هدر موبایل
1390/12/06 14:18:11
سرویس سیاسی
کدخدایی: با احیای هیئت نظارت بر قانون اساسی مخالفیم

شورای نگهبان به هیچ جریان و گروهی اجازه دخالت در امر انتخابات را نمی‌دهد

سخنگوی شورای نگهبان درباره احیای هیئت نظارت بر قانون اساسی که از سوی رئیس جمهوری مطرح شده است، گفت: شورای نگهبان با احیای هیئت نظارت بر قانون اساسی مخالف است.
شورای نگهبان به هیچ جریان و گروهی اجازه دخالت در امر انتخابات را نمی‌دهد سخنگوی شورای نگهبان درباره احیای هیئت نظارت بر قانون اساسی که از سوی رئیس جمهوری مطرح شده است، گفت: شورای نگهبان با احیای هیئت نظارت بر قانون اساسی مخالف است. https://cdn.icana.ir/d/019/13180.jpg شورای,نگهبان,به,هیچ,جریان,و,گروهی,اجازه,دخالت,در,امر,انتخابات,را,نمی‌دهد Icana

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، عباسعلی کدخدایی در نشست خبری امروز شنبه 6 اسفندماه با توضیح روند بررسی صلاحیت ثبت نام کنندگان نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: در مرحله اول بررسی صلاحیت‌ها بیش از 2 هزار و 500 نفر مورد تایید قرار گرفتند، در فرصت 20 روزه‌ای که شورای نگهبان داشت دقیقا به شکایات کاندیداهای رد صلاحیت شده پرداخت و حتی تعدادی از کاندیداها ملاقات حضوری با اعضای شورای نگهبان داشتند و شورای نگهبان نسبت به صلاحیت افراد رای گیری کرد.

سخنگوی شورای نگهبان ، ادامه داد: در مجموع حدود بیش از 3 هزار و 450 نفر از داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی مورد تایید قرار گرفتند که در مجموع نسبت به دو هزار و 500 نفری که در حوزه هیئت مرکزی تایید شده بودند رقم بالایی است و این رقم بیش از 70 درصد تعداد کسانی است که ثبت نام کرده‌اند. البته همچنان ممکن است تا روز 12 اسفند افرادی انصراف خود را اعلام کنند.

کدخدایی گفت: از مجموع این افراد، کسانی که صلاحیتشان مورد تایید واقع نشده و کسانی که احراز صلاحیت نشده‌اند کمتر از هزار و 150 نفر هستند که این رقم نسبت به ادوار گذشته بسیار اندک است.

وی درباره امکان مجدد بررسی صلاحیت نامزدهایی که بعد از تایید صلاحیت نهایی مرتکب تخلف انتخاباتی شده‌اند، گفت: از نظر حقوقی این امکان وجود دارد، با توجه به نظارت جامع و موثری که براساس تفسیر شورای نگهبان و قانون  وجود دارد چنین امکانی به لحاظ حقوقی وجود دارد.

تخلف عمده در برگزاری انتخابات نخواهیم داشت

سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی، افزود: در ادوار گذشته کمتر موردی بوده که مستنداتی از تخلفات نامزدها بعد از تایید صلاحیت‌ها به دست ما برسد، تلاش شورا براین است که در این مراحل ورود به این مسائل نداشته باشیم و هیچ کدام از نامزدهایی که تایید صلاحیت شده‌اند مجددا رد صلاحیت نشوند، رویه‌ای هم که در دوره‌های گذشته بوده نشان داده که بسیار نادر اتفاق افتاده که نماینده‌ای بعد از تایید صلاحیت نهایی رد شود.

وی، با بیان این که نامزدهایی که مورد تایید واقع شده‌اند آگاهی کامل بر قانون انتخابات دارند، گفت: بنابراین این افراد تلاش دارند که بدون تخلف از قانون و معیارهای قانونی  در چارچوب قانون حرکت کنند.

هیچ تخلف عمده و مشکلی در برگزاری انتخابات نخواهیم داشت

وی، درباره برنامه‌های شورای نگهبان برای پرشورکردن برگزاری انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، گفت: پرشور کردن انتخابات وظیفه شورای نگهبان نیست. این مهم بر عهده رسانه‌هاست، امیدوارم رسانه‌ها  در این فضا حرکت مستمری را داشته باشند، شورای نگهبان هم تلاش می‌کند وظیفه قانونی خود را انجام دهد.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان ادامه داد: ما تلاش می‌کنیم نظارت خود را در همه بخش‌های اجرایی  گسترش دهیم. چاپ تعرفه‌ها و تعیین حوزه‌ها همه این مراحل با نظارت ناظرین ما در حال انجام است و  این اطمینان را به مردم خوب می‌دهیم که هیچ گونه تخلف عمده و مشکلی در برگزاری انتخابات نخواهیم داشت.

منعی برای بررسی مجدد صلاحیت نامزدها وجود ندارد

کدخدایی درباره اتمام بررسی صلاحیت نامزدها و درعین حال حضور تجمعاتی مقابل شورای نگهبان به نشانه اعتراض،  درباره امکان رسیدگی به درخواست مجدد افرادی که هنوز نسبت به رد صلاحیت خود انتقاد دارند، افزود: برای بررسی مجدد صلاحیت نامزدها از جهت حقوقی منعی وجود ندارد چنانچه مستندات و مدارکی جدیدی به دست شورای نگهبان برسد این کار را حتما انجام خواهیم داد، اما رویه بر این نبوده است.

وی با  تاکید بر اینکه همه رسانه‌ها باید از موضوع مهمی باخبر باشند، گفت: بررسی صلاحیت نامزدهای محترم بدون تاثیرپذیری ازهیچ شخص و یا گروهی در شورای نگهبان انجام گرفته و اعضای محترم شورای نگهبان تنها براساس معیارهای قانونی و مصالح عالی نظام و منافع ملی صلاحیت‌ها را بررسی کردند.

نامزدها خود را مدیون شخص، گروه و جناحی ندادند

وی ادامه داد: بنابراین اگر کسی یا گروهی یا جناحی اعلام کند که در خصوص تایید صلاحیت‌ها یا حتی عدم تایید صلاحیت‌ها توانسته نفوذی در شورا داشته باشد یا تاثیرگذار باشد این موضوع را تکذیب می‌کنیم،هیچ گاه هیچ کدام از نامزدها خود را مدیون هیچ گروه، شخص یا جناحی ندانند، تنها و تنها اعضای محترم شورای نگهبان براساس معیارهای قانونی و مصالح عالی نظام تصمیم گرفتند.

سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی، درباره این که آیا با توجه به تایید صلاحیت 70 درصدی نامزدهای اصلاح‌طلب در این دوره از انتخابات ، رفتار شورای نگهبان در تایید کاندیداها با توجه به صلاحیت کاندیداها بوده یا به دلیل ملاحظات سیاسی ،گفت: معیارهایی که در قانون وجود دارد و مصالح عالی نظام و منافع ملی تنها معیار شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت‌ها بوده است.

وی، درباره این که آیا از رد صلاحیت نمایندگان فعلی مجلس هشتم ، آماری وجود دارد و نظر شما درباره رد صلاحیت برخی از چهره‌های شاخص مجلس هشتم چیست، گفت:  صلاحیت نمایندگان فعلی مجلس مثل باقی نامزدهایی که برای انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند مورد بررسی قرار می‌گیرند ممکن است مورد تایید واقع شوند ممکن است مورد تایید واقع نشوند، بنابراین هیچ تفاوتی وجود ندارد.

حدود 35 نفر از نمایندگان فعلی مجلس رد صلاحیت شده‌اند

کدخدایی با تاکید بر اینکه همه کسانی که ثبت‌نام می‌کنند ، مجددا صلاحیت آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد، اظهار کرد: این طورنیست کسانی که در یک دوره مورد بررسی شورا قرار گرفته‌اند و حتی صلاحیت آنها تایید شده‌است ، در این دوره شورای نگهبان ورود به بررسی صلاحیت آنها نداشته باشد.

وی، ادامه داد: صلاحیت همه ثبت نام کنندگان مورد بررسی قرار می‌گیرد و تنها کسانی که منطبق با معیارهای قانون اساسی نباشند صلاحیت آنها مورد تایید قرار نمی‌گیرد، فرقی نمی‌کند که نمایندگان محترم  فعلی مجلس  باشند یا افراد عادی و یا هر کسی در پست و مقامی .

کدخدایی ، افزود: حدود 35 نفر از نمایندگان فعلی مجلس رد صلاحیت شده‌اند.

رد صلاحیت بخاطر ارتباط با پرونده فساد مالی

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که آیا نمایندگان رد صلاحیت شده مجلس فعلی، ارتباطی با پرونده بزرگ فساد مالی دارند، با تاکید براین که شورای نگهبان در هر مرحله و در هر دوره صلاحیت ثبت‌نام‌کنندگان را مورد بررسی قرار می‌دهد، گفت: دلیل رد صلاحیت برخی از افراد و نه تمامی 35 نفر، شاید کمتر از تعداد انگشتان یک دست یعنی کمتر از 5 نفر ، در ارتباط با مساله فساد مالی اخیر است.

شائبه سیاسی بودن بررسی صلاحیت‌ها را تکذیب می‌کنم

کدخدایی، درباره این که برخی از نامزدها معتقدند که شورای نگهبان بدون بررسی مدرک تحصیلی آنها و تنها به دلایل سیاسی آنها را رد صلاحیت کرده، درباره شائبه سیاسی بودن رفتار شورای نگهبان، گفت: شائبه سیاسی بودن بررسی صلاحیت‌ها را تکذیب می‌کنم.

وی با بیان اینکه رفتار شورای نگهبان در تمام ادوار نشانگر این مطلب است، ادامه داد: از روزنامه  شما( ایران) تقاضا دارم این مطلب را با تیتر درشت در روزنامه درج کند و انشاءالله ما فردا ببینیم که شما چه نوشته‌اید.

وی اضافه کرد: درخصوص پوشش خبری  این روزنامه( ایران) درباره رد صلاحیت برخی ها بخاطر مدرک تحصیلی، بهتر بود از شورای نگهبان سوال می‌شد تا ما اعلام می‌کردیم که چه مدارکی مورد اعتبار شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت‌ها است. هر کسی می‌تواند مدرکی را بیاورد و اعلام کند که من صاحب این مدرک هستم، ممکن است برای خود و دستگاه مربوطه‌اش مورد اعتبار باشد اما  از نمونه مدرکی که در روزنامه شما منتشر شده بود نمونه‌های فراوانی وجود داشت که  از طرف مراجع رسمی و حوزوی به هیچ وجه مورد تایید واقع نشده است.

وی گفت: مدرک رسمی نامزدها را باید دانشگاه و وزارت علوم به رسمیت شناخته باشد مدرکی که مراکز رسمی حوزه‌های علمیه قم و مشهد طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تایید کرده باشند. مدارکی که در روزنامه شما منتشر شد هیچ کدام واجد این شرایط نبودند و تعداد زیادی نامزد وجود داشت که به همین دلیل رد صلاحیت شدند.

سخنگوی شورای نگهبان ، درباره احیا شدن هیئت نظارت بر قانون اساسی  با بیان اینکه تصمیم اخیر رئیس جمهوری مبنی بر تشکیل هیئت نظارت بر قانون اساسی هنوز در شورای نگهبان مورد بررسی قرار نگرفته است، گفت: در زمان یکی از روسای جمهور سابق چنین هیئتی تشکیل شد و همان موقع شورای نگهبان نظر مخالف خود را اعلام کرد و این نظر همچنان به قوت خود باقی است.           

کدخدایی درباره این که به غیر از چهار نماینده‌ای که به دلیل ارتباط با پرونده مالی رد صلاحیت شده‌اند، دلیل رد صلاحیت 31 نماینده فعلی مجلس چیست، گفت: دلیل رد صلاحیت را نمی‌توانم اعلام کنم اما سایرین یا شرایط لازم را نداشتند یا موانع جدیدی برای آنها به وجود آمده است.

کدخدایی در پاسخ به این سوالی درباره نظارت شورای نگهبان بر حوزه هایی که قرار است به صورت رایانه ای رای گیری شود و همچنین نام حوزه‌های انتخابیه، گفت: بهتر است نام و تعداد این حوزه ها از سوی وزارت کشور اعلام شود.

وی ادامه داد: بیش از یک سال است در بخش فنی با دوستان وزارت کشور همکاری داریم و نواقص سیستم‌ها برطرف شده و بررسی های فنی ما پا به پای دوستان ما در وزارت کشور انجام شده است، همچنین برای روز رای گیری ناظران را آموزش لازم داده ایم و آنها با دستگاهها و سیستم ها آشنا هستند و جای هیچ گونه شک و شبهه وجود ندارد.

سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: حوزه‌هایی که وزارت کشور اعلام خواهد کرد با هماهنگی شورای نگهبان است نظارتی که در این حوزه‌ها انجام می گیرد مانند نظارت بر حوزه‌هایی است که رای گیری با دست انجام خواهد شد و ناظران ما در تمام مراحل رای گیری حضور دارند.

کدخدایی در پاسخ به این سوال که بخشی از افکار عمومی این سوال در ذهنشان مطرح است که چطور ممکن است یکی از اعضای مجلس خبرگان و یا چهره‌های شاخص مجلس رد صلاحیت شوند و آیا این رد صلاحیت موجب سلب صلاحیت آنان در تداوم نمایندگی در مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی نیست، گفت: اینکه سوال مطرح شود چطور ممکن است اتفاق بیفتد، پاسخ این است که به همین سادگی می شود. حتما مستندات و دلایل لازم وجود داشته اما اینکه در سوابق افراد تاثیرگذار باشد پاسخ منفی است.

رد صلاحیت فعلی فقط برای مجلس بود

وی گفت: شورای نگهبان بارها اصرار داشته که بررسی صلاحیت افراد فقط و فقط برای مجلس است و تاثیری در صلاحیت افراد در مصادیق پایین تر یا بالاتر نخواهد داشت بنابراین بررسی صلاحیت ها فقط برای ورود به مجلس است و لا غیر. افرادی که به هر دلیل صلاحیتشان مورد تایید واقع نشده می توانند طبق ضوابط دستگاههای ذیربط در هر جای دیگری حضور داشته باشند.

 

کدخدایی در پاسخ به این سوال که شهاب الدین صدر نایب رئیس مجلس و علوی عضو مجلس خبرگان رهبری هر دو پست‌های حساسی دارند و در رد صلاحیت آنها عدم التزام به اسلام اشاره شده، آیا این مشکلی برای حضور آنها در پست‌های خود ایجاد نمی کند، گفت: اگر تفکیک قائل شویم که این بررسی‌ها فقط برای ورود به مجلس است، هیچ گونه حرجی برای کسی  که جای دیگری حضور داشته باشد نیست، بنابراین بررسی این صلاحیت‌ها برای ورود به مجلس است.

وی گفت: در باب عدم التزام به اسلام نیز گفته شد الزاما عدم التزام به واجبات یومیه نیست شاید خلافی صورت گرفته که از نظر اعضای شورای نگهبان التزام فرد به اسلام را مخدوش کرده است و ناچاریم به استناد بندهای قانونی مواردی را ذکر کنیم.

 

نظارت شورای نگهبان گسترده است

کدخدایی درباره سوالی در خصوص  دخالت دولت در اجرای انتخابات  و اینکه عده ای نسبت به این دخالت ابراز نگرانی کرده اند و آیا این نگرانی با شورای نگهبان مطرح شده است یا خیر ، گفت: با توجه به ساز و کاری که در اختیار شورای نگهبان وجود دارد و ناظران آموزش دیده‌ای که داریم نظارت همه جانبه خواهد بود و جای هیچ شک و شبهه و نگرانی وجود ندارد نظارت‌های ما گسترده خواهد بود و شورای نگهبان به جریان و گروهی اجازه دخالت و تاثیرگذاری در امر انتخابات را نخواهد داد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet