هدر اصلی
1390/12/17 09:55:53
سرویس صحن
/بررسی جزئیات طرح یک فوریتی صلاحیت دادگستری برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت‌های خارجی/

موارد صلاحیت دادگاه برای رسیدگی به شکایت علیه دولت‌های خارجی مشخص شد

مجلس موارد صلاحیتی دادگاه های ایران (دادگستری تهران) در رسیدگی به شکایت علیه دولت های خارجی را مشخص کرد.
موارد صلاحیت دادگاه برای رسیدگی به شکایت علیه دولت‌های خارجی مشخص شد مجلس موارد صلاحیتی دادگاه های ایران (دادگستری تهران) در رسیدگی به شکایت علیه دولت های خارجی را مشخص کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/15943.jpg موارد,صلاحیت,دادگاه,برای,رسیدگی,به,شکایت,علیه,دولت‌های,خارجی,مشخص,شد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 17 اسفند) مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی جزئیات طرح اصلاح قانون صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت های خارجی، ماده 5 ، 6 و 7 این طرح را به تصویب رساندند.

براساس ماده 5 که با 125 رأی موافق به تصویب رسید هزینه دادرسی و مالیات وکلای خواهان این نوع دعاوی پس از اجرای حکم به حساب خزانه داری کل واریز می شود.

مجلس در ماده 6 مصوب کرد که دادگاه های ایران (دادگستری تهران) در موارد زیر صلاحیت رسیدگی به شکایت علیه دولت های خارجی را دارند:

1- زیان دیده یا بازماندگان وی در زمان وقوع حادثه یا زمان طرح دعوی تبعه ایران باشند.

2- زیان دیده در زمان ورود خسارت در استخدام دولت جمهوری اسلامی ایران باشد.

همچنین نمایندگان در ماده 7 این طرح مقرر کردند که دعاوی علیه نمایندگان یا مقامات یا نهادهای وابسته یا تحت کنترل دولت خارجی با رعایت اصل عمل متقابل، در صورتی قابل رسیدگی است که خسارات، ناشی از اقدامات موضوع این قانون باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet