هدر موبایل
1390/12/08 11:25:07
سرویس بین الملل
شیخ الاسلام در گفت و گو با خانه ملت مطرح کرد:

غرب به دنبال جنگ داخلی در سوریه/شرکت در انتخابات وظیفه ای ملی

مدیرکل امور بین الملل و مشاور رئیس مجلس هدف استکبار جهانی و برخی شیوخ عرب را ایجاد مناقشه داخلی در سوریه اعلام کرد و گفت:‌ با توجه به آنکه کنفرانس تونس دستاوری نداشت برگزاری رفراندم قانون اساسی در سوریه می‌تواند گامی مؤثر در حل مناقشه سوریه باشد.
غرب به دنبال جنگ داخلی در سوریه/شرکت در انتخابات وظیفه ای ملی مدیرکل امور بین الملل و مشاور رئیس مجلس هدف استکبار جهانی و برخی شیوخ عرب را ایجاد مناقشه داخلی در سوریه اعلام کرد و گفت:‌ با توجه به آنکه کنفرانس تونس دستاوری نداشت برگزاری رفراندم قانون اساسی در سوریه می‌تواند گامی مؤثر در حل مناقشه سوریه باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/2301.jpg غرب,به,دنبال,جنگ,داخلی,در,سوریه/شرکت,در,انتخابات,وظیفه,ای,ملی Icana

حسین شیخ الاسلام در گفت و گویی تفصیلی با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، درباره اقدامات کشورهای مخالف حکومت بشار اسد، تبعات مثبت برگزاری رفراندم قانون اساسی جدید در سوریه، مذاکرات هسته ای ایران و 1+5، انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی و لزوم مشارکت حداکثری مردم در آن توضیح داد.

مناقشه داخلی سوریه وارد فاز جدیدی شده است، از طرفی قانون اساسی جدید این کشور یکشنبه 7 اسفند به همه‌پرسی گذاشته شد و از سویی دیگر در دو روز گذشته کنفرانس تونس با عنوان دوستان سوریه تشکیل شد که کشورهای دعوت شده، استقبال سردی از آن کردند. با این تفاصیل تحولات سوریه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

هم اکنون استکبار می‌خواهد وقایع سوریه را به شکلی مجازی نزد افکار عمومی جهان ترسیم کند و درگیری‌های گوشه‌ای از سوریه را به کل این کشور تعمیم دهد، وقتی دمشق، حلب و شهرهای بزرگ سوریه را نگاه می‌کنید و نگاهی نیز به رسانه‌های غربی می‌اندازید متوجه می‌شوید که آنچه در قالب اطلاع‌رسانی از سوی رسانه های غربی بیان می‌شود با واقعیت‌های سوریه متفاوت است. همانطور که اشاره شد واقعه بسیار مهمی که اخیراً اتفاق افتاد، گردهمایی تونس بود. همه سران استکبار و پشتیبان صهیونیسم مثل آمریکا، انگلیس، فرانسه و حکومت‌های دیکتاتور عرب در این گردهمایی شرکت داشتند. در واقع اینها می خواستند یک توطئه بزرگی را علیه سوریه طراحی کنند.

 

نیروهای خارجی درصدد ایجاد جنگ داخلی رسمی در سوریه هستند

یعنی کاری که نتوانستند از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد انجام بدهند را می‌خواستند از طریق تشکیل این گردهمایی به آن دست یابند؟

بله، همین طور است اما نمی‌توانستند به هدف خود برسند. جالب اینجاست که وقتی در بیانیه پایانی کنفرانس به صراحت درج نشد که باید به معارضان سوریه کمک تسلیحاتی شود، وزیر خارجه عربستان- که بیش از 40 سال در این جایگاه قرار دارد- به صورت قهر سالن گردهمایی را ترک کرد. البته این کار هم‌اکنون به شکل غیررسمی انجام می‌شود ولی عربستان سعودی اصرار دارد که از معارضان سوریه باید به شکل رسمی حمایت تسلیحاتی کرد. باز یادآور می شوم که رأی ندادن کشورهای حاضر در گردهمایی تونس به کمک تسلیحاتی به معارضان سوریه به معنای مخالفت آنها نیست چراکه این کار هم اکنون در حال انجام است. این نشان می‌دهد که نیروهای خارجی درصدد ایجاد جنگ داخلی رسمی در سوریه هستند چون اگر این جنگ پا بگیرد راه برای دخالت خارجی در مسائل سوریه به صورت علنی‌تر باز شود.

 

معارضین سوری در رفراندوم قانون اساسی شرکت کردند

در مورد برگزاری رفراندم قانون اساسی جدید سوریه نیز توضیح می‌فرمایید؟

غربی‌ها با تبلیغات منفی می خواهند القاء کنند، این کاری که آقای بشار اسد انجام  داد ، با استقبال کم مردم رو به رو شد اما در کل برگزاری رفراندم قانون اساسی در تاریخ معاصر سوریه یک اقدام بزرگ است چون در صورتی که اکثریت مردم با آن موافقت کنند نحوه اداره این کشور از یک حالت شبه توتالیترین، به مردم‌سالاری تبدیل خواهد شد، بنابراین باید دید مردم سوریه چگونه از این رفراندوم استقبال می‌کنند که ارزیابی این مساله باید در صحنه انجام شود نه آن چیزی که استکبار می‌خواهد از طریق دنیای مجازی به افکار عمومی جهان القا کند.معتقدم معارضه سوریه در این رفراندوم شرکت می‌کند چون یکی از درخواست‌های آن تغییر قانون اساسی بود که این درخواست محقق شد.

یعنی بخشی از معارضین در رفراندوم قانون اساسی شرکت می‌کنند؟

بله. بخشی از آنها به قانون اساسی جدید سوریه رای خواهند داد.

مثلا چه گروه‌هایی؟

هیأت هماهنگی ملی که هیثم مناع در خارج و حسن عبدالعظیم اسماعیل در داخل نمایندگی آن را برعهده دارند. به نظر من اکثر اینها که شامل چپ‌ها و منتقدین دولت بشار اسد هستند به قانون اساسی جدید رأی می دهند و این خلاف میل کشورهای خارجی‌ها است چون آنها می‌خواهند برای تامین منافع‌شان جنگ داخلی در سوریه راه بیندازند که این جنگ برای کشور و ملت سوریه بسیار هزینه‌بردار خواهد بود.

 

مذاکره چهار جانبه تهران، دمشق، معارضان و یک طرف چهارم راه حل مناقشه سوریه است

راه‌حل اساسی مناقشه سوریه را در چه می‌دانید؟

مذاکرات چهارجانبه راه‌حل اساسی است، ترکیب تهران، دمشق، معارضان و یک طرف چهارم گامی موثر برای پایان یافتن ناآرامی‌ها در سوریه است که البته باید دید کشورهای همسایه این کشور پس از کنفرانس تونس چه رویکردی اتخاذ خواهند کرد. آیا ترکها متنبه شده‌اند یا خیر.

 

اجلاس دوستان سوریه در تونس دستاوردی نداشت

نتیجه کنفرانس تونس از چه جهت می‌تواند موضع کشورهای همسایه سوریه را تحت تاثیر قرار دهد؟

137 کشوری که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه ای علیه سوریه رأی دادند به اجلاس تونس دعوت شدند اما تعداد کمی از آنها- حدود 60 کشور- در این گردهمایی شرکت کردند. چند مطلب در دستور کار اجلاس تونس بود، نخست آنکه کریدور امن کمک‌رسانی به معارضان سوری ایجاد شود تا یک منطقه حائل در سوریه بوجود آید اما توفیقی حاصل نشد و کوفی عنان مأموریت یافت تا از طرف سازمان ملل متحد در کنار ناظران و بازرسان اتحادیه عرب بار دیگر به سوریه برود و بر توقف خشونت‌های حاکمیت نظارت کند.مطلب بعدی منسجم و متحد کردن معارضان بود که این اتفاق هم رخ نداد چون هیأت تنسیق‌ الوطنی (هیأت هماهنگی ملی) کنفرانس تونس را تحریم کرد اما شورای ملی به آنجا رفت و فکر می‌کرد که در این کنفرانس از سوی کشورهای مخالف حکومت بشار اسد به رسمیت شناخته می شود اما در بیانیه پایانی این شورا به شکل نیمه رسمی به رسمیت شناخته شد. یعنی در بیانیه پایانی گردهمایی آمد که شورای ملی مخالفان- مستقر در استانبول ترکیه- حامی و نماینده معارضه مسالمت‌جو در سوریه است و ذکر نشد که اینها نمایندگان کل مردم سوریه و گزینه بدیل حاکمیت هستند. بلافاصله بعد از اجلاس تونس هیأت تنسیق الوطنی(هیأت هماهنگی ملی) علیه بیانیه این اجلاس موضع گرفت چون مخالف دخالت خارجی در سوریه است. از طرفی برهان غلیون رئیس شورای ملی وقتی دید جایگاهی نزد کشورهای مخالف حکومت بشار اسد ندارد علیه اجلاس تونس موضع تندی گرفت. بنابراین می توان گفت اجلاس تونس دستاوردی نداشت و به اهدافش نرسید. ضمن آنکه نماینده عربستان نیز به حالت قهر سال کنفرانس را ترک کرد. در مجموع کاری که کشورهای مخالف حکومت بشار اسد انجام می‌دهند و رفراندوم قانون اساسی جدید سوریه دو حرکت مقابل یکدیگر هستند این که کدام یک بر دیگری غلبه کند به زمان نیاز دارد و سرنوشت سوریه را رقم خواهد زد.

 

آمریکا در صدد حذف روسیه و چین از معادلات خاورمیانه است

چرا روسیه و چین تحت فشارهای بین‌المللی همچنان از سوریه حمایت می‌کنند؟

غربی‌ها در تحولات خاورمیانه سر آنها را کلاه گذاشتند چون آمریکایی‌ها در صدد حذف روسیه و چین از معادلات خاورمیانه هستند و تا حدودی هم در مناقشه لیبی به این هدف رسیدند، پس از آن روسها دیدند اگر به همین منوال بخواهد ادامه دهند دیگر هیچ جایگاهی در خاورمیانه نخواهند داشت. به خصوص زمانی‌که دخالت‌های آمریکا در امور داخلی سوریه بارز شد. آقای پوتین به دنبال بازسازی اقتدار قوم اسلاو در جهان است و این قضیه به او در انتخابات آینده ریاست جمهوری روسیه کمک می‌کند بنابراین سفت و محکم پای سوریه ایستاد و حتی سلاح‌های پیشرفته‌تری در ضد هوایی و دفاع موشکی به آن کشور داد. علاوه بر این حضور ناو جنگی روسیه در ترتوس( بندر سوریه) نشان می دهد که مسکو محکم پشت دمشق ایستاده‌است.

 

حماس در سایه ثبات سوریه رشد کرد

هنیه و حماس اخیرا مواضع دوپهلویی را در قبال مناقشه سوریه اتخاذ کردند، چرا؟

هنیه در یک تناقض جدی گیر کرده، چون از یک طرف درحالیکه همه حکام عرب به‌ویژه انور سادات و شاه حسین اردنی با رژیم صهیونیستی سازش کردند دولت سوریه و حکومت اسد در حمایت از فلسطین ثابت‌قدم ماند و بعد از وی نیز بشار راه پدر را محکم ادامه داد به طوریکه می توان گفت حماس در سایه ثبات سوریه رشد کرد. از سویی دیگر حماس زاییده اخوان المسلمین است که این گروه هم اکنون جزء معارضه سوریه محسوب می شود. اینجا باید یادآور شد که اخوان‌المسلمین یک تشکیلات جهانی است که گروه های آن در کشورهای مختلف با یکدیگر مرتبط هستند. با این تفاسیر به نظر می‌رسد حماس و هنیه تحت فشار کشورهای عربی بر علیه بشار اسد، به نفع اخوان‌المسلمین سوریه اعلام موضع کردند در حالیکه اصلا نیازی به این موضع‌گیری نبود و اقدام هنیه اثر نامطلوبی بر فلسطین خواهد گذاشت.

با توجه به این که شما می‌فرمایید کنفرانس تونس به اهداف خود دست پیدا نکرد کشورهای همسایه سوریه چه تغییر رویه‌ای خواهند داد؟

لبنان و عراق مواضع حمایتی از آقای بشار اسد داشتند و تحریم‌های اتحادیه عرب را علیه دمشق نپذیرفتند اما ترکیه از ابتدا موضعش ضدیت با اسد و پشتیبانی از اخوان المسلمین بود چون این گروه با حزب عدالت و توسعه آقای اردوغان و گل هم جنس‌ است. به عبارتی می توان گفت این حزب الگوی اخوان‌المسلمین در ترکیه است.

 

اخوان‌المسلمین با بشار اسد کنار بیاید، حماس و ترکیه نیز به مخالفت خود با سوریه پایان می‌دهند

یعنی اگر اخوان‌المسلمین با بشار اسد کنار بیاید، ترکیه نیز مخالفت خود را با سوریه پایان خواهد داد؟

بله ترکیه و حماس نیز با بشار اسد کنار خواهند آمد.

بعد از سوالاتی که مربوط به اوضاع سوریه بود، بحث موضوع هسته‌ای ایران و مذاکرات آینده تهران با 1+5 مطرح است که هم اکنون به نظر می‌رسد نوع رایزنی‌ها وارد فاز جدیدی شده است چون غربی‌ها اعلام می‌کنند که مذاکرات پیش رو به نوعی آخرین فرصت برای ایران است این در حالی‌که ایران همواره در چارچوب ان‌پی‌تی برنامه‌های صلح‌آمیز هسته ای خود را دنبال می‌کند. نظر شما در این رابطه چیست؟

غرب همیشه می‌گوید برای آخرین مرتبه با ایران وارد مذاکره می‌شود، از این رو اتفاق جدیدی رخ نداده است. آنها نیاز به مذاکره دارند و اگر جمهوری اسلامی از مذاکره استقبال نکند آنها دوباره پیشقدم می‌شوند چون آقای اوباما امیدوار است از دل این مذاکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یک موقعیت تبلیغاتی به دست آورد بنابراین برای او فرصت آخر است که اگر این کار انجام نشود می‌بازد؛ در مقابل تا حقوق ملت ایران براساس ان‌پی‌تی حاصل نشود جمهوری اسلامی به همین روش ادامه خواهد داد.

شرایط را برای مذاکره هسته ای چگونه می‌بینید؟

شرایط برای از سرگیری مذاکرات هسته ای بهتر از گذشته است به آن دلیل که رقیب با مشکلات داخلی از قبیل مسائل اجتماعی و بحران اقتصادی دست به گریبان است، ضمن آنکه آقای اوباما می خواهد دوباره برای ریاست جمهوری آمریکا نامزد شود بنابراین معتقدم ایران برای از سرگیری مذاکرات تصمیم حکیمانه‌ای گرفت. لازم به یادآوری است که چندی پیش 16 سازمان اطلاعاتی آمریکا تصریح کردند که ایران دنبال بمب اتمی نیست که این به نظر من سیگنال مثبتی از طرف دولت اوباما است تا مذاکرات پیش رو نتیجه‌بخش باشد.

 

اتحادیه عرب دیگر وجود خارجی ندارد

اتحادیه عرب سعی دارد تا در تحولات منطقه نقش محوری ایفا کند برای همین به سوریه فشار می‌آورد، برای حل مناقشات یمن، بحرین و سوریه نسخه می‌پیچد، چگونه می‌توان این عرصه از اتحادیه عرب سلب شود؟

اتحادیه عرب دیگر وجود خارجی ندارد، هم اکنون سوریه- عربی‌ترین کشور منطقه- تحت فشار برخی شیوخ حاشیه خلیج فارس است؛ حکومت‌های مصر، تونس و یمن نیز استقراری ندارد. در این شرایط کشورهایی همچون عربستان و قطر به اسم اتحادیه عرب برای تحقق سیاست‌های آمریکایی ـ اسرائیلی موضع‌گیری  و پول‌های کلان‌ خرج می‌کنند. در واقع اتحادیه عرب از سوی عربستان مصادره شده اما برنامه‌های آن به علت غیرمعقول بودن راه به جایی نمی‌برد. عربستان حکومت قرون وسطایی دارد چون یک خانواده اسم خود را بر یک کشور گذاشته است مثل قدیم که یک دوک نام خود را بر یک منطقه تحت تسلط خودش می‌گذاشت. نژادپرستی در عربستان بسیار پررنگ است و هر کس از پشت ملک عبدالعزیز متولد شود از همان بچگی یک حقوق مادی و معنوی خاص دریافت می‌کند، حالا این نظام سیاسی از سوریه  دموکراسی می‌خواهد که خیلی تعجب آور است.

رئیس دولت، تحولات منطقه را دیکته شده استکبار می‌دانست

مجلس هشتم در بعد بین‌المللی چقدر توانسته به دیپلماسی کشور کمک کند؟

آنجاکه دیپلماسی کشور ضعف داشت مجلس این خلاء را پر کرد مثلاً رئیس دولت معتقد بود که تحولات منطقه دیکته شده، طراحی شده و اجرایی شده از سوی استکبار است بنابراین بدنه وزارت خارجه نتوانست  از این فرصت مهم و بزرگترین تاریخی بهره‌برداری کند، اینجا مجلس خوب عمل کرد. آقای لاریجانی با بهره‌گیری از تجارب خوب خود در شورای عالی امنیت ملی و ریاست صدا و سیما توانست دیپلماسی پارلمانی را در کمک به سیاست خارجی کشور فعال کند. البته شخص مقام معظم رهبری در عرصه بیداری اسلامی نقش پررنگی ایفا کردند گرچه صحبت های ایشان خطاب به مردم مصر در نماز جمعه سال گذشته ایشان از سوی رسانه های خارجی سانسور شد اما همان ساعت در میدان التحریر قاهره فرمایشات معظم له بلوتوث شد. همچنین رهبر معظم انقلاب در دو کنفرانس مهم فلسطین و بیداری اسلامی شرکت کردند و در نماز جمعه اخیرشان نیز رهنمودهایی را به جهان اسلام دادند. ناگفته نماند که در برگزاری موفق کنفرانس‌های بین المللی یاد شده وزارت خارجه کمک های شایان توجهی کرد.

پس دیپلماسی پارلمانی مجلس هشتم را قوی‌تر از دوره‌های قبل می‌دانید؟

بله. نمره قابل قبولی به عملکرد آن می دهم.

مجلس نهم در قبال کشورهای انقلابی منطقه چه اقدامی انجام دهد؟

توصیه‌ام به مردم آن است که وقتی می‌خواهند برای نمایندگی مجلس نامزد انتخاب کنند به توانایی دیپلماتیک افراد نیز توجه کنند چون در شرایط کنونی مجلس به این افراد نیاز دارد. ملت ایران می خواهد رابطه خود را با دیگر ملت‌ها گسترش دهد و اثرات انقلاب خود را در آن کشورها ببینند، انتخاب نمایندگان با توانایی دیپلماتیک بالا، می‌تواند سریع‌تر به این مهم جامه عمل بپوشاند.

 

شرکت در انتخابات یک وظیفه مهم ملی است

حضور مردم در انتخابات را چطور می‌بینید؟

شرکت در انتخابات یک وظیفه مهم ملی است چون براساس نتیجه آن، استکبار میزان کارآمدی تحریم‌ها و مسیرهای فشار علیه ایران را می‌سنجد. از این رو می‌توان گفت انتخابات به عنوان یک زره است که انقلاب را در قبال توطئه‌های دشمن مصون می‌کند. وظیفه همه مردم است که برای خود، انقلاب، اسلام و کشور به صحنه بیایند ضمن آنکه مردم می‌توانند از بین نامزدهای موجود افرادی را پیدا کنند که نزدیک به نظر آنها باشند.

 

بی‌اخلاقی نامزدها در ایام انتخابات مانع از الگوبرداری سایر ملت‌ها از انقلاب ایران می‌شود

توصیه شما به نامزدهای نمایندگی مجلس چیست؟

رای دادن ملت توطئه‌های دشمن را علیه کشور نابود و بی‌اثر می‌کند و باعث امیدواری سایر ملت‌هایی می شود که می‌خواهند از انقلاب ایران الگو بگیرند. از طرفی این ملت‌ها زمانی از انقلاب ایران الگوگیری می‌کنند که اخلاق انتخاباتی از سوی نامزدها رعایت شود. بنابراین داوطلبان نمایندگی باید در انتخابات رضایت خداوند را در نظر بگیرند چون اگر بی‌اخلاقی در ایام تبلیغات بر فضای سیاسی حاکم شود دیگر هیچ ملتی از انقلاب ایران الگوگیری نمی‌کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet