هدر اصلی
1390/12/13 12:04:28
سرویس سیاسی
نگاهی بر کاهش حضور زنان در پارلمان‌های کشورهای عربی

زنان از پارلمان‌های بیداری اسلامی جا ماندند

اهداف بیداری اسلامی در کشورهای عربی برای افزایش مشارکت پایین زنان در عرصه سیاسی محقق نشد و سطح مشارکت زنان در عرصه سیاسی جهانی نیز سال گذشته به ۱۹.۵ درصد کاهش پیدا کرد.
زنان از پارلمان‌های بیداری اسلامی جا ماندند اهداف بیداری اسلامی در کشورهای عربی برای افزایش مشارکت پایین زنان در عرصه سیاسی محقق نشد و سطح مشارکت زنان در عرصه سیاسی جهانی نیز سال گذشته به 19.5 درصد کاهش پیدا کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/13788.jpg زنان,از,پارلمان‌های,بیداری,اسلامی,جا,ماندند Icana
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری خانه ملت به نقل از رویترز، بر اساس گزارش مرکز مطالعات اتحادیه بین‌المجالس جهانی، با وجود اعتراضات دموکراسی‌خواهانه که به سقوط رهبران کشورهای تونس، مصر و لیبی منجر شد، کشورهای عربی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا تنها منطقه در جهان است که فاقد پارلمان‌هایی با  حضور 30 درصدی زنان است.
«عبدالواحد رادی» رئیس مرکز مطالعات اتحادیه بین‌المجالس در کنفرانس خبری در نیویورک گفت: کشورهایی که در دوره گذار به سمت دموکراسی قرار دارند می‌توانند با اجرای اصلاحات تاثیرگذار مشارکت قوی زنان در عرصه سیاست را تضمین کنند.
وی افزود متاسفانه این فرصت در کشورهای عربی منطقه شمال آفریقا و خاورمیانه که شاهد انقلاب‌های مردمی بودند در اختیار زنان قرار نگرفت و تنها 10 درصد از کرسی‌های پارلمانی در اختیار زنان قرار گرفته است که در مقایسه با سال 2010، این آمار تغییری نکرده است.
رادی گفت در برخی از این کشورها حتی می‌توان کاهش مشارکت زنان در عرصه سیاسی را مشاهده کرد، به گونه ای که در مصر مشارکت زنان در پارلمان از 12 درصد به دو درصد کاهش پیدا کرده است.
بر اساس این گزارش در کشورهای عربی شمال آفریقا و کشورهای که با اعتراضات گسترده مردمی مواجه هستند کمتر از 30 درصد از کرسی‌های پارلمانی به زنان تعلق گرفته‌اند.
در انتخابات پارلمانی کویت نیز که اخیرا برگزار شد، هیچ یک از نامزدهای زن حاضر در رقابت‌های انتخاباتی نتوانستند به پارلمان راه یابند در حالی که در دوره پیشین سه نماینده زن در پارلمان حضور داشتند.
انتخابات پارلمانی در مصر چهار ماه گذشته و برای نخستین بار از زمان سقوط حکومت «حسنی مبارک» رئیس جمهور سابق این کشور برگزار شد.
در دو مرحله‌ی نخست انتخابات پارلمانی مصر تنها پنج زن برگزیده شدند در حالی که از تعداد ۱۱ هزار نامزد انتخابات پارلمانی این کشور تنها ۱۰ درصد زن بودند.
انتخابات پارلمانی در تونس، مهد بیداری اسلامی نیز در اکتبر گذشته برگزار شد؛ در این انتخابات 49 زن توانستند با کسب آراء لازمه به پارلمان تونس راه یابند که 24 درصد از اعضای پارلمان این کشور را تشکیل می‌دهند.
تاکنون زمان مشخصی برای برگزاری انتخابات پارلمانی در لیبی تعیین نشده است.
بر اساس این گزارش در مجموع پارلمان های جهان، مشارکت زنان در عرصه سیاسی به 19.5 درصد کاهش پیدا کرده است./
پایان پیام
 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet