شورای اسلامی و مغایرت ۳ طرح مجلس با بندهایی از قانون اساسی خبر داد.
موافقت شورای نگهبان با 14 مصوبه مجلس شورای اسلامی سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی از موافقت این شورا با 14 مصوبه مجلس شورای اسلامی و مغایرت 3 طرح مجلس با بندهایی از قانون اساسی خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/1742.jpg موافقت,شورای,نگهبان,با,14,مصوبه,مجلس,شورای,اسلامی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، عباسعلی کدخدایی در نشست خبری امروز (شنبه 6 اسفندماه) از موافقت شورای نگهبان با 14 مصوبه مجلس شورای اسلامی خبرداد و گفت: لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه همکاری منطقه ای کشورهای حاشیه اقیانوس هند و همچنین لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در مجمع کشورهای صادرکننده گاز پس از بررسی در جلسات شورای نگهبان مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی با اعلام اینکه لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه جهانی بهره برداران هسته ای با موافقت این شورا به تصویب نهایی رسید، افزود: لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در مجمع آسیایی (بو.آ.او) در جلسه مورخ 3/12/1390 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده از سوی مجلس، مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

وی ادامه داد: لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در انجمن فرهنگستان های علوم آسیا و همچنین طرح اصلاح قانون استخدام مهندسین ناظر تولیدات کشاورزی از دیگر مصوبات مجلس است که با موافقت شورای نگهبان همراه بوده است.

کدخدایی همچنین از موافقت این شورا با لایحه موافقتنامه انتقال محکومین بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری عراق خبر داد و اظهار کرد: لایحه معاهده بین جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی تایلند در مورد انتقال محکومین به حبس و همکاری در زمینه اجرای احکام کیفری که مصوبه جلسه دوازدهم بهمن مجلس شورای اسلامی بود با موافقت شورای نگهبان به تصویب نهایی رسید.

وی ادامه داد: طرح بهبود مستمر محیط کسب و کار، لایحه اصلاح قانون عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در برخی از سازمان ها و مجامع بین المللی، طرح اصلاح بند (111) قانون بودجه سال 1390 کل کشور نیز با موافقت شورای نگهبان به تصویب نهایی رسید.

سخنگوی شورای نگهبان با اعلام موافقت این شورا با طرح استفساریه بند (4) ماده (68) قانون مدیریت خدمات کشوری تصریح کرد: طرح استفساریه شمول ماده (36) قانون تأمین اجتماعی به بیمه شدگان و رعایت آن توسط سازمان تأمین اجتماعی که مصوب جلسه 18 بهمن ماه مجلس است نیز با موافقت این شورا نهایی شد.

کدخدایی با بیان اینکه طرح الزام دولت به اجرای بند (2) جزء (ب) ماده واحده قانون بودجه سال 1390 کل کشور آخرین مصوبه مجلس است که با موافقت این شورا نهایی شد گفت: طرح اصلاح تبصره (1) ماده (16) قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز از سوی شورای نگهبان رد شد.

وی در این خصوص افزود: متن واحده از آن جهت که طی مراحل تصویب قانون (اعم از امضا و انتشار آن برای اطلاع عموم) عملاً ممکن نیست و مستلزم تضییع حقوق مکتسبه عامه و از بین رفتن حق اخذ جواز حمل می گردد مغایر با قانون اساسی از جمله اصل (169) آن شناخته شد.

کدخدایی از ایراد شورای نگهبان به طرح رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران خبر داد و در این خصوص گفت: علاوه بر اینکه اشکالات سابق این شورا در بندهای مختلف اعلامی رفع نگردیده و کماکان باقیست در خصوص این مورد نیز علی رغم رفع ابهام به عمل آمده همان اشکال جاری و اشکالات سابق نیز مرتفع نگردیده است.

سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی در رابطه با ایراد مجدد این شورا به طرح نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان، گفت: همانطور که در نامه قبلی این شورا آمده نظر به اینکه مواد (1)، (6) و (8) دارای ماهیت آئین نامه ای هستند چنانچه رأی گیری با نصاب دو سوم حاضران انجام شده است، اعلام تا اظهارنظر گردد در غیر این صورت اشکال سابق این شورا مبنی بر مغایرت با قسمت اخیر اصل (65) قانون اساسی کماکان به قوت خود باقی است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet