شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1390/12/16 08:02:24
سرویس اقتصادی
نفت ایران به 125 دلار رسید؛

ناصری‌نژاد: افزایش قیمت نفت، برگ برنده‌ای برای ایران

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان این که افزایش قیمت نفت خام صادراتی ایران تا مرز ۱۲۵ دلارفرصتی ویژه برای کشور به شمار می‌آید، تأکید کرد: در صورتی که درآمدهای نفتی در تولید سرمایه‌گذاری شود و سیاست‌ها در اقتصاد خارجی مناسب اتخاذ شود، افزایش قیمت نفت برای ایران برگ برنده‌ای است که حتی می‌توان با استفاده از آن قیمت جهانی نفت را هم تعیین کرد.
ناصری‌نژاد: افزایش قیمت نفت، برگ برنده‌ای برای ایران یک عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان این که افزایش قیمت نفت خام صادراتی ایران تا مرز 125 دلارفرصتی ویژه برای کشور به شمار می‌آید، تأکید کرد: در صورتی که درآمدهای نفتی در تولید سرمایه‌گذاری شود و سیاست‌ها در اقتصاد خارجی مناسب اتخاذ شود، افزایش قیمت نفت برای ایران برگ برنده‌ای است که حتی می‌توان با استفاده از آن قیمت جهانی نفت را هم تعیین کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/16360.jpg ناصری‌نژاد:,افزایش,قیمت,نفت،,برگ,برنده‌ای,برای,ایران Icana

مجید ناصری‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت درباره افزایش قیمت نفت خام ایران، گفت: اگر دولت به موقع راهکاری مناسب در سیاست‌های اقتصادی بین المللی و هزینه‌ای خود داشته باشد، می‌تواند از این افزایش قیمت نفت به عنوان فرصتی ویژه بهره بگیرد.

نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از این که درآمدهای حاصل از فروش نفت به درستی و مناسب هزینه نشده است، افزود: در طول سال‌های اخیر ایران همواره افزایش قیمت نفت جهانی را تجربه کرده ولی از این فرصت به خوبی استفاده نکرده است.

وی با بیان این که وام‌های زودبازده و با سود کم اکثراً به جای سرمایه‌گذاری به نقدینگی در جامعه انجامیده است، ادامه داد: متأسفانه دولت به سرمایه‌گذاری در بخش تولیدی کشور توجهی نکرده و فقط به جامعه پول تزریق کرده است.

این نماینده مردم در مجلس هشتم سرمایه‌گذاری‌ها در تولید و اقتصاد کلان را ناکافی برشمرد و گفت: چنین سیاستی موجب تضعیف اقشار کم درآمد جامعه می‌شود.

ناصری‌نژاد علت افزایش قیمت نفت را تحریم‌ها و توقف صادرات نفت به چند کشور اروپایی خواند و افزود: در شرایط کنونی تمامی کشورها به نفت ایران احتیاج دارند و ایران می‌تواند برای سرنوشت نفتی جهان تعیین تکلیف کند.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس هشتم افزایش قیمت نفت را فرصتی مناسب دانست که می‌توان از آن بهترین بهره را برد.

نفت ایران در آستانه رکورد

همزمان با افزایش قیمت نفت خام صادراتی ایران به مرز 125 دلار در بازارهای آسیایی، عنوان گران قیمت‌ترین نفت خام سبک و سنگین در بازار آسیا و اروپا به نفت خام صادراتی ایران تعلق گرفته است.

با وجود ادامه تلاش آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی نسبت به متقاعد کردن هند، چین و ترکیهبرای کاهش واردات نفت خام از ایران، بهای نفت خام سبک و سنگین ایران در بازارهایآسیایی و اروپایی بیش از 2 دلار افزایش یافته است.

همچنین آخرین گزارش رسمی امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران نشان می‌دهد قیمت نفت خام سبکایران در دوم مارس سالجاری میلادی، به بیش از 124 دلار و 35 سنت در بازارهای آسیاییمعامله شده است که نسبت به روز پایانی فوریه حدود 2 دلار گران‌تر شده است.

نفت خام سبک ایران برای عرضه در بازارهای شمال غرب اروپا، حوزه مدیترانه و آفریقابه ترتیب به 123 دلار و 29 سنت، 124 دلار و 24 سنت و 122 دلار و 99 سنت به مشتریانخارجی تحویل داده شده است.

قیمت نفت خام سبک ایران در هر یک از این سه بازار نسبت به معاملات روز 30 فوریه سال2012 میلادی با حدود 1.5 تا 2 دلار افزایش همراه بوده است.

بهای نفت خام سنگین ایران هم در یک هفته گذشته با افزایش چند دلاری در بازارهایچهار گوشه جهان معامله شده است؛ به طوری‌که قیمت نفت خام سنگین ایران برای چندینبار در سال جاری میلادی از مرز 122 دلار عبور کرده و با بهای 122 دلار و 83 سنت بهمشتریان آسیایی فروخته شده است.

قیمت نفت خام سنگین ایران برای عرضه در بازارهای شمال غرب اروپا، حوزه مدیترانه وآفریقا به ترتیب به 121 دلار و 95 سنت، 119 دلار و 84 سنت و 121 دلار و 64 سنتمعامله شده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet