شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1390/12/08 11:43:27
سرویس سیاسی
لاریجانی: استقلال قوا به معنای مجادله نیست

مجلس محل قانونگذاری و دفاع از حقوق ملت است نه هیاهو

رئیس مجلس شورای اسلامی با با بیان اینکه استقلال قوا به معنای مجادله میان یکدیگر نیست به اقدامات مثبت قوه مقننه در ایجاد آرامش در کشور اشاره کرد و گفت: مجلس محل تقنین و دفاع از حقوق ملت است اما متاسفانه برخی افراد در مجلس تصور می‌کردند وظیفه قوه مقننه سر و صدا کردن و هیاهو است.
مجلس محل قانونگذاری و دفاع از حقوق ملت است نه هیاهو رئیس مجلس شورای اسلامی با با بیان اینکه استقلال قوا به معنای مجادله میان یکدیگر نیست به اقدامات مثبت قوه مقننه در ایجاد آرامش در کشور اشاره کرد و گفت: مجلس محل تقنین و دفاع از حقوق ملت است اما متاسفانه برخی افراد در مجلس تصور می‌کردند وظیفه قوه مقننه سر و صدا کردن و هیاهو است. https://cdn.icana.ir/d/019/6815.jpg مجلس,محل,قانونگذاری,و,دفاع,از,حقوق,ملت,است,نه,هیاهو Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی در همایش بزرگداشت روز وکیل فرارسیدن روز وکالت را به همه وکلای کشور تبریک گفت و افزود: شغل وکالت یکی از ارکان تحقق عدالت است و بخشی از پروسه عدالت توسط وکلا محقق می‌شود و هرچه این اقدام مستقل‌تر باشد به نفع آحاد کشور است.

 

حقوق ملت برای نظام جوهره اصلی است

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استقلال قوه قضاییه یکی از مسائل مهم کشور است، اظهار داشت: اگر بخواهیم به عدلیه معنای واقعی ببخشیم باید این قوه کاملا مستقل بوده و با ایجاد غبار شرایط تغییر مسیر ندهد.

وی با تاکید بر اینکه حقوق ملت برای نظام ما جوهره اصلی است، تصریح کرد: این سخن زمانی درست است که دستگاه قضایی ما استقلال خود را حفظ کند و اگر عدلیه نتواند به کار خود به درستی عمل کند به حقوق ملت لطمه خورده است.

 

استقلال قوا از لوازم اصلی مردم سالاری است / استقلال قوا به معنای مجادله با یکدیگر نیست

علی لاریجانی با اشاره به اینکه در قانون اساسی بر مسئله استقلال قوا تاکید شده است، ادامه داد: مردم سالاری نباید سخنی صوری باشد و استقلال سه قوه از لوازم اصلی مردم سالاری است.

وی افزود: البته استقلال سه قوه به معنای مجادله با یکدیگر نیست بلکه به معنای این است که هر قوه در جایگاه خود آنچه را حقوق ملت می‌داند به درستی از آن صیانت کند.

رئیس مجلس با بیان اینکه استقلال برای قوای قضاییه، مجریه و مقننه یک رهاورد مهم یعنی تحقق قانون اساسی و صیانت از حقوق ملت را به دنبال دارد، گفت: گاه در این 33 سال پس از انقلاب شرایطی به وجود می‌آمد که قوه‌ای نظر ریبه آمیزی به قوه دیگر پیدا می‌کرد؛ در کشور مهم این است که بتوان تمام ظرفیت‌های قانون اساسی را به نیکی محقق کرد و به همین دلیل نیز اصرار فرهیختگان در جامعه این است که قوای سه گانه مستقل از هم کار کنند.

وی با بیان اینکه ساختار کشور قبل از انقلاب استقلال مفهومی نداشت، اضافه کرد: در بدو پیروزی انقلاب بنی صدر تصور می‌کرد که باید بر همه قوا سیطره داشته باشد و کارهای خلافی در کشور انجام می‌شد. وقتی که عدلیه می‌خواست پیگیری کند او افکار عمومی را بسیج می‌کرد، همین مشاجره در قوه مقننه نیز وجود داشت و او در آن دوران با نمایندگان که برخاسته از اراده ملت بودند ستیز می‌کرد.

علی لاریجانی با بیان اینکه سه قوه در نظام ما زیر نظر مقام معظم رهبری فعالیت می کند، گفت: این ساز و کاری است که در قانون اساسی به آن توجه شده و ما نیز از استقلال قوا با جدیت حمایت می‌کنیم.

 

قوه مقننه باید قوانین را بر اساس حکمت تدوین کند

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه قوه مقننه باید قوانین را بر اساس حکمت تدوین کند، تاکید کرد: چند سال پیش در محضر رهبری انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای بودم، ایشان در مورد قوه مقننه فرمودند قوه مقننه مظهر حکمت و عقلانیت جامعه است.

وی افزود: باید قوه مقننه از عقلانیت و اعتدال لازم برای تقنین برخوردار بوده و از تخصص لازم بهره برده باشد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ساز و کار انتخابات در کشور ما به نوعی است که نمی توان گفت بر اساس تخصص‌ها نمایندگان به مجلس راه می‌یابند، تاکید کرد: سپهر اندیشه پارلمان، باید همه بخش‌ها را به خوبی در نوردد و این بار مهم، بر دوش نمایندگان ملت است.

 

نبود احزاب قوی نقصی بزرگ در کشور

لاریجانی نبود احزاب قوی در کشور را یک نقص دانست و گفت: احزاب دو ماموریت مهم یعنی تربیت کادر و تدوین برنامه را بر عهده دارند، یکی از کارهای مهم برای آینده این است که ساختار کشور به گونه‌ای باشد که احزاب واقعی در کشور شکل بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه ظرفیت‌های تخصصی مجلس باید تقویت شود، افزود: از سوی کمیسیون قضایی مجلس چندین قانون مهم و مادر ارائه شد که از آن جمله می‌توان به قانون مجازات اسلامی، آیین دادرسی و قانون تجارت اشاره کرد.

رئیس مجلس یادآور شد: در خصوص لایحه‌ای که در مورد وکلا تقدیم مجلس شده است قطعا با حضور خود صاحب نظران و فعالان عرصه وکالت این لایحه بررسی خواهد شد. ما در مجلس هشتم آیین نامه را تغییر داده و ضوابطی را وضع کردیم تا در کنار نمایندگان دولت که در کمیسیون‌ها حضور می‌یابند نمایندگان بخش خصوصی و صاحب نظران نیز حضور یافته و مطالب خود را بیان کنند.

 

تلاش مجلس برای ایجاد آرامش و دفاع  از حقوق ملت

لاریجانی  با اشاره به اینکه تلاش مجلس این بود که نظر رهبر انقلاب در خصوص مجلس محقق شود، گفت: مجلس تلاش کرد که در کشور آرامش ایجاد کرده و از حقوق ملت در مقابل برخی زیاده خواهی‌ها صیانت کند.

وی با بیان اینکه حرف‌های درشتی که قدرت‌های بزرگ می‌زنند به خاطر این است که حقوق ملت را نادیده بگیرند، اظهار داشت: سخنی که غربی‌ها در رسانه‌ها می‌گویند با واقعیت فرق دارد، تمام تمرکز آنها در مسئله هسته‌ای است ولی هدف آنها چیز دیگری است.

ایران مبدا اصلی بیداری اسلامی است

نماینده مردم قم در مجلس با اشاره به دیدار خود با رهبر یکی از کشورهای اروپایی گفت: او می‌گفت که مسئله اصلی آنها فناوری هسته‌ای نیست؛ حتی اگر ایران بمب اتمی داشته باشد. بلکه مسئله آنها این است که ایران مخالف حرکت آنها در صحنه بین الملل است.

وی بابیان اینکه غربی‌ها به این دلیل دندان‌های خود را تیز کرده‌اند که ایران مبدا اصلی بیداری اسلامی است، تاکید کرد: آنها نمی توانند تحمل کنند که ملت مصر مستقل باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به اینکه آمریکایی‌ها دو میلیارد دلار به مصر کمک می‌کردند، ‌افزود: در شرایط کنونی آنها برای پرداخت این کمک شرط گذاشته‌اند، یکی اینکه پارلمان مصر کمپ دیوید را محترم بشمارد و مسئله دوم این است که رابطه مصر با ایران محدود شود و در نهایت نیز گفته‌اند که به صندوق بین المللی پول توصیه می‌کنند که به آنها وام بدهد.

لاریجانی  با بیان اینکه قد و قواره ملت مصر بزرگتر از این است که پای چنین معاملاتی بنشیند، تصریح کرد: ملت ما مفتخر است که مبدا اینگونه تحولات دموکراتیک و بازگشت به خویشتن در منطقه است.

 

وظیفه مجلس قانون گذاری است نه هیاهو  و هوچی گری

وی با اشاره به ضرورت حفظ وحدت در کشور گفت: متاسفانه در برخی کشورهای منطقه به جای اینکه وحدت بین مسلمین را مبنا قرار دهند، شاهان دست نشانده دنبال بازی‌های سبک و کوته‌نظرانه هستند.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه قوه مقننه برای ایجاد آرامش در کشور گام‌های خوبی برداشت، افزود: البته برخی افراد هم در مجلس تصور می‌کردند وظیفه قوه مقننه سر و صدا کردن و هیاهو است و مزاج اصلی مجلس این اقدام را نمی‌پسندید.

لاریجانی با اشاره به اینکه مجلس محل تقنین و دفاع از حقوق ملت است، ادامه داد: سیاست بازی و هوچی گری اگر غلبه پیدا کند تقنین را از کار می‌اندازد و مهم تر از همه اینکه به آرامش کشور لطمه می‌زند.

 

پیشرفت کشور نیازمند بسترهای آرام برای ملت /مشکلات اقتصادی با تدبیر قابل حل است

وی با اشاره به اینکه برای پیشرفت کشور نیازمند بسترهای آرام برای ملت هستیم تا بخش‌های مختلف بتوانند زندگی قابل پیش بینی برای خود داشته باشند،‌ افزود: ما نیازمند این هستیم که روی توسعه کشور تمرکز جدی داشته باشیم.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم با تاکید بر اینکه برخی مشکلات اقتصادی که با آن درگیر هستیم با تدبیر و برنامه ریزی علمی قابل حل است،‌گفت: استقلال در کار قوه مقننه یک امر اساسی به شمار می‌رود.

وی تصریح کرد: هر تعریفی از عدالت داشته باشیم یک رکن آن قانون و تحقق آن است و اگر کسی به دنبال عدالت باشد نمی‌تواند از قانون گریز داشته باشد.

 

صلابت ملت ایران در مردمسالاری است /بدبینان به دنبال شکستن عظمت و ابهت ملت

نماینده مردم قم در خانه ملت با اشاره به اهمیت برگزاری انتخابات مجلس یادآور شد: حضور ملت در انتخابات یک امر حیاتی و مهم است.

وی اظهار داشت: امروز چشم‌های بدبین نسبت به ایران نگریسته و دنبال اهدافی هستند که عظمت و ابهت ملت را بشکنند. اما صلابت ملت ایران در مردمسالاری است.

لاریجانی گفت: آن موجودات مریضی که در صحنه بین الملل دنبال تحقیر ملت ایران هستند با حضور مردم در پای صندوق‌های رای کنار زده می‌شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه انتخابات یک سرمایه ملی است، یادآور شد: با توجه به حساسیت شرایط ایران در فضای بین المللی حضور ملت در پای صندوق‌های رای از کلیت هویت انقلاب اسلامی صیانت می‌کند.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet