ایام محرم 1398
1390/12/08 12:18:46
سرویس سیاسی
ابوترابی فرد: مجلس هشتم به دولت نقد منصفانه داشت

نمایندگان ملت نباید وامدار گروه‌ها و جریان‌های سیاسی باشند

معاون امور قوانین مجلس هشتم با انتقاد از تلاشی که تصمیم دارد تبعیت مجلس از دولت را نهادینه کند، پرهیز از حاشیه‌ها را ضرورت مجلس آینده خواند و گفت: مجلس با تابلوی دولت کارآیی ندارد، برای گشودن گره‌های زندگی مردم باید کار کرد و از حاشیه‌ها به دور بود.
نمایندگان ملت نباید وامدار گروه‌ها و جریان‌های سیاسی باشند معاون امور قوانین مجلس هشتم با انتقاد از تلاشی که تصمیم دارد تبعیت مجلس از دولت را نهادینه کند، پرهیز از حاشیه‌ها را ضرورت مجلس آینده خواند و گفت: مجلس با تابلوی دولت کارآیی ندارد، برای گشودن گره‌های زندگی مردم باید کار کرد و از حاشیه‌ها به دور بود. https://cdn.icana.ir/d/019/4119.jpg نمایندگان,ملت,نباید,وامدار,گروه‌ها,و,جریان‌های,سیاسی,باشند Icana

محمدحسن ابوترابی فرد در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، درباره ضرورت شکل گیری مجلسی قوی با حضور نمایندگان مستقل و صاحب نظر و دردشناس، گفت: پویایی، کارآیی و جهت گیری منطقی و اصولی مجلس نقش مؤثری در شناخت گره‌ها، و گشودن مشکلات سیاسی ،اقتصادی و فرهنگی جامعه دارد.

نمایندگان مجلس نهم باید وابسته جریان خاصی نباشند

نماینده مردم قزوین و آبیک در مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه لازم است تلاش شود نمایندگانی از سوی مردم انتخاب شوند که از تعهد لازم در برابر ملت، نظام و اسلام و آرمان‌های انقلاب برخوردار باشند، افزود: نمایندگان مجلس نهم باید از توانایی لازم برای پاسخگویی به نیازهای جدی مردم بهره‌مند باشند،  بیکاری و دردی که مردم از تورم و گرانی می کشند کار نمایندگان دوره نهم را به مراتب سخت تر می کند.

وی، با بیان اینکه مجلس احتیاج به نمایندگانی دارد که وام دار گروه و جریان سیاسی خاصی نباشند و بعد از رسیدن به صندلی سبز بهارستان با فراموش کردن رأی مردم در خدمت دیگران نباشند، گفت: وابستگی نمایندگان مجلس به یک جریان سیاسی خاص و یا یک قدرت ویژه آنها را از حرکت در مسیر صحیحی که تشخیص می دهند باز می دارد.

مصالح ملت، قربانی گرایش‌های سیاسی نشود

 این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم، تاکید کرد: بنابراین این مسائل مهم باید مورد توجه نامزدها و نمایندگان فعلی مجلس قرار بگیرد، نباید مصالح اسلام ، نظام، ملت و انقلاب را قربانی سایر هوا و هوس‌ها، گرایش‌ها و وابستگی‌ها نمود.

معاون قوانین مجلس هشتم، ابراز امیدواری کرد که عموم نمایندگان دوره نهم که توسط مردم برگزیده می شوند از مهمترین ویژگی‌ها و خصیصه‌هایی که می‌تواند ناجی کشور باشد و باری از دوش مردم کم کند برخوردار باشند.

مجلس قوی پاسدار پیشرفت‌های فعلی کشوراست

ابوترابی فرد، مجلس قوی را پاسدار پیشرفت‌های فعلی کشور دانست و ادامه داد: امروز، ایران به معنای واقعی به عنوان یک قدرت سیاسی بزرگ در منطقه و جهان نقش بازی می کند، کشوری که 30 سال بیشتر از دوران استقلالش نمی گذرد و در طول این سه دهه، یک دهه را در یک جنگ نابرابر با نظام سلطه سپری کرده، در طول دو دهه توانسته با استفاده از ظرفیت‌های ملی و با اتکا به خدای مهربان به قدرت بزرگ سیاسی در منطقه تبدیل شود و نقش ایران در تحولات سیاسی منطقه و در رویدادهای بزرگ امروز جهان بر هیچ سیاستمدار و خردمندی پوشیده نیست.

وی، تصریح کرد: کشوری که از این اقتدار سیاسی برخوردار است، کشوری که امروز مبدل به یک قدرت دفاعی بزرگ شده، توانسته ماشین جنگی آمریکا را در منطقه خاورمیانه متوقف کند، در برابر توطئه‌ها و برنامه نظامی آمریکا در منطقه با قدرت بایستد و نه تنها توطئه‌ها را خنثی کند بلکه زمینه را برای اقتدار و استقلال ملت عراق، ملت لبنان، بیداری ملت فلسطین و تضعیف جدی رژیم صهیونیستی و فرورریختن قدرت‌ها و حکومت‌های مدافع رژیم صهیونیستی رقم بزند، نباید از درون ضعیف باشد.

ایران قدرت دفاعی مطرح در جهان است

ابوترابی فرد، با تاکید بر اینکه ایران قدرت دفاعی مطرح در جهان است، تصریح کرد:خارج از نقش ایران در تحولات سیاسی،  ما توانسته ایم کاروان علم را در کشور با سرعت و شتابی تحسین برانگیز به حرکت درآوریم ، امروز سرعت تولید علم در جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با سایر کشورها بالاتر است. ایران تقریباً از رده 20 کشور بزرگ تولید کننده علم در دنیا عبور کرده و با سرعت می رود که جزء 10 کشور اول تولید کننده علم در جهان باشد.

وی، ادامه داد: ایران توانسته است،علاوه بر تولید علم، دانش را به حد فناوری هسته‌ای، فناوری هوا فضا ، فناوری ماهواره ، فناوری موشکی و فناوری در حوزه‌های مختلف نانو و سایر رشته‌های نوین علمی تبدیل کند، بنابراین جایگاه علمی فاخر امروز ایران باید با رفتار مناسب و تقویت قوای سه گانه حفظ شود.

ابوترابی فرد، سایر توانایی‌های کشور را مدنظر قرار داد و گفت: با زیرساخت‌های اقتصادی که در طول سه دهه از انقلاب خلق شده، امروز در تولید برق جایگاه فاخری داریم، در زیرساخت‌های حمل و نقل قدم های بزرگی برداشته شده، در حوزه انرژی توانسته‌ایم به استخراج منابع عظیم گاز و هدایت آن به سراسر کشور توسط شبکه گسترده و پیچیده دست پیدا کنیم، اینها زیرساخت‌های حرکت به سمت اقتصاد بزرگ را فراهم کرده علاوه براین نیروی عالم متخصص را تقریباً در همه رشته‌ها تربیت کرده‌ایم، با این نیروی عالم و با زیر ساخت‌های اقتصادی و ذخایر عظیمی که در اختیار ماست ، از یک استعداد تمام برای حرکت به سمت یک اقتصاد بزرگ برخوردار هستیم و باید دهه چهارم انقلاب را به دهه پیشرفت، عدالت و توسعه اقتصادی تبدیل کنیم.

بدون حاشیه، می توان پیشرفت کرد

این نماینده اصولگرای مجلس هشتم، ادامه داد: در این شرایط نمایندگان مجلس فارغ از وابستگی به قدرت‌های کوچک و حاشیه‌های سیاسی باید با این نگاه به مجلس راه پیدا کنند تا حضور آنها به تولید کالا، فکر و خدمات  منجر شود،ایران وقتی می تواند به یک کارخانه بزرگ تولید دانش، کالا، خدمات و نهاد قدرتمند درعرصه تجارت و اقتصاد تبدیل شود که از حاشیه‌های داخلی دور باشد.

تلاش برای دولتی کردن مجلس نهم محکوم به شکست است

ابوترابی فرد، درباره تأکید مقام معظم رهبری بر شکل گیری مجلس قوی که می تواند به تقویت دو قوه دیگر منجر شود، تلاش  دولت برای تقویت رویکرد دولتی مجلس نهم را مورد نقد قرار داد و گفت: تلاشی که برای دولتی کردن مجلس نهم صورت می گیرد محکوم به شکست است.

وی ، بیان کرد: مجلس همسوی با دولت نمی تواند به تمام ظرفیت‌هایی که نام بردم رنگ و بوی توسعه دهد؛ مجلس همسوی با دولت نمی تواند ظرفیت‌های فعلی کشور را ببیند و آن را شکوفا کند، این نوع مجلس درگیر حواشی می شود.

مجلس باید صاحب نگاه واقع بینانه باشد

معاون قوانین مجلس هشتم، بیان کرد: تردیدی وجود ندارد که اگر مجلس بخواهد به عنوان یک قدرت کارآمد و یک نهاد با ظرفیت بالا برای نظام نقش ایفا کند و در سایه یک تعامل و همکاری قانون‌مند با دولت، زمینه افزایش کارایی نظام و هم افزایی ظرفیت‌های نهادهای سه گانه کشور را انجام دهد، باید نگاه واقع بینانه به مسائل داشته باشد.

وی، گفت: ثمره نگاه واقع بینانه این است که مجلس ضمن اینکه فعالیت‌ها و تصمیم‌های مؤثر و سازنده دولت را حمایت می‌کند و در کنار اقدامات و تصمیمات  خوب دولت می ایستد، در تصمیماتی  هم که از پشتوانه علمی و کارشناسی بالا برخوردار نیست یک منتقد دلسوز و شایسته می ماند.

نگاه واقع بینانه مجلس است که موجب تقویت دولت می شود

ابوترابی فرد، تأکید کرد: نگاه واقع بینانه مجلس است که موجب تقویت دولت می شود، اگر مجلس با نگاه منتقدانه همراه با اخلاق ضعف‌های دولت را رصد کند واراده  تبدیل نقاط ضعف بر نقاط قوت را داشته باشد، کشور پیشرفت می کند.

این نماینده اصولگرای مجلس هشتم، با تاکید بر اینکه  مجلس وظیفه دارد به نقد صحیح عملکرد دولت بپردازد، اضافه کرد: در این نقد هم البته نقاط مثبت دولت و برنامه‌های قابل دفاع دولت باید پاس داشته شود، مجلس باید هم با نقد دولت و هم با قدردانی از کار درست دولت ، قوه مجریه را تقویت کند.

مجلس با تابلوی دولتی، کارآیی ندارد

 نماینده مردم قزوین و آبیک در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: مجلس اگر بخواهد واقعیت‌ها را نادیده بگیرد و بخواهد با عنوان و تابلوی همسویی با  دولت، نقد منطقی مبتنی بر نگاه علمی و کارشناسی را که وظیفه اوست نادیده بگیرد از کارآیی دولت و مجلس کم خواهد کرد.

ابوترابی فرد، در پاسخ به این سؤال که مگر مجلس هشتم، نقد منصفانه‌ای نسبت به دولت نداشت که انتقادها از سوی دولت بر مجلس هشتم شدت گرفته، اظهار کرد: من این توصیه را هم به مجلس وهم به دولت دارم، در مجلس هشتم هم بیشتر نمایندگان با نگاه نقد منصفانه به دولت  فعالیت داشتند، طبیعی است گاهی هم ممکن است برخی از همکاران ما نقدی داشته باشند که این نقد در چارچوب‌های علمی و کارشناسی نباشد، گاهی هم ممکن است نقد احیاناً علمی نمایندگان با ادبیات دینی و اخلاقی مطرح نشود، این اشکال باید برطرف شود، اما در نهایت باید از همه ظرفیت‌های مجلس برای نقد دولت که در نهایت به ارتقاء کارآیی نظام و دستگاه اجرایی  منجر می شود،استفاده کرد.

حمایت از دولت،چارچوب دارد

وی تاکید کرد: حمایت از دولت باید در چارچوب قانون و در راستای تصمیمات منطقی قابل دفاع باشد.

نماینده مردم قزوین و آبیک در مجلس هشتم ادامه داد: البته همیشه هم در دولت و هم در مجلس مسائل حاشیه‌ای وجود دارد که این مسائل توسط گروهی برجسته و مسائل اصلی مورد غفلت واقع می شود، این موضوع اختصاص به یک مقطع ندارد، هستند نمایندگان فعلی مجلس که این نقد را به مجلس هشتم وارد می کنند، باید تلاش کرد با افزایش ظرفیت نظام در حوزه قانونگذاری، کارآیی مجلس را ارتقاء داد، یکی ازمواردی هم که افزایش کارایی نهاد قانونگذاری را سبب می شود، این است که مسائل فرعی و حاشیه‌ای نمایندگان را از جهت گیری به سمت مسائل اصولی و کلیدی نظام باز ندارد.

این عضو فراکسیون روحانیون مجلس هشتم، با بیان اینکه حضور نمایندگان کلان نگر که مجلس نهم را به سمت حاشیه‌ها نبرند، ضرورت دارد، تأکید کرد: توصیه رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه اخیر براینکه باید مسائل فرعی و اصلی را تفکیک قائل شویم اهمیت داشت، ایشان تأکید نمودند یکی از مسائل اصلی نظام هم افزایی و تعامل قوای سه گانه در جهت افزایش کارایی نظام است،  این موضوع را باید مدنظر قرار داد و اجازه نداد مسائل حاشیه‌ای جو کشور را خراب کند.

در رأس امور نبودن مجلس، حاشیه سازی است

وی، به یکی از این مسائل حاشیه‌ای اشاره کرد و گفت: متأسفانه جمله مجلس در رأس امور نیست به عنوان یکی از این حاشیه ها مرتباً شنیده می شود این جمله صد در صد مورد نقد جدی است.

ابوترابی فرد، تصریح کرد: نهاد قانونگذاری تنها نهادی است که مظهر اراده ملت ایران با گرایش‌های سیاسی متفاوت و با عقاید گوناگون و با وابستگی به زبان‌ها و نژادهای متنوع و متفاوت است، مجلس نهادی است که با این تنوع، نماد وحدت اقتدار و یکپارچگی ملت ایران است و ازهمه زبان‌ها و گویش‌ها ، ادیان متفاوت، مذاهب گوناگون و افراد متعلق به نژادهای متنوع همه و همه با یک انسجام و وحدت با سلایق سیاسی متنوع در کنار یکدیگر وجود دارند.

با حاشیه سازی نمی‌توان جایگاه والای مجلس را زیر سؤال برد

وی ، ادامه داد: از این زاویه مجلس یک نهاد استثنایی و از یک جایگاه استثنایی برخوردار است، علاوه بر این در بین نهادهای سیاسی کشور براساس قانون اساسی مجلس جایگاه فاخری دارد، هیچ نهاد سیاسی و هیچ مقام سیاسی براساس قانون اساسی نمی تواند مجلس را منحل کند، اما مجلس در حوزه‌های مختلفی در راستای رفع مشکلات سیاسی دارای اختیارات قانونی ویژه و برجسته‌ای است.

معاون قوانین مجلس هشتم، تصریح کرد: بنابراین با هر اظهارنظری نمی‌توان این جایگاه ویژه را نادیده گرفت.

ابوترابی فرد، در پاسخ به این سؤال که آیا اعتقاد شما به در راس امور بودن مجلس ناشی از حضور شما در نهاد قانونگذاری است، گفت:  در راس امور بودن مجلس در نظام مردم سالاری دینی موضوع روشنی است ، من در هر کجایی که قرار داشته باشم جایگاه مجلس را می بینم و برای مجلس از همین زاویه احترام ویژه‌ای قائل هستم ، همانگونه که برای رئیس دولت به عنوان منتخب ملت ایران جایگاه ویژه‌ای قائل هستم، بنابراین اگر ما می گوییم مجلس در رأس امور است استناد به فرمایش امام راحل و بیانات رهبر معظم انقلاب داریم.

از زمان حضور رئیس جمهوری در صحن بی خبر هستم

نماینده مردم قزوین و آبیک در مجلس هشتم درباره حضور رئیس جمهوری برای پاسخ به سؤال نمایندگان درمجلس و اینکه چقدر تأکید دولت بر در رأس امور نبودن مجلس می‌تواند سؤال نمایندگان مجلس از احمدی نژاد باشد، گفت: این سوال می تواند در گفت‌و گوی نمایندگان با رئیس دولت مطرح شود.

وی ادامه داد: البته من درباره اینکه زمان حضور رئیس جمهور در مجلس نهایی شده یا خیر، خبر ندارم، براساس آئین نامه داخلی مجلس، این رئیس جمهوری است که زمان حضور در صحن را مشخص می کند ، البته در یک فاصله دو ماهه،  بنابراین من از زمان حضور رئیس جمهور بی خبر هستم اما همیشه گفت و گوهایی بین دولت و مجلس وجود داشته، این گفت‌و گو در یک فضای دوستانه می تواند به ارتقاء صمیمیت و به افزایش تعامل دو نهاد قانونگذاری و اجرایی و در نتیجه افزایش کارایی نظام بیانجامد.

سئوال از رئیس جمهوری امری عادی و اجرای بندی از قانون است

ابوترابی فرد، با اعتقاد بر اینکه سؤال از رئیس جمهوری یک امر عادی و تنها اجرای بندی از قانون اساسی است که نباید بزرگ نمایی شود و بلکه به تقویت رابطه مجلس و دولت می انجامد، گفت: اگر احیاناً در چارچوب آئین نامه داخلی مجلس شاهد گفت‌و گوی نمایندگان با رئیس دولت باشیم در یک فضای صمیمی، دوستانه و به عنوان یکی از نمادهای مردمسالاری در کشور  این کار انجام خواهد گرفت.

 

سوال از رئیس جمهوری؛ زمینه‌ای برای افزایش تعامل با دولت

وی، به اهمیت و جایگاه تفکیک قوا در نظام جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: بخاطر اصل تفکیک قوا به عنوان یکی از ویژگی‌های قانون اساسی است که این مهم انجام می گیرد، با شناختی که از مجموعه دستگاه اجرایی و نهاد قانونگذاری دارم فکر می کنم  سوال از رئیس جمهوری می تواند به عنوان یک زمینه‌ای برای افزایش تعامل با دولت نقش ایفا کند.

دولت نگاه درستی به ظرفیت‌های قانونی داشته باشد

این عضو فراکسیون روحانیون مجلس هشتم، درباره نگاه دولت به سؤال از رئیس جمهوری وانتقاداتی که به مجلس هشتم برای پیگیری طرح سؤال از رئیس جمهوری در روزنامه دولت می شود، گفت: سؤال از رئیس جمهوری جنبه انتخاباتی ندارد، اگر نظری در یک روزنامه‌ای که منتسب به دولت است منتشر شد من آن را به عنوان نظر دولت تلقی نمی کنم، نباید این زاویه دید را داشت، امیدوارم با نگاه درست دولت به ظرفیت‌های قانونی مجلس، فرصت‌های خوبی از تعامل دولت با مجلس خلق شود./

                                 

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet