هدر موبایل
1390/12/17 09:59:16
سرویس صحن
/بررسی جزئیات طرح یک فوریتی صلاحیت دادگستری برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت‌های خارجی/

تعیین وزارتخانه‌های مسئول تهیه آیین‌نامه اجرایی قانون

مجلس شورای اسلامی ۳ وزارتخانه دادگستری، امور خارجه و اطلاعات را مسئول تهیه آیین نامه اجرایی قانون اصلاح صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت های خارجی کرد.
تعیین وزارتخانه‌های مسئول تهیه آیین‌نامه اجرایی قانون مجلس شورای اسلامی 3 وزارتخانه دادگستری، امور خارجه و اطلاعات را مسئول تهیه آیین نامه اجرایی قانون اصلاح صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت های خارجی کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/15875.jpg تعیین,وزارتخانه‌های,مسئول,تهیه,آیین‌نامه,اجرایی,قانون Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 17 اسفند) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات طرح اصلاح قانون صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت های خارجی، مواد 8 ، 9 ، 10 و 11 را به تصویب نهایی رساندند.

با مصوبه طبق ماده 8 مصوب شد اموال متعلق به دولت یا مقامات یا نمایندگان آن یا نهادهای وابسته یا در کنترل دولت خارجی مشمول این قانون با رعایت اصل عمل متقابل، مصون از اقدامات اجرایی نیست.

همچنین بهارستانی‌ها مصوب کردند که موارد مطروحه در معاهدات بین المللی لازم الاجرا نسبت به دولت جمهوری اسلامی ایران مشمول حکم ماده 8 این قانون نمی شود مگر در موارد زیر:

الف- عوایدی که از اجاره، رهن یا فروش اموال دولت خارجی حاصل می شود.

ب- اموال دولت خارجی که به قصد فرار از اعمال این قانون به غیر منتقل می شود.

پ- اموال مصونیت یافته براساس مقررات بین المللی که در دولت خارجی مشمول این قانون، موضوع اقدامات اجرایی باشد.

مجلس در ماده 10 تعیین کرد که آیین نامه اجرایی این قانون ظرف 3 ماه و توسط وزارتخانه های دادگستری، امور خارجه و اطلاعات تهیه می شود و به تصویب هیات وزیران می شود.

همچنین با رأی نمایندگان مصوب شد که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، قانون صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت های خارجی مصوب 18/8/1378 و اصلاحیه بعدی آن مصوب 11/8/1379 لغو می گردد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet