هدر موبایل
1390/12/08 08:13:00
سرویس فرهنگی
یحیی‌زاده:

هنوز نمی‌دانیم تشکیل سازمان سینمایی فرصت است یا تهدید؟

عضو کمیسیون فرهنگی با تاکید بر ضرورت پرهیز از تک‌صدایی در سینما٬ فرصت یا تهدید بودن تشکیل سازمان سینمایی را در هاله‌ای از ابهام دانست و تصریح کرد: در صورت نیاز٬ کمیسیون فرهنگی ساختار این سازمان را مستقل از وزارت ارشاد در نظر خواهد گرفت.
هنوز نمی‌دانیم تشکیل سازمان سینمایی فرصت است یا تهدید؟ عضو کمیسیون فرهنگی با تاکید بر ضرورت پرهیز از تک‌صدایی در سینما٬ فرصت یا تهدید بودن تشکیل سازمان سینمایی را در هاله‌ای از ابهام دانست و تصریح کرد: در صورت نیاز٬ کمیسیون فرهنگی ساختار این سازمان را مستقل از وزارت ارشاد در نظر خواهد گرفت. https://cdn.icana.ir/d/019/16124.jpg هنوز,نمی‌دانیم,تشکیل,سازمان,سینمایی,فرصت,است,یا,تهدید؟ Icana

 سید جلال یحیی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت درباره انتظار از سازمان سینمایی کشور گفت: با توجه به رونقی که سینمای کشور داشته٬ در این چند سال، شاهد رشد کمی و کیفی مناسب و نیز جرقه‌هایی در مورد کیفیت آثار بوده‌ایم که نشان داد جایگاه نهاد متولی سینما، نیازمند ارتقاء و دستیابی به جایگاهی مناسب‌تر از قبل است. سازمان سینمایی در چنین شرایطی شکل گرفته است.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی افزود: در برنامه‌ها و سیاستهای کلی و آنچه مورد تاکید بزرگان و دلسوزان نظام قرار گرفته٬ باید از فربه‌تر شدن دولت جلوگیری شود تا در همه موارد و از جمله مقوله هنر و به ویژه سینما به بخش خصوصی سپرده شود. البته این به معنی نفی جایگاه مدیریتی دولت نیست.

وی با مردود دانستن هر حرکتی بر خلاف سیاست‌های کلی نظام تاکید کرد: باید بر بسیاری از برنامه‌هایی که به صورت قانون درآمده است٬ حساسیت و نظارت داشته باشیم.

عضو فراکسیون روحانیون درباره نگرانی از دولتی و تک صدایی شدن سینما ادامه داد: سینمای کشور ما به تک‌صدایی شدن نمی‌رسد زیرا هنرمندان با سلایق و افکار مختلف و نظرگاههای سیاسی متنوع فعالیت دارند و از آنجا که دیدگاه و نگاهشان به مسائل سیاسی٬ اجتماعی و فرهنگی کاملا متفاوت است٬ هر گونه فشار و اقدامی در جهت تک صدایی شدن آن موجب فرار مغزهای سینمایی به کشورهای دیگر می‌شود.

بررسی تشکیل سازمان سینمایی در کمیسیون فرهنگی

عضو فراکسیون ورزش درباره ماهیت سازمان سینمایی توضیح داد: با توجه به اینکه سازمان سینمایی بودجه مستقل دارد٬ زیر مجموعه وزارت ارشاد بودن آن یکی از مباحثی است که کمیسیون فرهنگی باید با خوف و رجا نسبت به آن بحث و بررسی داشته باشد و نسبت به آن موضع شفاف اتخاذ کند.

یحیی‌زاده لازمه این کار را شناخت و معرفت دقیق‌تر نسبت به اهداف موسسان سازمان سینمایی عنوان کرد و توضیح داد: اگر جای نگرانی نسبت به اهداف و جزئیات سازمان سینمایی در بین هنرمندان وجود داشته باشد٬ وظیفه کمیسیون فرهنگی ایجاب می‌کند تا در قالب طرح و مصوبه‌ای٬ نسبت به خروج این سازمان از زیرمجوعه وزارت ارشاد و فعالیت به صورت سازمان مستقل اقدام و نگرانی‌ها را برطرف کند.

عضو کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه اعضای کمیسیون فرهنگی از جزییات این تغییر ساختار اطلاع چندانی ندارند٬ گفت: در شرایط فعلی نمی‌توانیم قضاوت دقیقی نسبت به فرصت و یا تهدید بودن تاسیس سازمان سینمایی داشته باشیم؛ لذا باید این موضوع در کمیسیون فرهنگی با حضور وزیر و مسئولان مرتبط بررسی شود.

اخیرا سازمان امور سینمایی با سه معاونت و با هدف رسیدگی به مسایل مختلف سینماگران و تولید و نمایش آثار سینمایی و به ریاست جواد شمقدری آغاز به کار کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet