پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1390/12/09 08:24:00
سرویس اجتماعی
سید علی میرخلیلی:

افزایش اعتبارات پایتخت مشکل‌گشای ترافیک شهری است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هشتم با بیان اینکه عوامل متعددی برای ترافیک تهران وجود دارد، از دولت تقاضا کرد تا اعتبارات شهری پایتخت را افزایش دهند تا دیگر کمتر با مشکل ترافیکی روبرو باشیم.
افزایش اعتبارات پایتخت مشکل‌گشای ترافیک شهری است عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هشتم با بیان اینکه عوامل متعددی برای ترافیک تهران وجود دارد، از دولت تقاضا کرد تا اعتبارات شهری پایتخت را افزایش دهند تا دیگر کمتر با مشکل ترافیکی روبرو باشیم. https://cdn.icana.ir/d/019/15447.jpg افزایش,اعتبارات,پایتخت,مشکل‌گشای,ترافیک,شهری,است Icana

سید علی میرخلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، گفت: ترافیک کلان‌شهرهایی از جمله تهران به عنوان پایتخت کشور، موضوع قابل بحثی است که عوامل متعددی آن را به وجود می‌آورد.

نماینده مردم میناب، رودان و جاسک در مجلس شورای اسلامی افزود: عواملی مانند فرهنگ رانندگی مردم و شهرسازی و خیابا‌ن‌های شهر از مسائلی است که باعث بروز ترافیک‌ها می‌شود.

وی ادامه داد: دولت باید با افزایش اعتبارات شهری به ویژه تخصیص اعتباراتی جداگانه برای پایتخت، مشکلات را کاهش داده و از حجم بار ترافیکی کم کند.

میرخلیلی یادآور شد: بخشی از مسائل ترافیکی شهر مربوط به فرهنگ رانندگی مردم است که اکثر افراد به دلیل رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی و عبور از مسیرهای مختلف غیرمجاز و حتی تک ‌سرنشین شدن خودروها، به این مشکل دامن می‌زنند.

 

شهرداری متصدی اصلی برای طراحی خیابان‌های شهری

به گفته وی، بیشترین دغدغه مسئولان و کارشناسان درباره استفاده مردم از خودرو در مواقع تک سرنشین شدن است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اما تنها مشکل کنونی برای ترافیک پایتخت، بی‌فرهنگی مردم نبوده و مشکلات شهرسازی و چیدمان خیابان‌ها هم در این مسأله نقش دارد.

نماینده مردم میناب، رودان و جاسک در مجلس شورای اسلامی گفت: زمانی که شهری با این مقدار جمعیت دارد باید راه‌های عبور و مرور شهری را تسهیل بخشد تا کمتر شاهد مشکلات ترافیکی در پایتخت باشیم.

میرخلیلی افزود: باید عرض خیابان‌ها در صورت امکان دو برابر شود و یا راه‌های جدید‌تری ساخته شود تا بتوان تا حدودی به ساخت شهری کمک کرد.

وی ادامه داد: متناسب سازی شهری با جمعیت موجود در کشور، بسیار اهمیت دارد و نکته‌ای است اغلب از سوی مسئولان نادیده گرفته می‌شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هشتم شهرداری را متصدی اصلی تعریض خیابان‌ها اعلام کرد و گفت: شهرداری باید بودجه را به شکلی به کار گیرد که بتواند عمده مشکلات ترافیکی شهر تهران را کم کند.

 

استفاده از خودروی شخصی مهمترین عامل ترافیک سنگین شهری

این در حالی است که یک کارشناس بین المللی ترافیک که برای شرکت در «کنفرانس بین المللی مهندسی ترافیک» به تهران سفر کرده بود، گفت: دید خودخواهانه‌ای در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی وجود دارد که در آن ثروتمندان فکر می‌کنند به صرف داشتن پول همیشه می‌توانند از خودروی شخصی استفاده کنند.

اوگن هیلبرتز افزود: این عده تصورشان این است که اتوبوس و مترو مختص فقر است و استفاده از وسایل نقلیه عمومی برای ایشان مناسب نیست.

وی ادامه داد: وجود چنین دیدگاهی بین شهروندان کشورهای در حال توسعه یکی از علل استفاده زیاد از خودروی شخصی در سفرهای درون شهری و متعاقب آن افزایش ترافیک و آلودگی هواست که البته گاه با تخلف‌هایی هم همراه است.

دکتر هیلبرتز تصریح کرد: مشکل ترافیک و آلودگی هوا فقط فقرا را عصبی و بیمار نمی‌کند و فقیر و پولدار برای حل مشکل ترافیک باید از وسایل حمل و نقل عمومی برای تردد خود استفاده کنند یعنی همان کاری که شهروندان در کشورهای توسعه یافته انجام می‌دهند.

وی اضافه کرد: در این کشورها همان طور که شهروندان طبقات متوسط و پایین تر جامعه برای سفرهایشان از اتوبوس و مترو استفاده می کنند، شهروندانی که از نظر مالی وضعیت خوبی دارند نیز سفرهایشان را با وسایل نقلیه عمومی انجام می دهند.

دکتر هیلبرتز که در یکی از شرکت‌های معتبر ترافیکی آلمان مسئولیت اجرایی دارد و به بسیاری از کشورهای آسیایی در اتخاذ و اجرای سیاست‌های ترافیکی مشاوره می‌دهد، معتقد است: فقرا و ثروتمندان به یک میزان از پیامدهای منفی ترافیک و آلودگی هوا آسیب می‌بینند و شهروندان برای حل مشکل باید سعی کنند از وسایل حمل و نقل عمومی برای سفرهای خود استفاده کنند.

این کارشناس بین المللی ترافیک در پایان گفت: طی سفرهایی که به تهران داشتم از نزدیک متوجه وضعیت بد ترافیک این کلان شهر شدم و فکر می کنم برای حل این مشکل افزون‌بر شهرداری که زیرساخت‌های شهری را فراهم می‌آورد، شهروندان هم باید منافع عمومی را در نظر گرفته و از رفتارهای خودخواهانه در ترافیک بپرهیزند./

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet