هدر اصلی
1390/12/07 18:51:44
سرویس دیگر رسانه‌ها_
محمدرضا باهنر:

وحدت اصولگرایان فراگیرتر از انتخابات مجلس هشتم است

نایب رییس مجلس و عضو شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان، نقش آیت‌الله مصباح یزدی و آیت‌الله مهوی کنی در تهیه لیست را راهنمایی و نه وتو برشمرد و با این پیش‌بینی که انتخابات در تهران به مرحله دوم می‌رسد،ترکیب مجلس آتی را با غالبیت حدود ۲۰۰ نماینده اصولگرا عنوان کرد.
وحدت اصولگرایان فراگیرتر از انتخابات مجلس هشتم است نایب رییس مجلس و عضو شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان، نقش آیت‌الله مصباح یزدی و آیت‌الله مهوی کنی در تهیه لیست را راهنمایی و نه وتو برشمرد و با این پیش‌بینی که انتخابات در تهران به مرحله دوم می‌رسد،ترکیب مجلس آتی را با غالبیت حدود 200 نماینده اصولگرا عنوان کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/713.jpg وحدت,اصولگرایان,فراگیرتر,از,انتخابات,مجلس,هشتم,است Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛نایب رییس مجلس شورای اسلامی با حضور در خبرگزاری دانشجویان ایران،به تبیین الزامات افزایش سطح مشارکت مردم، پروسه طی شده برای تهیه و تدوین لیست جبهه متحد اصولگرایان، ارزیابی از ترکیب مجلس نهم و موضوع احراز صلاحیت نمایندگان فعلی مجلس پرداخت.

 مشارکت حداکثری مردم در انتخابات مهم‌تر از نوع انتخاب کاندیداها

نایب رییس فراکسیون اصولگرایان مجلس،در تبیین چگونگی افزایش سطح مشارکت مردم، ضمن تاکید بر اینکه سیاست راهبردی همه کاندیداها، گروه‌ها و احزاب شرکت کننده در انتخابات باید دعوت حداکثری مردم برای حضور در پای صندوق‌های رای باشد و به ایسنا گفت:مشارکت حداکثری مردم در انتخابات مهم‌تر از نوع انتخاب کاندیداها است.‌‌ 

وی با اشاره به حضورپرشور مردم در راهپیمایی 22 بهمن امسال گفت: حضور پررنگ مردم در راهپیمایی امسال به زعم بسیاری، خیلی متفاوت‌تر از راهپیمایی‌های 22 بهمن در سال‌های گذشته بوده است که می‌توان دلیل پررنگ شدن این موضوع را از ابعاد گوناگونی بررسی کرد.

 تخریب و تندروی، مردم را دلزده می‌کند

باهنر با این پیش‌بینی که شاهد حضور جدی و پررنگ مردم در انتخابات مجلس نهم خواهیم بود، گفت: شاید کاندیداها برای حضور پرشور مردم نتوانند کار مهمی انجام دهند اما در این بین تمرکز آنها بر روی تبلیغات و برنامه‌هایشان موضوع مهمی است چرا که برخی از تخریب‌ها، پرخاش‌ها و تندروی‌ها، بین مردم دلزدگی ایجاد می‌کند.

این عضو جبهه متحد اصولگرایان، ضمن تاکید بر رعایت اخلاق در تبلیغات کاندیداها، گفت: مطمئنا رعایت اخلاق بیشتر از همه به نفع کاندیداها، تشکیلات و احزاب است.

وی با بیان اینکه طبق فرهنگ عمومی جامعه، تخریب‌کننده زودتر از کاندیدای مورد نظر حذف می‌شود، گفت: مردم نسبت به کسانی که حرمت‌ها را نگه نمی‌دارند و برای رسیدن به نقطه‌ای حاضرند با زیر پا گذاشتن هر ارزشی به هدفشان برسند، حساسند.

به گفته باهنر، تخریب نکردن دیگران و رعایت اخلاق در انتخابات جزء مبانی اعتقادی، سیاست‌های راهبردی و حتی منافع انتخاباتی افراد است.

 وحدت اصولگرایان در این دوره، فراگیرتر از انتخابات مجلس هشتم است

به گزارش ایسنا، این عضو شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان در واکنش به برخی اظهارنظرها درمورد وحدت اصولگرایان در انتخابات مجلس نهم، گفت: منظور از وحدت، وحدت ریاضی صددرصدی نیست چون این رویکرد عملیاتی و امکان‌پذیر نخواهد بود البته تمامی تلاش‌ها برای رسیدن به وحدت حداکثری انجام شد تا افرادی همفکر و هم‌موضع با تراکم بیشتری زیر یک چتر جمع شوند.

وی با بیان اینکه دستیابی به وحدت حداکثری از یک سال قبل از آغاز انتخابات با پرچمداری جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم آغاز شد، گفت: با توجه به سابقه‌ای که در انتخابات‌های مختلف دارم، بر این اعتقاد راسخم که وحدت اصولگرایان در این دوره از انتخابات بسیار بیشتر و بزرگتر از وحدت انتخابات دوره هشتم مجلس است.

باهنر توضیح داد: اگر در انتخابات مجلس هشتم 70 درصد اصولگرایان در کنار یکدیگر تلاش کردند، این رقم در این انتخابات به بالای 80 درصد ‌رسید به طوری که اکنون جبهه متحد اصولگرایی با پهن کردن چتر بزرگی در کشور، برای اکثر حوزه‌ها لیست ارائه کرده است.

 جذب حداکثری و دفع حداقلی ، دیدگاه بخشی از اصولگرایان است

این عضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری، با طرح این پرسش که چرا عده‌ای وارد گردونه وحدت اصولگرایان نشدند، گفت: بعد از جریان فتنه 88، عده‌ای بر تعریف دوباره اصولگرایی تاکید داشتند که این مسائل در همان ابتدای طرح موضوعات پیرامون وحدت در انتخابات مطرح می‌شد.

وی افزود: در این جلسات دو دیدگاه عمده از بین اصولگرایان متجلی ‌شد؛ یک دیدگاه معتقد بود که اصولگرایی ناب‌تر و خالص‌تر بهتر است ولو آنکه تعداد این افراد کم باشد، اعتقاد عده دیگر بر این بود که اصولگرایی دارای ضوابط و شاخص‌هایی است که از درون این شاخص‌ها هر چه تعداد اصولگرایان بیشتر باشد بهتر است و اعتقاد این افراد در جذب حداکثری و دفع حداقلی بود.

باهنر ادامه داد: بعد از پهن شدن چتر وحدت، دیدگاهی حول محور جبهه پایداری جمع شدند یعنی همان گروهی که بر این اعتقاد بودند که اصولگرایی هر چه ناب‌تر و خالص‌تر باشد بهتر است. البته آنها برخی از اعضایی که برای تشکیل جبهه متحد جمع شده بودند را قبول نداشتند.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین همچنین یادآور شد: از همان ابتدا جبهه متحد اصولگرایان و جامعه روحانیت مبارز کرسی‌هایی برای جبهه پایداری برگزار کردند تا جبهه پایداری به عنوان یکی از گرایش‌های اصولگرایی نماینده برای تشکیل گروه 8 +7 معرفی کند.

 وحدت به معنای کوتاه آمدن ازمواضع نیست

باهنر در ادامه با تاکید بر اینکه وحدت به معنای کوتاه آمدن و دست برداشتن از مواضع نیست، اظهار داشت: منظور از وحدت آن است که ضمن تاکید بر نقاط مشترک، نقاط افتراق برای حل شدن مطرح ‌شود. در این بین تصور برخی این بود که وحدت باید با اصلاح مواضع صورت گیرد که مطمئنا انتخاب این رویه به معنای تشکیل یک حزب و نه تشکل و ائتلاف انتخاباتی است.

وی با این توضیح که اعضای جبهه پایداری برای حضور در گروه 8+7 به جمع‌بندی نرسیدند، گفت: جبهه متحد اصولگرایان حتی تا قبل از انتشار و اعلام لیست خود باز هم از اعضای جبهه پایداری به انحای مختلف شخصی، رسانه‌ای، چهره به چهره و خصوصی دعوت کرد تا آنها مثل بقیه گروه‌ها بحث‌های خود را مطرح کنند.

این عضو شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان ادامه داد: البته این دوستان اظهار نظرهایی مبنی بر اینکه ترکیب گروه 8+7 درست نیست را مطرح می‌کردند بطوریکه طبق گفته یا اظهار نظر آنها ترکیب این گروه( حضور دو نفراز جبهه پیروان خط امام و رهبری و تحول‌خواهان مثل ایثارگران و نمایندگانی از لاریجانی و قالیباف) درست نیست. آنها بر این اعتقاد بودند که نمایندگانی از آقای لاریجانی و قالیباف نباید در این گروه حضور داشته باشند.

باهنر اضافه کرد: جبهه پایداری حتی بعد از پذیرفتن حضور جبهه پیروان خط امام و رهبری در گروه 8+7 این موضوع را مطرح می‌کردند که نمایندگان این جبهه، یعنی به طور مشخص بنده، نباید در 8+7 حضور داشته باشم این در حالی است که تشکیلات نماینده خود را معرفی می‌کند و جبهه پایداری نباید نماینده یک گروه را مشخص کند.

 القای بازیچه بودن جامعتین در دست هاشمی درست نیست

وی ادامه داد: در نهایت کار به جایی رسید که جبهه پایداری این موضوع را مطرح کرد که تشکیل و کار 8+7 زیر نظر آقای هاشمی رفسنجانی است به طوری که آقای رسایی در نشریه 9 دی عنوان کرد که پشتیبانی و حضور آقای مصباح‌یزدی در این گروه به این دلیل است که نقش هاشمی را نقش بر آب کند. با وجودی که این موضوع از سوی جبهه پایداری تکذیب شد اما اظهارنظرهایی از این جنس یک ظلم است.

این عضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری همچنین تاکید کرد: این اعتقاد بدان معناست که آنها می‌خواهند اینگونه القا کنند که افرادی همچون آیت‌الله مهدوی‌کنی، جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین بازیچه دست آقای هاشمی هستند.

وی ادامه داد: وارد کردن چنین اتهاماتی به افرادی مثل آیت‌الله مهدوی‌کنی که جایگزین آقای هاشمی رفسنجانی در مجلس خبرگان شده است،‌ درست نیست.

 باهنر افزود: البته سیاست راهبردی این دوستان به دلیل سود بردن از آن در برهه‌ای این است که تا زمانی که جنگ بین احمدی‌نژاد و هاشمی باشد شرایط خوب است و آنها می‌توانند در عرصه برنده باشند به همین دلیل همواره تلاش می‌کنند تا هر نوع اختلافی را به اختلاف بین هاشمی و احمدی‌نژاد ترجمه کنند. این در حالی است که اکنون دیگر، هاشمی رفسنجانی فعال سیاسی نیست و حتی اگر هم باشد دیگر عده و عده‌ای ندارد.

این عضو جبهه متحد اصولگرایان با بیان اینکه اعضای جبهه پایداری به بهانه‌های مختلف در گروه 8+7 حضور پیدا نکرده‌اند، در عین حال گفت: البته تفکر آنها اینگونه است که چند اصولگرای ناب‌تر ولو با تعداد کمتر بهتر است، این مشکل در مجلس هشتم نیز وجود دارد.

برای حضورمطهری،کاتوزیان و عباسپور در لیست بحث‌های سیاسی مطرح بود

باهنر در ادامه در تبیین چگونگی انتخاب اعضای لیست جبهه متحد اصولگرایان، گفت: هیات اجرایی جبهه متحد اصولگرایان برای تهیه لیست 30 نفره این جبهه حدود 70 کاندیدای قابل تامل و بررسی در تهران انتخاب کرد که این افراد هر کدام به تنهایی لیاقت نمایندگی مجلس و کاندیداتوری از تهران و حمایت جبهه متحد را دارند اما این لیست محدودیت تعداد داشت و این جبهه مجبور شد که از این 70 نفر، 40 نفر را کنار بگذارد.

وی افزود: البته هیات اجرایی جبهه با کنار گذاشتن هر کدام از این کاندیداها متاثر می‌شد به عبارت دیگر به جز دو سه نفر یعنی مطهری، کاتوزیان و عباسپور که بحث‌های سیاسی برای حضور آنها در این لیست مطرح بود، برای بقیه ظرفیتی از لحاظ تعداد وجود نداشت.

 طرفدار حضورمطهری در لیست جبهه متحد بودم

باهنر با تاکید بر اینکه طرفدار حضور فردی همچون مطهری در لیست جبهه متحد اصولگرایان بودم، ‌گفت: به هر حال تهیه لیست 30 نفره جبهه متحد بعد از طی فرآیند پذیرفته ‌شده‌ای انجام شد، از این رو اگر خواسته ما به هر دلیلی رای نیاورد، نباید بازی را خراب کنیم.

این عضو شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان، در مورد نظرات آیت‌الله مهدوی‌کنی و آیت‌الله مصباح یزدی در تهیه لیست این جبهه گفت: آنها فقط به راهنمایی‌های کلی بسنده ‌کرده و در هیچ موردی دخالت نمی‌کردند، البته بعد از تهیه لیست 30 نفره آیت‌الله مهدوی‌کنی اینگونه مطرح کردند که اگر مطهری در این لیست حضور داشت، خیلی بهتر بود ولی درعین حال من باز هم این فرآیند را قبول دارم.

 مصباح و مهدوی کنی لیست را وتو نکردند

وی ‌گفت: با این وجود آیت‌الله مصباح‌یزدی و آیت‌الله مهدوی‌کنی روحیاتی برای وتو کردن و یا تجدیدنظر در تهیه این لیست نداشتند به طوری که بنده می‌توانم شهادت دهم که در طول یک سال و نیم آغاز فعالیت‌های اصولگرایان حتی یک مورد تحمیلی از سوی آنها به شورای مرکزی جبهه متحد انجام نشده است.

باهنر با تاکید بر اینکه ترکیب 30 نفره لیست جبهه متحد اصولگرایان برای تهران از سوی شورای مرکزی این جبهه انتخاب شده است، گفت: البته شاید این ترکیب از سوی گروه‌های دیگری همچون جامعه روحانیت مبارز تهران و یا جبهه پیروان خط امام و رهبری تهیه می‌شد، ترکیب دیگری رقم می‌خورد.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین افزود: 30 نفر انتخاب شده در مقایسه با 40 نفر خط زده شده از لیست جبهه متحد قابل دفاع نیستند، یعنی نمی‌توان گفت که این 30 نفر در مقایسه با 40 نفر انتخاب نشده، بهتر هستند.

وی با بیان اینکه پس از اعلام لیست جبهه متحد، 40 نفر باقیمانده ناراحت شدند، گفت: در این بین تنها پنج نفر به لحاظ تشکیلاتی و قرار نگرفتن نامشان در لیست جبهه متحد از انتخابات انصراف دادند اما باقی افراد به دلیل اصرار خود یا طرفدارانشان تشکیلات دیگری را برای حضور در عرصه انتخابات به راه انداختند.

عدم حضور برخی افراد در لیست،باعث ظهور تشکل‌های جدید شد

باهنر در عین حال با تاکید بر اینکه تشکل‌های انتخاباتی همچون جبهه بصیرت و بیداری اسلامی، جبهه ایستادگی و ... تشکیلاتی پایدار و ماندگار نیستند، گفت: دلیل تشکیل بسیاری از این تشکل‌های انتخاباتی این بود که این افراد در لیست جبهه متحد قرار نگرفتند به طور مثال با وجود انتقاداتی که به برخی از رفتارهای آقای مطهری دارم ولی باز هم طرفدار حضور ایشان در لیست تهران بودم از این رو مطمئنا اگر مطهری، عباسپور و یا کاتوزیان در این لیست قرار می‌گرفتند مطمئنا تشکل انتخاباتی به نام صدای ملت ایجاد نمی‌شد.

این عضو شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان با اشاره به تشکیل تشکل انتخاباتی جبهه بصیرت و بیداری اسلامی گفت: در این رابطه نیز مطمئنا اگر یکی دو نفر از افراد این تشکل در لیست جبهه متحد قرار داشتند دیگر چنین تشکلی به وجود نمی‌آمد.

وی ادامه داد:ضمن احترام به افرادی که تشکل‌های انتخاباتی مختلف تشکیل داده و لیست‌هایی ارائه کرده‌اند، ولی بر این اعتقادم که آنها وزن مهمی در تهران ندارند.

باهنر با اشاره به انتخابات دوره هشتم مجلس و به دنبال آن اعلام لیست فراگیر اصولگرایی با پشتیبانی لاریجانی، قالیباف و محسن رضایی،‌ گفت: با وجود سنگین بودن وزن سیاسی پشتیبانان این لیست ولی در نهایت آنها نتوانستند فرد ویژه‌ای را به مجلس هشتم بفرستند بطوریکه حتی در دوره انتخابات قبلی لیست واحد اصولگرایان رای آورد.

 انتخابات تهران دو مرحله‌ای می‌شود

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در پیش‌بینی از پیروزی لیست‌های انتخاباتی در این دوره از انتخابات با بیان اینکه به احتمال زیاد انتخاب نمایندگانی از تهران به مرحله دوم می‌رسد، گفت: شاید در مرحله اول تنها بین 14 تا 15 نفر انتخاب شوند و بقیه به مرحله دوم کشیده شوند.

وی با بیان اینکه بیش از 22 و یا 23 نفر از حوزه انتخابیه تهران از لیست جبهه متحد اصولگرایان رای می‌آورند، گفت: چهار یا پنج نفر باقی‌مانده نیز بر اساس لیست‌ها انتخاب نمی شوند به طور مثال رای ‌آوردن افراد مطرح و مهمی همچون آقای مطهری به معنای پیروزی لیستش نیست و معلوم نیست که کسی به لیست ایشان رای دهد.

 جبهه متحد اصولگرایان اکثریت کرسی‌های مجلس را کسب می‌کند

باهنر در پیش‌بینی از موفقیت لیست جبهه پایداری در تهران نیز گفت: به نظر بنده اشخاص حقیقی همچون آقای تهرانی از لیست جبهه پایداری می‌توانند رای لازم را برای ورود به مجلس کسب کنند این به معنای رای آوردن لیست جبهه پایداری نیست بلکه افراد به صرف شخصیت‌هایشان در جامعه رای لازم را به دست می‌آورند.

وی در عین حال تاکید کرد که جبهه متحد اصولگرایان به عنوان محور انتخابات، اکثریت کرسی‌های مجلس را به دست می‌آورد.

این عضو شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان در ادامه گفت‌وگو با ایسنا، ضمن رد اظهارنظرهایی در مورد خنثی بودن 30 درصد لیست این جبهه در تهران گفت: اگر قرار بود جبهه پیروان خط امام و رهبری لیستی را به تنهایی برای تهران ارائه کند مطمئنا لیست متفاوتی را اعلام می‌کرد البته در حال حاضر در درون تشکیلات خودمان گلایه‌هایی را داریم که به طور مثال برخی از افراد و ضلع‌هایی که به تهیه لیست پرداختند لیست‌شان بیش از سهم‌شان رای آورده است.

باهنر ادامه داد:وجود چنین گلایه‌هایی به معنای دفاع نکردن از لیست جبهه متحد نیست، این گلایه‌ها تنها درون‌ تشکیلاتی است.

وی با بیان اینکه وضعیت جبهه متحد اصولگرایان در شهرستان‌ها مطلوب است، ‌گفت: جبهه متحد اصولگرایان بیش از 200 نفر را برای کل کشور به عنوان کاندیدا اعلام کرده است و تنها برای برخی از حوزه‌های انتخابیه با وجود کاندیداهای متدین و اصولگرا گزینه معرفی نکرده‌ است و تنها در کلان اعلام کرده که همه این افراد زیر چتر حمایت جبهه قرار دارند.

موضوع حمایت جبهه متحد از کاندیداهای شهرستانی، ده درصد تاثیرگذار است

این عضو شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان با بیان اینکه نوع انتخاب نمایندگان در شهرستان‌ها و حوزه‌های انتخابیه طبق لیست‌ها نیست،‌ توضیح داد: در حوزه‌های انتخابیه شرایط اینگونه نیست که احزاب در تهران فردی را معرفی کنند و همان فرد با تبلیغات بتواند رای آورد. بر همین اساس افرادی که جبهه متحد در شهرستان‌ها ارائه کرده است افرادی هستند که پایه رای خوب و قوی دارند.

باهنر با بیان اینکه حمایت و یا عدم حمایت جبهه متحد اصولگرایان از کاندیداهای شهرستان‌ها تنها ممکن است در 10 درصد آرا تاثیرگذار باشد، افزود: کاندیداهای مورد حمایت جبهه متحد در شهرستان‌ها باید 70 تا 80 درصد رای لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد: البته تصور برخی آن است که جبهه متحد در تهران لیست 200 نفره‌ای را برای کل کشور ارائه کند تا مردم به آن لیست رای دهند، این تصور اشتباه است چون کاندیداها باید در شهرستان‌ها از گذشته شناخته شده باشند تا حمایت ما مقداری به آنها کمک کند.

 در انتخابات تنها لیست‌ها رای نمی‌آورند

به گزارش ایسنا،نایب رییس فراکسیون اصولگرایان مجلس، با تاکید بر اینکه در انتخابات پیش‌رو تنها لیست‌ها رای نمی‌آورند، گفت: مردم در حوزه‌های انتخابیه کوچک بیشتر به افراد و اشخاص حقیقی رای می‌دهند. در شهرهای بزرگ همچون تهران، اصفهان، تبریز، مشهد و شیراز لیست‌ها موثرتر است.

باهنر با تاکید بر اینکه حمایت‌های محلی اثر بیشتری از حمایت‌های ملی در انتخابات مجلس دارد، توضیح داد: به طور مثال تاثیر حمایت چهره‌های شاخص یا روحانیون از کاندیداها در شهرستان‌ها بیشتر از چنین حمایتی در تهران است بر این اساس می‌توان گفت که مقامات و اشخاص محلی در حوزه‌های انتخابیه کوچک اثر بسیاری در رای کاندیداها دارند.

 در مجلس نهم حدود 200 نفر اصولگرا خواهند بود

نایب رییس مجلس شورای اسلامی، در پیش‌بینی از ترکیب مجلس نهم ضمن بیان این مطلب که ساختار مجلس نهم با مجلس هشتم خیلی متفاوت نخواهد بود، گفت: در مجلس هشتم حدود 40 نفر اصلاح‌طلب تشکیلاتی داشتیم که در موارد بسیار ضروری در طرح‌ها و لوایح مجلس حدود 70 تا 80 نفر رای نیز جمع می‌کردند.

باهنر با بیان اینکه همین تعداد افراد و ترکیب اصلاح‌طلب نیز در مجلس نهم وجود دارند، در مورد ترکیب اصولگرایان در مجلس آینده اظهارداشت: تعداد اصولگرایان نیز حدود 200 تا 220 نفر و مابقی نیز نیروهای مستقل هستند. البته این افراد مستقل نیز بعد از پنج یا شش ماه از شروع مجلس متوجه می‌شوند که چاره‌ای جز همراه شدن با یکی از گروه‌های سیاسی ندارند چون رای استقلالی در مجلس زمینه‌ای ندارد.

تنها پنج درصد از تصمیمات مجلس تشکیلاتی است

وی ادامه داد: البته تصور برخی آن است که فراکسیون‌ها در مجلس همواره فعال هستند که چنین چیزی صحت ندارد به طوری که اگر قرار باشد در طول سال به طور مثال 200 تصمیم در مجلس گرفته شود ممکن است تنها برای پنج نمونه تصمیم کار سیاسی فراکسیونی انجام شود و بقیه تصمیمات کارشناسی صورت گیرد.

نایب رییس فراکسیون اصولگرایان مجلس، با بیان اینکه موضع حزبی در مجلس اعمال نمی‌شود، گفت: موضع حزبی در مجلس تنها برای موارد مهم همچون برخی از انتخابات‌های داخلی مجلس، رای اعتماد به وزرا، برخی از استیضاح‌ها و تحقیق و تفحص‌های بسیار مهم و یا یک سری از لوایح اساسی اعمال می‌شود.

به گفته باهنر، تنها پنج درصد از تصمیمات مجلس تشکیلاتی است و بقیه به صورت آزاد و مبتنی بر کار کارشناسی انجام می‌شود.

 تعداد اعضای فراکسیون انقلاب در مجلس نهم بیشتر از مجلس فعلی نخواهد بود

این عضو شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان، در خصوص نوع حضور فراکسیون انقلاب اسلامی در مجلس نهم نیز گفت: نام این افراد به احتمال زیاد در مجلس نهم به جبهه پایداری تغییر پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه تفکر جبهه پایداری مبتنی بر اصولگرای ناب‌تر و خالص‌تر ولو با تعداد انگشتان دست است، گفت: تفکر ما بر این است که بر اساس شاخص‌های اصولگرایی مبتنی بر تعریف جامعتین و برگرفته از نظرات مقام معظم رهبری هر چه اصولگرایی بیشتر باشد بهتر است، با همین تفکر تعداد جبهه پایداری یا فراکسیون انقلاب در مجلس نهم خیلی بیشتر از مجلس هشتم نخواهد بود.

 رییس مجلس نهم را مجلس نهم انتخاب می‌کند

نایب رییس مجلس هشتم، در پیش‌بینی از ترکیب هیات رییسه مجلس نهم ضمن بیان این مطلب که در این رابطه اظهارنظری نمی‌کنم،‌ گفت: رییس و هیات رییسه مجلس نهم را مجلس نهم انتخاب می‌کند. بنده هم در مجلس نهم یک رای بیشتر ندارم اما به دلیل وجود امکان نفوذ رای‌ام اگر فردی را اعلام کنم شاید تبلیغ زودرس برای آن فرد شود.

وی افزود:برهمین اساس حتی به آقای لاریجانی و حدادعادل نیز توصیه کرده‌ام که هر کسی در مورد ریاست مجلس نهم از آنها سوال کرد تنها به این پاسخ بسنده کنند که رییس مجلس نهم را همان مجلس نهم انتخاب می‌کند.

باهنر با تاکید بر اینکه تمامی تلاش‌ ما بر حضور نمایندگان خوب در ترکیب مجلس نهم است، گفت: مطمئنا با چنین ترکیبی همان‌ها تصمیم‌گیری برای انتخاب افراد برای رییس و هیات رییسه مجلس آینده را انجام می‌دهند.

 نسبت به دلیل رد صلاحیت‌ برخی نمایندگان مجلس هشتم قانع نشدیم

نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی در واکنش به ردصلاحیت‌ شدن صدر نایب رییس دوم مجلس هشتم، ضمن ابراز تاسف از این موضوع گفت: در مورد دکتر صدر و بسیاری از همکاران دیگر ما در مجلس هشتم یعنی حدود 35 نفری که ردصلاحیت شده‌اند، تنها می‌توان گفت که ما در مورد دلیل ردصلاحیت هفت یا هشت نفر آنها قانع شده‌ایم و علی رغم پیگیری‌های انجام شده در مورد دلیل ردصلاحیت مابقی قانع نشده‌ایم.

باهنر با بیان اینکه شورای نگهبان وظیفه‌ای برای قانع کردن ما در مورد ردصلاحیت شدن این کاندیداها ندارد، افزود: رد شدن این افراد از دو حالت خارج نیست؛ یکی اینکه آنها مشکلی داشتند که حتی شورای نگهبان نمی‌توانست آن را به ما بگوید و به خاطر پرده‌پوشی و عدم افشا آن را به ما نگفتند که این رویکرد قابل تقدیر است.

وی افزود: احتمال دیگر آن است که مشکلاتی در ذهن شورای نگهبان برای ردصلاحیت این افراد بوده است که ما آن را مشکل نمی‌دانیم؛ البته قصد ما زیر سوال بردن عملکرد شورای نگهبان نیست.

باهنر با بیان اینکه ما از ردصلاحیت شدن افرادی همچون دکتر صدر متاسفیم و دلایل آن را نمی‌دانیم، گفت: البته نمی‌خواهیم بگوییم که شورای نگهبان ظلم کرده و یا بد کرده است، چون آنها به تکلیف شرعی‌شان عمل کردند، با این وجود ما متاسفیم و دلیل این کار را نمی‌دانیم.

وی در عین حال ابراز امیدواری کرد که برخی از این کاندیداها حتی در شرایطی که نمی‌توانند در انتخابات به صورت جدی شرکت کنند، حداقل موضوع ردصلاحیت از آنها برداشته شود.

ردصلاحیت نمایندگان مجلس، معنای سیاسی خاصی ندارد

نایب رییس فراکسیون اصولگرایان مجلس، در عین حال با قدردانی از بخشی از عملکرد شورای نگهبان، گفت: بنده ترکیب تایید و ردصلاحیت شدگان کاندیداهای مجلس نهم را نمی‌دانم ولی از روی 35 نفر ردصلاحیت شده نمایندگان فعلی مجلس می‌توانم اینطور نتیجه‌گیری کنم که ترکیب این افراد معنای سیاسی خاص ندارد.

باهنر در توضیح با بیان اینکه از بین افراد ‌اصلاح‌طلبان،‌ اصولگرایان و حتی طرفداران و مخالفان تند و تیز آقای احمدی‌نژاد نیز حضور دارند، گفت: هیچ تعریف معنادار سیاسی در رد و تایید صلاحیت این افراد وجود ندارد.

وی با اشاره به نامه توکلی و نادران به شورای نگهبان گفت: در این نامه آقایان توکلی و نادران از این عبارت استفاده کرده که از شورای نگهبان تقدیر می‌کنیم که در ردصلاحیت‌ها به ریز و درشت‌بودن افراد توجه نکرده است. البته این رویکرد قابل تقدیر است اما در مقابل اینکه برخی از دوستان خوب‌مان را که با آنها کار می‌کردیم را از دست می‌دهیم، جای تاسف دارد.

رد صلاحیت سی نماینده ارتباطی به سوء استفاده مالی اخیر ندارد

نایب رییس مجلس شورای اسلامی، همچنین در واکنش به برخی از اظهارنظرها مبنی بر دلیل ردصلاحیت نمایندگان فعلی مجلس در انتخابات آینده، داشتن پرونده در اختلاس سه هزار میلیارد تومانی بوده است، گفت: طبق توضیحات شورای نگهبان تنها پنج نفر از نمایندگان فعلی به دلیل موضوع سوء استفاده اخیر مالی ردصلاحیت شده‌اند، البته باز هم هنوز نمی‌توانم به آنها مجرم بگویم چون این موضوع باید در دادگاه تعیین و تکلیف شود.

باهنر تاکید کرد که مابقی نمایندگان فعلی ردصلاحیت‌ شده برای انتخابات مجلس نهم، ارتباطی به موضوع سوء استفاده اخیر مالی ندارند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet