خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1390/12/10 12:46:08
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:

بازار میوه شب عید در چنگ دلالان است

حجت‌الله رحمانی با بیان این که واسطه‌ها و دلالان به دنبال مکیدن خون مردم هستند گفت: در شرایطی که تولید میوه در کشور به اندازه کافی است و واردات هم انجام می‌شود، باز هم شاهد افزایش روزانه قیمت میوه در آستانه سال نو هستیم.
بازار میوه شب عید در چنگ دلالان است حجت‌الله رحمانی با بیان این که واسطه‌ها و دلالان به دنبال مکیدن خون مردم هستند گفت: در شرایطی که تولید میوه در کشور به اندازه کافی است و واردات هم انجام می‌شود، باز هم شاهد افزایش روزانه قیمت میوه در آستانه سال نو هستیم. https://cdn.icana.ir/d/019/10598.jpg بازار,میوه,شب,عید,در,چنگ,دلالان,است Icana

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت گفت: متاسفانه در جامعه ما افرادی به عنوان دلال و واسطه وجود دارند که از هر فرصتی برای سوءاستفاده از مردم استفاده می‌کنند که این افراد سودجو در بازار میوه نیز نفوذ کرده‌اند.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با بیان این که دلالان به هیچ چیزی جز سود خود اعتقاد ندارند، اظهار داشت: معمولا در آستانه شب عید تقاضای مردم برای خرید میوه افزایش می‌یابد و همین موضوع دستاویزی برای دلالان است تا با افزایش قیمت‌ها سود کلانی را نصیب خود کنند.

وی با بیان این که دلالان و واسطه‌ها در مرحله پیش از تولید میوه نیز حضور دارند، افزود: متاسفانه به دلیل عدم حمایت دولت از کشاورزان و بروز مشکلات مالی برای آنان این افراد میوه را حتی پیش از آن که به تولید برسد با قیمت بسیار اندکی به دلالان می‌فروشند.

این نماینده مجلس هشتم تصریح کرد: بسیاری از کشاورزان و دلالان در مرحله پیش از تولید و تولید، پول کافی برای خرید بذر و کود در اختیار ندارند و از آنجا که متاسفانه تسهیلاتی نیز در اختیار تولیدکنندگان قرار نمی‌گیرد با دریافت مبلغ اندکی کل میوه خود را پیش فروش می‌کنند.

رحمانی با بیان این که بین قیمت خرید میوه از کشاورز تا فروش آن به مصرف‌کننده اختلاف فاحشی وجود دارد، گفت: به عنوان مثال پرتقالی که به قیمت 3 تا 4 هزار تومان در بازار عرضه می‌شود توسط دلالان به قیمت 400 تومان از کشاورزان خریداری می‌شود.

وی راهکار حل این مشکل را در حمایت دولت از کشاورزان دانست و بیان کرد: اگر دولت خرید تضمینی محصولات کشاورزی را در دستور کار قرار دهد و تسهیلات را به موقع در اختیار بخش کشاورزی بگذارد دست دلالان و واسطه‌ها از بازار محصولات کشاورزی و به خصوص میوه کوتاه می‌شود.

رحمانی با تاکید بر این که دولت باید با نظارت قوی وارد بازار میوه شب عید شود، گفت: اگر دستگاه‌های نظارتی عملکرد درستی داشته باشند و به وظایف خود عمل کنند می‌توانند بازار میوه شب عید را از چنگ دلالان و واسطه‌ها دربیاورند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اظهار داشت: مسوولان دولتی تاکید دارند که انبارها مملو از میوه است و اگر واقعا چنین است باید دولت بازار را مملو از میوه کند تا فرصت سوءاستفاده از دلالان گرفته شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet