هدر موبایل
1390/12/08 13:22:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
باهنر:

سعی ما حداقل کردن نفوذ دولت، مجلس و سیاست در ورزش است

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید می‌کند که دولت در حال حاضر تمام وزن بدنه خود را بر روی ورزش انداخته و می‌خواهد آن را مدیریت کند که وظیفه اصلی‌اش نیست.
سعی ما حداقل کردن نفوذ دولت، مجلس و سیاست در ورزش است نائب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید می‌کند که دولت در حال حاضر تمام وزن بدنه خود را بر روی ورزش انداخته و می‌خواهد آن را مدیریت کند که وظیفه اصلی‌اش نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/13959.jpg سعی,ما,حداقل,کردن,نفوذ,دولت،,مجلس,و,سیاست,در,ورزش,است Icana
به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛محمدرضا باهنردرپاسخ به این سوال که با توجه به تاسیس وزارت ورزش و جوانان در اواخر عمر مجلس هشتم،آیا نمایندگان این مجلس توانستند تاثیر مستقیمی در تغییر مسیر ورزش داشته باشند یا خیر،به ایلنا گفت:ما در رفتارهای سیاسی و تغییرات این‌چنینی مقداری باید صبر و حوصله داشته باشیم. شما مقایسه کنید دولت اگر بخواهد یک مصوبه داشته باشد با چند ساعت جلسه به راحتی به یک جمع بندی نهایی برای مصوبه خود می‌رسد اما مجلس سوای طرح‌های دو فوریتی اگر بخواهد یک مصوبه داشته باشد حداقل به ۸ تا ۹ ماه فرصت نیاز دارد.
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان مطلب فوق اظهار داشت:شما دیدید در آستانه تشکیل وزارت ورزش و جوانان چه حجمی از نارضایتی در واکنش به این تصمصم مطرح شد و چه تعدادی از جامعه و پیشکسوتان ورزش شلاق نقد را بر پیکره مجلس کشیدند که این یک کار اشتباه و غیر تخصصی است اما پس از رایزنی‌های بسیار، بالاخره توانستیم ثابت کنیم که شکل گیری وزارتخانه برای ورزش می‌تواند امر مفیدی باشد.
نایب رییس مجلس شواری اسلامی در ادامه با انتقاد از دخالت‌های غیرمتعارف دولت در ورزش کشور اظهار کرد: دولت فکر می‌کند چون وزارت ورزش شکل گرفته باید همه ورزشس دولتنی باشد در حالی که ما از
 
ریشه با این موضوع مخالف هستیم. ما وزارت ورزش گذاشته‌ایم که دیگر دولت دخالتی در ورزش نداشته باشد. اینکه رییس یک فدراسیون بخواهد بیاید و برود دولت دخالت بکند و سعی در تحمیل گزینه خود داشته باشد که نمی‌شود. دولت که تصمیم غیر سیاسی نمی‌گیرد.
وی افزود:همین که ما دراین ورزش رقابت قرمز و آبی را داریم برای ما کافی است و دیگر نباید چپ و راست، ‌اصلاح طلب و محافظه کار را به آن وارد کنیم. متاسفانه سیاسیون ورزش را‌‌ رها نمی‌کنند و این از مشکلات اساسی ورزش کشورمان محسوب می‌شود.
وی با انتقاد دوباره از دخالت دولت در ورزش افزود: در حال حاضر دولت تمام بدنه‌اش را روی ورزش انداخته و می‌خواهد آن را مدیریت کند در حالیکه وظیفه اصلی‌اش هدایت ورزش است. در برخی از زمینه‌ها دخالت مجلس در ورزش و فوتبال نیز قابل نقد جدی است. یکی از بزرگترین مشکلات ورزش امروز این است که سیاست بخشی از آن شده و تغییرات مدیران‌، ‌مربیان و روسای فدراسیون‌ها را نیز تحت تاثیر قرار داده است.
نماینده مردم تهران همچنین تصریح کرد:باشگاه‌های ورزشی باید از مالکیت دولت خارج شوند همانگونه که مشاهده می‌کنید تراکتورسازی در مالکیت دولت نیست و‌ به خوبی رشد می‌کند و تیم منظمی دارد و تیم‌های دیگری هم وجود دارند که باید از مالکیت دولت خارج شوند. البته منظور جدایی و رهایی کامل این باشگاه‌ها توسط دولت نیست بلکه دولت باید به هدایت، ‌حمایت و تقویت باشگاه‌ها بپردازد.
محمدرضا باهنر در خصوص بحث انتقال برخی باشگاه‌ها به سایر استان‌ها نیز گفت: من در مجموع فکر می‌کنم این باشگاه‌ها باید واگذار شوند و ما نیز این مسئله را دنبال می‌کنیم و این از مواردی است که باید روی آن دقت بسیاری شود.
وی درخصوص تخصص گرایی در مدیریت ورزش گفت: بین این دو مقوله تفاوت زیادی وجود دارد. لزوما نیازی به حضور فردی قهرمان و مدال آور در رأس مدیریت ورزش نیست بلکه به کارگیری افراد متخصص و کار بلد امر پسندیده ایست که هم اکنون در وزارتخانه ورزش اجرایی شده مانند حضور سجادی و دیگر افراد که به نوعی دارای تخصص بالایی در بحث مدیریت هستند.
باهنر همچنین با بیان اینکه انتخاب روسای فدراسیون‌ها جزو اختیارات قانونی نمایندگان مجلس نیست، ‌خاطرنشان کرد: اگر تمامی مجلس را نیز گرد هم آوریم باز هم نمی‌توانیم در این حوزه دخالت کنیم و تمامی سعی ما در حداقل کردن نفوذ دولت، ‌مجلس و سیاست در زمینه ورزش است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید مجدد بر عدم دخالت سیاسیون در ورزش متذکر شد: عدم دخالت سیاسیون در ورزش بدین معنا نیست که آنها کمکی در جهت تقویت آن نکنند، بلکه گاهی اوقات نیز حضور برخی افراد در هیئت‌ها و فدراسیون‌های ورزشی می‌تواند مثمرثمر نیز باشد و این نسخه که هیچ فرد سیاسی نباید در ورزش دخالت کند، ‌کاملا اشتباه است. باشگاه‌ها باید بتوانند از حضور برخی افراد و این رانت خوب استفاده کنند.
وی با بیان اینکه حمایت دولت از باشگاه‌های ورزشی باید عادلانه باشد، اظهار داشت: دولت نباید تنها به حمایت تیم‌های باشگاهی وابسته به خود بپردازد. ‌هم اکنون نیز متاسفانه به جای رقابت دو تیم‌، گویا شرکت ملی مس ایران با شرکت ملی نفت ایران رقابت می‌کند. بهتر است حمایت‌های مالی دولت نیز به یک اندازه باشد تا در این میان به باشگاهی ظلم نشود.
باهنر همچنین با ارائه توصیه‌ای به مجریان صدا و سیما افزود: اگر مجریان صدا و سیما ملاحظه کاری بیشتری داشته باشند، ‌بهتر است. البته بحث من فقط در مورد ورزش نیست، ‌در مورد اقتصاد و سیاست و ... نیز می‌توان چنین چیزی را گفت. اینکه کارشناسانی را می‌آورند و نقد می‌کنند و موضوعاتی را مورد بحث قرار می‌دهند، خوب است اما گاهی اوقات برخی از مجریان بیش از حد ممکن وارد بحث می‌شوند و برخی مسائل را رعایت نمی‌کنند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان در خصوص انتخابات آتی فدراسیون فوتبال نیز گفت: انتخاب رئیس فدراسیون به عهده ما نیست و ما نمی‌توانیم دخالتی در آن داشته باشیم. همانطوری که ما می‌توانیم از رییس جمهور سوال کنیم و در مقابل معاون او کاری از دستمان بر نمی‌آید، می‌توانیم از وزیر سوال کرده و حتی او را استیضاح کنیم اما نمی‌توانیم هیچ‌گونه دخالتی مستقیمی در این زمینه داشته باشیم. ما باید دولت و وزارتخانه ورزش را قانع کنیم در این انتخابات دخالت نکند./
پایان پیام
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet