ایام محرم 1398
1390/12/07 14:01:00
سرویس اجتماعی
سید محمد جواد ابطحی:

قوانین جدید مجازات به موازین اسلام نزدیک‌تر شده است

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس هشتم با بیان اینکه توجه به موازین اسلام در قانون اولیه مجازات اسلامی گاه با اجرای آن مغایرت داشت، قوانین اصلاح شده را به موازین اسلامی نزدیک‌تر دانست.
قوانین جدید مجازات به موازین اسلام نزدیک‌تر شده است عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس هشتم با بیان اینکه توجه به موازین اسلام در قانون اولیه مجازات اسلامی گاه با اجرای آن مغایرت داشت، قوانین اصلاح شده را به موازین اسلامی نزدیک‌تر دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/16168.jpg قوانین,جدید,مجازات,به,موازین,اسلام,نزدیک‌تر,شده,است Icana

سید محمد جواد ابطحی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، گفت: تأکیدی که در قانون جدید مجازات اسلامی برای توجه به حالت‌های جسمی و روحی مجرم شده، گویای وفق آن با احکام اسلامی، بیش از قبل است.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: رویکرد حاکم بر قانون جدید مجازات اسلامی بر پایه احکام اسلامی بنا نهاده شده و مطابقت بیشتری با قرآن و سنت پیدا کرده است.

به گفته وی، پیش از اصلاح قانون مجازات اسلامی، اجرای برخی از مفاد آن متأثر از فرهنگ مجازات غرب به ویژه رژیم رومن ژرمانی‌ها بود؛ فرهنگی که اغلب هم در کشورهای فرانسه و بلژیک کاربرد داشته است.

ابطحی تصریح کرد: آیین دادرسی کیفری با اصلاح قانون مجازات اسلامی، هم در بحث اعمال مجازات‌ها و هم در نحوه قضاوت، آن را بیشتر به موازین اسلامی نزدیک کرده و این مسأله را می‌توان به عنوان بارزترین ویژگی قانون جدید دانست.

عضو فراکسیون مبارزه با دخانیات مجلس هشتم ضمن بیان اینکه در قانون قدیم مجازات اسلامی حیطه اختیارات قاضی بسیار محدود بوده و این باعث بروز بی‌عدالتی‌هایی می‌شد، گفت: قانون جدید، حیطه اختیارات وظایف و اعمال نظر قاضی در صدور کیفرخواست نهایی را گسترده‌تر کرده است.

وی ادامه داد: گسترده شدن این اختیارات، هم منجر به حفظ شخصیت مجرم و اثرات جرم در جامعه و هم رعایت عدالت خواهد شد.

به گفته این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، عمده کاربرد اختیارات قاضی و اعمال نظر وی در حکم نهایی، در احکام تعزیراتی قرار داده شده، زیرا بیشترین بی‌عدالتی را در این بخش از سوی آنها شاهد بودیم.

ابطحی به شرایط جدید توبه در قانون جدید اشاره کرد و افزود: در صورتی با محرز شدن توبه مجرم برای قاضی، مجازات او عفو می‌شود که حق کسی ضایع نشده و شاکی خصوصی هم نداشته باشد.

وی درباره هدف حبس‌زدایی که این روزها در محافل قضایی بحث داغی است، گفت: حبس زدایی و جرم زدایی، از مسائلی است که در قانون جدید مجازات اسلامی به آن بسیار توجه شده و با اجرای آن، شاهد جمعیت کمتری از مجرمان در زندان‌ها خواهیم بود.

ابطحی با اشاره به قانون جایگزین حبس ادامه داد: مجازات‌های بازدارنده و مجازات‌های تعلیمی و تربیتی از جمله مجازات‌هایی است که در قانون مجازات اسلامی به جای مجازات حبس درنظر گرفته شده است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس گفت: در قانون اولیه مجازات اسلامی، از زندان به عنوان یک بازداشتگاه موقت به منظور تعیین تکلیف مجرم و نه به عنوان یک مجازات اصلی برای مجرم، نام برده شده است، پس قاضی می‌تواند با قوانین جایگزین، حکم حبس را لغو می‌کند./

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet