شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1390/12/09 12:55:57
سرویس اقتصادی
بانک مرکزی در تعیین سیاست‌هایش تجدید نظر کند

فروزش: اعلام هفتگی نحوه عرضه سکه، بازار را آشفته می‌کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر این که بانک مرکزی در تعیین سیاست‌های قیمتی‌ برای سکه باید تجدید نظر کند، گفت: اعلام هفتگی در نحوه پیش فروش سکه نه تنها بازار را آرام نمی‌کند بلکه موجب آشفتگی آن می‌شود.
فروزش: اعلام هفتگی نحوه عرضه سکه، بازار را آشفته می‌کند عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر این که بانک مرکزی در تعیین سیاست‌های قیمتی‌ برای سکه باید تجدید نظر کند، گفت: اعلام هفتگی در نحوه پیش فروش سکه نه تنها بازار را آرام نمی‌کند بلکه موجب آشفتگی آن می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/13663.jpg فروزش:,اعلام,هفتگی,نحوه,عرضه,سکه،,بازار,را,آشفته,می‌کند Icana

پیمان فروزش در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت در مورد وضعیت پیش فروش سکه و قیمت آن در بازار تصریح کرد: اعلام پیش فروش سکه به صورت هفتگی مشکل بازار سکه و طلای کشور را حل نمی‌کند و بانک مرکزی باید راهکاری اساسی برای برطرف کردن این بحران از بازار اتخاذ کند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که بازار سکه هنوز دچار مشکل است، افزود: در شرایط کنونی قیمت سکه در بازار ۸۰۰هزار تومان است در حالی که بانک مرکزی سکه را به قیمت ۶۰۰هزار تومان پیش فروش می‌کند؛ این اختلاف ۲۰۰هزار تومانی حاکی از وجود چالش در بازار و عدم ثبات است.

وی تجدید نظر در سیاست‌های قیمت گذاری بانک مرکزی را ضروری برشمرد و گفت: بازار سکه و طلا در کشور با بازار جهانی همخوانی ندارد و در شرایطی که در یک ماه اخیر بازار جهانی طلا قیمتی نوسانی داشته در کشور ما فقط افزایش قیمت اتفاق افتاده است.

فروزش تأکید کرد: در شرایط کنونی کنترل بازار سکه و ارز از دست بانک مرکزی خارج شده است و رئیس جمهور و سخنگوی اقتصادی دولت باید با کار کارشناسی سیاست جدید قیمتی بانک مرکزی را اعلام کنند.

وی اعلام هفتگی قیمت و زمان پیش فروش سکه را سیاستی بی پشتوانه و غیرمنطقی برشمرد و آن را راهکاری برای آرامش بازار ندانست.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم یادآور شد: در شرایط کنونی باید سیاست قیمتی جدید برای تعیین نرخ سکه تدوین و با اهرم‌های نظارتی قیمت سکه کنترل شود تا تفاوتی میان نرخ سکه در بازار آزاد و دولتی وجود نداشته نباشد.

گفتنی است، چندی پیش مدیرکل نشر و ریالی بانک مرکزی از احتمال توقف پیش فروش سکه خبر داده است.

عباس کمره‌‌‌ای با تاکید بر این که پیش فروش سکه، سیاست دائمی بانک مرکزی نیست، گفت: در یک مقطع، بازار کاذبی برای سکه و طلا به وجود آمد و نوساناتی در قیمت این کالاها دیده شد، ولی امروز این بازار به یک ثبات نسبی رسیده و موضوع دلالی و سفته بازی منتفی شده است؛ بنابراین با علم به این قضایا اگر لازم باشد پیش فروش سکه ادامه پیدا می‌کند و یا متوقف می‌شود.

در همین حال که قرار بود پیش فروش سکه از این هفته متوقف شود اما بانک مرکزی اعلام کرد که در هفته جاری نیز سکه پیش فروش می‌شود. به این ترتیب هفته آینده پیش فروش سکه ۸ ماهه بدون تغییر نسبت به هفته جاری در شعب بانک ملی انجام می‌شود.

نرخ سکه پیش فروش در هفته گذشته ۵میلیون و ۹۸۹ هزار ریال بود که به نظر می‌رسد بانک مرکزی علاقه‌ای به سیاست پیش فروش سکه نداشته باشد و تلاش دارد هر چه سریع‌تر به اجرای آن خاتمه دهد. در اطلاعیه بانک مرکزی اعلام شده که اجرای این سیاست هفتگی است و ممکن است در هفته آینده نیز متوقف شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet