عید قربان
1390/12/07 12:32:03
سرویس اقتصادی

بلاتکلیفی بازار در پی نوسانات سکه و ارز

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس علت افزایش قیمت‌های غیر معمول امسال در آستانه سال نو را در قیاس با سال‌های گذشته، دو عامل نبود آرامش روانی در بازار و نوسانات نرخ ارز برشمرد.
بلاتکلیفی بازار در پی نوسانات سکه و ارز عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس علت افزایش قیمت‌های غیر معمول امسال در آستانه سال نو را در قیاس با سال‌های گذشته، دو عامل نبود آرامش روانی در بازار و نوسانات نرخ ارز برشمرد. https://cdn.icana.ir/d/019/16184.jpg بلاتکلیفی,بازار,در,پی,نوسانات,سکه,و,ارز Icana

عزت‌الله یوسفیان ملا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت با تأکید بر این که دولت باید در آستانه سال نو به مردم در خصوص افزایش قیمت‌ها آرمش روانی دهد، گفت: آرامش روانی پیش از نزدیک شدن به شب عید می‌تواند تأثیر بسزایی در کنترل قیمت‌ها داشته باشد.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اطلاع رسانی به مردم درباره چگونگی تهیه کالاها و اعلام زمان توزیع آن در محل‌های مورد نظر دولت، دیگر راهکارهایی است که دولت می‌تواند با استفاده از این شیوه نظارت بهتری بر بازار داشته باشد.

وی ضمن طبیعی خواندن افزایش نسبی قیمت‌ها در آستانه شب عید، افزود: دولت با شناسایی مایحتاج مردم و تهیه آن پیش از شب عید می‌تواند کنترل دقیق‌تری بر بازار داشته باشد.

نظارت دقیق شرط اول آرامش بازار

یوسفیان ملا نظارت نهادهای نظارتی را بسیار مهم برشمرد و تأکید کرد: نظارت گسترده سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده و سازمان بازرسی کل کشور می‌تواند به مردم  آرامش خاطر دهد.

وی افزایش قیمت‌های را در قیاس با سال‌های گذشته بی سابقه ارزیابی کرد و علت آن را دو عامل نبود آرامش روانی اقصادی در جامعه و نوسانات نرخ ارز برشمرد.

در چنین شرایطی کسبه بازار آماده جرقه‌ای برای اعمال افزایش قیمت بر روی اجناس را دارند و حتی برخی فروشندگان که افزایش قیمت‌ها هیچ تأثیری روی کالای تولیدی آن‌ها نداشته هم قیمت کالای خود را افزایش می‌دهند

یوسفیان ملا افزود: زمانی که سرمایه‌های سرگردان در جامعه به سمت بازارهایی مثل طلا، سکه و ارز هجوم می‌آورند آرامش روانی از جامعه سلب می‌شود و نبود این آرامش روانی بر قیمت‌ها تأثیر می‌گذارد.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی کسبه بازار آماده جرقه‌ای برای افزایش قیمت اجناس خود را دارند و حتی برخی فروشندگان که افزایش قیمت‌ها هیچ تأثیری روی کالای تولیدی آن‌ها نداشته هم قیمت کالای خود را افزایش می‌دهند.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس هشتم در توضیح تأثیر نوسانات نرخ ارز بر قیمت‌ها نیز گفت: طبیعی است زمانی که قیمت ارز بالا برود، قیمت اجناس وارداتی و تبع آن قیمت سایر اجناس نیز بالا می‌رود که البته مورد دوم با نظارت جدی قابل کنترل است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet