هدر موبایل
1390/12/06 15:06:57
سرویس اقتصادی
یوسفیان ملا:حذف دلار از مبادلات تجاری تاثیر سیاسی دارد

اگر دلار در اوپک جایگزین پیدا کند، تاریخ‌ساز خواهد بود

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان این که حذف دلار از مبادلات تجاری ایران تاثیرات سیاسی دارد، درباره حذف دلار از مبادلات نفتی ایران و ژاپن، گفت: اگر دلار در اوپک جایگزین ارزی پیدا کند، اقدام موثری انجام شده است و در این صورت می‌توان داعیه‌دار حذف دلار از مبادلات نفتی بود.
اگر دلار در اوپک جایگزین پیدا کند، تاریخ‌ساز خواهد بود عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان این که حذف دلار از مبادلات تجاری ایران تاثیرات سیاسی دارد، درباره حذف دلار از مبادلات نفتی ایران و ژاپن، گفت: اگر دلار در اوپک جایگزین ارزی پیدا کند، اقدام موثری انجام شده است و در این صورت می‌توان داعیه‌دار حذف دلار از مبادلات نفتی بود. https://cdn.icana.ir/d/019/67.jpg اگر,دلار,در,اوپک,جایگزین,پیدا,کند،,تاریخ‌ساز,خواهد,بود Icana

عزت الله یوسفیان ملا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت درباره حذف دلار از مبادلات تجاری ایران با سایر کشورها، گفت: بیش از این که حذف دلار از مبادلات تجاری به ویژه نفتی ایران با سایر کشورها تأثیر اقتصادی داشته باشد، تأثیر سیاسی دارد.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی درباره این که حذف دلار از مبادلات تجاری موجب دور زدن تحریم‌ها می‌شود، افزود: راه‌های بسیاری برای دور زدن تحریم‌ها وجود دارد ولی حذف دلار راهکاری سیاسی برای حذف نام آمریکا از مبادلات تجاری کشورمان به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی همه معاملات تجاری بر اساس نرخ دلار انجام می‌شود، برای مثال مبادله تجاری ایران با ژاپن ابتدا با دلار صورت می‌گیرد و پس از آن دلار به ارزهای دیگر مثل ین و تومان تبدیل می‌شود، به این ترتیب دلار همچنان بر مبادلات تجاری تأثیرگذار است.

یوسفیان‌ملا  تصریح کرد: زمانی دلار از مبادلات نفتی کشورها حذف می‌شود که اساس محاسبه مبادلات نفتی اوپک، دلار نباشد.

وی یادآور شد:  در شرایط کنونی نرخ نفت بر اساس دلار در بازارهای جهانی اعلام می‌شود و قیمت فوب خلیج فارس نیز حتی بر اساس دلار است.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس هشتم حذف دلار از مبادلات تجاری را به عنوان اقدامی سیاسی ارزیابی کرد و آن را در عرصه اقتصادی بی تأثیر خواند.

صبح امروزکین ایچی کومانوسفیر ژاپن در تهران ازحذف دلار درمبادلات نفتی تهران- توکیو، خبر داد، پیش از این نیز خبر حذف دلار از مبادلات تجاری ایران، ترکیه و روسیه منتشر شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet