هدر موبایل
1390/12/08 10:55:36
سرویس سیاسی

هیلاری کلینتون: آمریکا آماده همکاری با پارلمان مراکش است

وزیر خارجه آمریکا از آمادگی این کشور برای همکاری با پارلمان جدید مراکش خبر داد.
هیلاری کلینتون: آمریکا آماده همکاری با پارلمان مراکش است وزیر خارجه آمریکا از آمادگی این کشور برای همکاری با پارلمان جدید مراکش خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/6358.jpg هیلاری,کلینتون:,آمریکا,آماده,همکاری,با,پارلمان,مراکش,است Icana

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری خانه ملت به نقل از آسوشیتدپرس، «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه آمریکا در آخرین روز از تور شمال آفریقایی خود روز گذشته (یکشنبه) با «سعدالدین عثمانی» همتای مراکشی دیدار کرد.
این نخستین دیدار انجام شده میان مقام‌های عالی‌رتبه آمریکایی با یکی از اعضای کابینه جدید مراکش است.
پیش از این کلینتون با «فاسی فهری» یکی از مشاوران «محمد ششم» پادشاه مراکش دیدار کرده بود.
دولت جدید مراکش که در پی اعتراضات گسترده مردمی برای اجرای اصلاحات در این کشور پس از برگزاری انتخابات پارلمانی بر سر کار آمد با شرایط سخت اجتماعی از جمله نرخ بالای بیکاری مواجه است.
مراکش که بالغ بر 33 میلیون نفر جمعیت دارد از وضعیت اقتصادی ضعیفی برخوردار است.
کلینتون تاکید کرد واشنگتن آماده همکاری با پارلمان جدید مراکش در زمینه‌های تقویت نقش حاکمیت قانون، افزایش استانداردهای حقوق بشر، ترویج حکومت شفاف و پاسخگو و اجرای اصلاحات دموکراتیک است.
تور شمال آفریقایی کلینتون از تونس و با شرکت وی در کنفرانس «دوستان سوریه» آغاز شد.
انتخابات پارلمانی مراکش نخستین انتخابات این کشور از زمان تصویب قانون اساسی جدید بود که برخی از اختیارات پادشاه به پارلمان محول و تغییراتی در سیستم سیاسی این کشور اعمال شده بود.
از سوی دیگر انتخابات پارلمانی مراکش دومین انتخابات از زمان آغاز بیداری اسلامی در کشورهای منطقه شمال آفریقا و خاورمیانه پس از تونس بود.
بر اساس قانون اساسی جدید مراکش پادشاه این کشور باید نخست‌وزیر جدید را از میان حزبی برگزیند که بیشترین کرسی‌های پارلمانی را از آن خود کرده است.
بر اساس اعلام نتایج نهایی حزب عدالت و توسعه ۱۰۷ کرسی از تعداد کل ۳۹۵ کرس پارلمان را در انتخابات به خود اختصاص داد.
پایان پیام
 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet