خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1390/12/10 11:44:00
سرویس اجتماعی
بشیری:

تحریم‌های غرب به پیشرفت‌های علمی ایران سرعت بخشیده است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: تحریم‌های غرب تنها پیشرفت‌های علمی ایران را سرعت بخشیده و ثمری برای غربی‌ها نداشته است.
تحریم‌های غرب به پیشرفت‌های علمی ایران سرعت بخشیده است عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: تحریم‌های غرب تنها پیشرفت‌های علمی ایران را سرعت بخشیده و ثمری برای غربی‌ها نداشته است. https://cdn.icana.ir/d/019/16597.jpg تحریم‌های,غرب,به,پیشرفت‌های,علمی,ایران,سرعت,بخشیده,است Icana

فرهاد بشیری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت با اشاره به بی‌تاثیر بودن تحریم‌های غرب بر حرکت مردم ایران در پیشرفت‌های علمی، تصریح کرد: تحریم‌های آمریکا و اروپا چیز جدیدی نیست؛ ملت ایران با این تحریم‌ها آشناست و می‌داند که این‌گونه محدودیت‌ها باعث پیشرفت بیشتر کشورمان می‌شود.

نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پس از انقلاب اسلامی کشور در حوزه علمی به تدریج پیشرفت کرد که البته پیشرفت و توسعه این حوزه مرهون رشد و افزایش تعداد دانشگاه‌ها، اساتید و دانشجویان است.

وی افزود: افزایش قابل توجه چند ده یا چند صد برابری تعداد دانشجویان، اساتید و دانشگاه‌ها در بعضی رشته‌ها خود نشان‌گر اهمیت قائل شدن برای حوزه علم و فناوری در ایران است.

این نماینده مردم در مجلس هشتم بیان کرد: همچنین انتشار مقالات علمی و برتر دانشجویان کشور در مجلات معتبر بین‌المللی افزایش قابل توجهی داشته و مجموع این دلایل باعث شد تا جمهوری اسلامی ایران سریع‌ترین نرخ رشد علمی را  در جهان به خود اختصاص دهد.

بشیری گفت: پیشرفت علمی کشور در تمامی زیمنه‌ها خود گواهی بر رشد فرهیختگی در جامعه تنها در طول سه دهه است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: این پیشرفت‌ها درحالی به دست آمد که پس از انقلاب کشور مورد هجمه همه جانبه دشمنان قرار گرفته است اما با وجود شدت این تحریم‌ها، هیچ توقفی در مسیر توسعه علمی کشور حاصل نشده بلکه این روند بیش از پیش ادامه خواهد داشت.

با وجود اعمال تحریم‌ها، اخیرا پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تحقیقاتی در حوزه مهندسی پزشکی دستاوردهای قابل توجهی چون مفصل زانوی پروتزی تولید کننده قدرت توسط ماهیچه مصنوعی و دستگاه هوشمند برای توان‌بخشی عضلات را عرضه کردند.

محققان دانشگاه صنعتی امیر کبیر با اجرای پروژه تحقیقاتی در حوزه مهندسی پزشکی موفق به طراحی و ساخت مفصل زانوی پروتزی تولید کننده قدرت توسط ماهیچه مصنوعی شدند. این زانو جایگزین مناسبی برای پاهای مصنوعی است.

این پای مصنوعی از سوکت، زانوی پروتزی، ساق و پنجه تشکیل شده است و زانوی پروتزی حرکت بیولوژیک را در ایجاد حرکت بین سوکت و ساق پا تقلید می کند.

در این طرح از ماهیچه مصنوعی برای تولید قدرت در مفصل زانوی پروتزی و از موتور الکتریکی برای تولید گشتاور در مفاصل زانو استفاده شد.

پروژه دیگری که اخیرا محققان این دانشگاه موفق به عرضه آن شدند، دستگاه توانبخشی هوشمند عضلات باز و بسته کننده دست است./

 

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet