حلول ماه ربیع الاول
1390/12/06 14:03:11
سرویس اجتماعی
نصیری قیداری:

برای ایجاد دانشگاه‌های تک جسنیتی در کشور امکانات کافی وجود ندارد

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: ایجاد دانشگاه تک جنسیتی را تنها می‌توان در شرایطی انجام داد که بتوان بهترین شرایط آزمایشگاهی، جذب هیئت علمی و اختصاص فضاهای آموزشی و فیزیکی را برای دانشجویان فراهم کرد.
برای ایجاد دانشگاه‌های تک جسنیتی در کشور امکانات کافی وجود ندارد سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: ایجاد دانشگاه تک جنسیتی را تنها می‌توان در شرایطی انجام داد که بتوان بهترین شرایط آزمایشگاهی، جذب هیئت علمی و اختصاص فضاهای آموزشی و فیزیکی را برای دانشجویان فراهم کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/14036.jpg برای,ایجاد,دانشگاه‌های,تک,جسنیتی,در,کشور,امکانات,کافی,وجود,ندارد Icana

سعدالله نصیری قیداری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت درباره ایجاد دانشگاه‌های تک جنسیتی در کشور، گفت: ما زمانی می‌توانیم این طرح را در دانشگاه‌ها را اجرایی کنیم که امکان انجام چنین کاری را داشته باشیم، یعنی در صورت اجرای چنین طرحی باید دانشگاه‌های ما از تعداد کافی اساتید مربوط به بخش بانوان برخوردار باشد، آزمایشگاه‌های لازم برای این کار مهیا باشد و در کل فضای آموزشی کافی در دست باشد که در حال حاضر چنین نیست و به لحاظ زیر ساختی امکان اجرای چنین طرحی وجود ندارد.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: انجام این کار باعث خواهد شد که بخش خواهران آموزش عالی ما آسیب جدی بیند، باتوجه به اینکه بانوان در چند سال اخیر درصد بالایی از قشر دانشجو را تشکیل می‌دهند و در دانشگاه‌ها نقش فعال‌تری نسبت به آقایان پیدا کرده‌اند، اما اکنون در کشور برای ایجاد دانشگاه تک جسنیتی امکانات کافی وجود ندارد.

 

شرایط مهیا نیست

وی افزود: ایجاد دانشگاه تک جنسیتی را تنها می‌توان در شرایطی انجام داد که بتوان بهترین شرایط آزمایشگاهی، جذب هیئت علمی و اختصاص فضاهای آموزشی و فیزیکی را برای دانشجویان فراهم کرد.

این نماینده مردم در مجلس هشتم بیان کرد: اما در حال حاضر این شرایط در کشور ما وجود ندارد و نمی توان  دانشگاه تک جنسیتی را در کل کشور به‌طور کامل انجام داد.

 

بحث جداسازی خانم‌ها و آقایان یک موضوع اجباری نیست

عضو فراکسیون اقلیت مجلس بیان داشت: بحث جداسازی خانم‌ها و آقایان یک موضوع اجباری نیست. الان دانشگاهی مانند دانشگاه الزهرا(س) داریم که هر کسی دوست داشته باشد می‌تواند این دانشگاه را انتخاب و در آن تحصیل کند، هر چند دانشگاه الزهرا قبل از انقلاب تاسیس شده است و این خوب نیست که ما بعد از گذشت 32 سال از انقلاب هنوز نتوانسته‌ایم دانشگاه دخترانه دیگری را اضافه کنیم.

وی تاکید کرد: ایجاد این دانشگاه بسیار مفید است چون خانم‌هایی که علاقه دارند می‌توانند از امکانات این دانشگاه‌ها استفاده کنند. ما با استفاده از کلمه تفکیک جنسیتی موافق نیستیم و باید با ایجاد چنین امکاناتی تحصیل را برای خانم‌های علاقه‌مند تسهیل کنیم.

مدیرکل دفتر آموزش های آزاد، غیردولتی و غیرانتفاعی وزارت علوم گفت: 25 استان کشور به لحاظ داشتن مراکز آموزش عالی غیردولتی به مرحله اشباع رسیده‌اند و مجوز راه‌اندازی اینگونه موسسات تنها برای 4 استان صادر می شود.

غلامعلی نادری گفت: تقاضا برای راه اندازی موسسات آموزش عالی غیردولتی به صورت خاص در استان‌های خراسان جنوبی، کردستان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان در وزارت علوم مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

وی با تاکید براینکه هنوز برای ایجاد موسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی تک جنسیتی در استان های کشور، ظرفیت وجود دارد اظهار داشت: درحال حاضر مجوز راه اندازی هشت موسسه غیرانتفاعی تک جنسیتی در شش استان کشور صادر شده است و درصورت وجود تقاضاهای جدید، پرونده‌های مربوطه در وزارت علوم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نادری بیان کرد: مجوز راه‌اندازی سه موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی ویژه خواهران در تهران صادر شده است که ابرار و رفاه به عنوان موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی تک‌جنسیتی از سال آینده پذیرش دانشجو خواهند داشت.

مدیرکل دفتر آموزش های آزاد، غیردولتی و غیرانتفاعی وزارت علوم یادآور شد: دیگر مجوزهای صادر شده برای فعالیت دانشگاه های غیرانتفاعی تک جنسیتی مربوط به شهرهای مشهد، قم، شیراز، ارومیه، البرز و تبریز است.

درحال حاضر تعداد 295 موسسه آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی در کشور فعال هستند./

 

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet