هدر اصلی
1390/12/17 09:52:12
سرویس صحن
/بررسی جزئیات طرح یک فوریتی صلاحیت دادگستری برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت‌های خارجی/

شمول این قانون برای دولت‌های ناقض مصونیت جمهوری اسلامی ایران

با مصوبه مجلس چنانچه دولت های دیگری در اجرای احکام ناقض مصونیت جمهوری اسلامی ایران با مقامات رسمی آن مساعدت و همکاری کنند، مشمول قانون صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت‌های خارجی می‌شوند.
شمول این قانون برای دولت‌های ناقض مصونیت جمهوری اسلامی ایران با مصوبه مجلس چنانچه دولت های دیگری در اجرای احکام ناقض مصونیت جمهوری اسلامی ایران با مقامات رسمی آن مساعدت و همکاری کنند، مشمول قانون صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت‌های خارجی می‌شوند. https://cdn.icana.ir/d/019/16170.jpg شمول,این,قانون,برای,دولت‌های,ناقض,مصونیت,جمهوری,اسلامی,ایران Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 17 اسفند) مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی جزئیات طرح اصلاح قانون صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت های خارجی مواد 2 ، 3 و 4 این طرح را به تصویب رساندند.

براساس ماده 2 که با 131 رأی موافق به تصویب رسید دعاوی موضوع این قانون با منشأ قبل از تصویب آن قابل طرح و رسیدگی است.

همچنین بهارستانی‌ها در ماده 3 که آن را با 109 رأی موافق به تصویب رساندند موافقت کردند که چنانچه دولت‌های دیگری در اجرای احکام ناقض مصونیت جمهوری اسلامی ایران و یا مقامات رسمی آن مساعدت و همکاری نمایند، مشمول مقررات این قانون می باشند.

نمایندگان در ماده 4 که آن را با 120 رأی موافق به تصویب رساندند مصوب کردند با توجه با اصل عمل متقابل میزان، در تقویم خسارات مادی، معنوی و تنبیهی زیان دیدگان، مشابه احکام صادره از دادگاه خارجی است.

همچنین در تبصره این ماده تعیین شد که محکومیت به ریال تعیین و میزان طلای معادل آن به قیمت تاریخ صدور حکم محاسبه و در آن قید می شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet