انتخابات ریاست جمهوری
1390/12/08 11:32:46
سرویس اقتصادی
بهای نفت در آستانه رکورد زدن

قطع تبادلات نفتی ایران با اروپا و سودجویی برخی شرکت‌ها، نفت را گران کرد

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس هشتم، علت افزایش قیمت جهانی نفت را توقف مبادله‌های اخیر نفتی ایران و اروپا و سودجویی شرکت‌های اروپایی از این مسئله برشمرد و گفت: توقف افزایش بهای نفت تنها در صورتی است که رکود اقتصادی در اروپا تشدید شود و تقاضا در این کشور پایین بیاید.
قطع تبادلات نفتی ایران با اروپا و سودجویی برخی شرکت‌ها، نفت را گران کرد یک عضو کمیسیون انرژی مجلس هشتم، علت افزایش قیمت جهانی نفت را توقف مبادله‌های اخیر نفتی ایران و اروپا و سودجویی شرکت‌های اروپایی از این مسئله برشمرد و گفت: توقف افزایش بهای نفت تنها در صورتی است که رکود اقتصادی در اروپا تشدید شود و تقاضا در این کشور پایین بیاید. https://cdn.icana.ir/d/019/16470.jpg قطع,تبادلات,نفتی,ایران,با,اروپا,و,سودجویی,برخی,شرکت‌ها،,نفت,را,گران,کرد Icana

حسین نجابت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت افزایش قیمت جهانی نفت را ناشی از تحریم اخیر اتحادیه اروپا  علیه ایران و اقدام ایران مبنی بر توقف فروش نفت به یونان، ایتالیا و اسپانیا خواند و گفت: در شرایط کنونی با توقف این مبادلات نفتی، پیدا کردن جایگزین برای هر دو طرف دشوار است و این موضوع قیمت جهانی نفت را افزایش می‌دهد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: ساختار پالایشگاه‌های اروپایی با نفت ایران سازگاری دارد و تغییر کاربری پالایشگاه‌های اروپایی بسیار زمان‌بر و دشوار است.

وی، فرصت‌طلبی شرکت‌های بزرگ اروپایی را  دیگر علت افزایش قیمت جهانی نفت برشمرد و افزود: شرکت‌های بزرگ اروپایی به دنبال بهانه‌ای برای افزایش قیمت‌ها هستند و به مسائل گوناگون برای افزایش قیمت‌ها دامن می‌زنند.

 

اقتصاد ما نباید تابع نفت باشد

نجابت در پاسخ به این سئوال که آیا افزایش قیمت جهانی نفت در شرایط کنونی به نفع کشور است یا ضرر آن، گفت: ما باید شرایط اقتصادی خودمان را به گونه‌ای تدوین و طراحی کنیم که اقتصاد ما مستقل از افزایش یا کاهش قیمت‌ها باشد.

رئیس کمیسیون ویژه جهاد اقتصادی ادامه داد: کشورهای اروپایی بیشتر از ما زیان می‌بینند زیرا ما مشتریانی همچون چین و هند که خواهان افزایش واردات نفت از ایران هستند، را داریم.

 

استفاده از ظرفیت پالایشگاه‌ها ارزش افزوده 100 برابری دارد

وی تصریح کرد: در صورتی که ما از ظرفیت‌های خالی پتروشیمی‌های کشورمان بتوانیم استفاده کنیم، حتی اگر نتوانیم جایگزینی برای 18 درصد نفتی که به اروپا صادر می‌کردیم، پیدا کنیم، این صادر نکردن نفت یک فرصت به شمار می‌آید.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم تأکید کرد: اگر ما بتوانیم از ظرفیت پالایشگاه‌های کشور استفاده کنیم ارزش افزوده 100 برابری عاید کشور می‌شود.

 

درصورت تحریم اروپا، باز هم به اروپا نفت صادر می‌کنیم

نجابت با بیان این که شرکت‌های اروپایی از هم گسیختگی فراوانی دارند، گفت: حتی در صورت تحریم از سوی اروپا هم می‌توانیم به این قاره نفت صادر کنیم.

 

رکود اقتصادی اروپا قیمت نفت را کاهش می‌دهد

عضو کمیسیون انرژی مجلس هشتم درباره تداوم افزایش قیمت جهانی نفت، گفت: در صورتی که رکود اقتصادی در اروپا فراگیر شود و تقاضا برای خرید نفت کاهش یابد، قیمت جهانی نفت کاهش می‌یابد.

 

نفت به 126 دلار رسید/ در آستانه رکورد

افزایش شدید قیمت نفت، بهای بنزین را در روز جمعه به میانگین 3.65 دلار برای هر گالن رساند که این بالاترین قیمت بنزین در این وقت سال در تمام سال‌های گذشته بوده است.

این در حالی است که قیمت نفت‌خام برنت در بازارهای اروپا افزایش بیشتری داشته و بارشد 1.85 دلاری به 125 دلار و 90 رسیده است.

از سوی دیگر، قیمت بنزین به عنوان یکی از فرآورده‌های اصلی نفت خام نیز در روزهای گذشته به‌شدت افزایش یافته است، به‌طوری که در هفته گذشته هرگالن بنزین 12 سنت افزایش قیمت داشته است و ایالت‌های کالیفرنیا، آلاسکا و هاوایی قیمت‌هایی بالاتر از چهار دلار را تجربه می‌کنند.

کارشناسان بازار نفت می‌گویند قیمت بنزین حداقل 10 تا 15 سنت دیگر در روزهای آینده افزایش خواهد داشت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet