هدر اصلی
1390/12/19 14:47:00
سرویس اقتصادی
یادداشت نماینده؛

توجه به کشاورزی لازمه تحقق جهاد اقتصادی

تقویت بخش کشاورزی لازم و اجباری است. از این‌رو بودجه سال ۹۱ در حال حاضر یکی از شاخص‌های مهم تضمین‌دهنده تقویت کشاورزی و صنعتی به این مهمی است. اگر واقعاً خواستار تحقق جهاد اقتصادی هستیم، باید به کشاورزی کشور توجه جدی داشته باشیم و از کارهای شیک و تبلیغاتی پرهیز کنیم. احقاق برنامه‌های توسعه اقتصادی با ارتقاء کشاورزی گره خورده است و غفلت از بخش کشاورزی به‌مراتب، غافل شدن از گسترش مبانی مختلف اقتصاد داخل است.
توجه به کشاورزی لازمه تحقق جهاد اقتصادی تقویت بخش کشاورزی لازم و اجباری است. از این‌رو بودجه سال 91 در حال حاضر یکی از شاخص‌های مهم تضمین‌دهنده تقویت کشاورزی و صنعتی به این مهمی است. اگر واقعاً خواستار تحقق جهاد اقتصادی هستیم، باید به کشاورزی کشور توجه جدی داشته باشیم و از کارهای شیک و تبلیغاتی پرهیز کنیم. احقاق برنامه‌های توسعه اقتصادی با ارتقاء کشاورزی گره خورده است و غفلت از بخش کشاورزی به‌مراتب، غافل شدن از گسترش مبانی مختلف اقتصاد داخل است. https://cdn.icana.ir/d/019/10863.jpg توجه,به,کشاورزی,لازمه,تحقق,جهاد,اقتصادی Icana

 خانه ملت؛ گروه اقتصادی؛محمدرضا حاجی اصغری عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی؛ اگر واقعاً خواستار تحقق جهاد اقتصادی هستیم، باید به کشاورزی کشور توجه جدی داشته باشیم و از کارهای شیک و تبلیغاتی پرهیز کنیم. احقاق برنامه‌های توسعه اقتصادی با ارتقاء کشاورزی گره خورده و غفلت از بخش کشاورزی به‌مراتب، غافل شدن از گسترش مبانی مختلف اقتصاد داخل کشور است.

 توسعه بخش کشاورزی و احیای این بخش یکی از ضروریات مهم است که دولت نهم و دهم توجه و اهتمام ویژه‌ای به آن داشته است.

تشدید تحریم‌های غرب علیه ایران مسئولان نظام را بر آن داشت که با قطع صادرات نفت به کشورهای اروپایی، این تصمیم را برای همیشه کمرنگ سازد. از این‌رو اگر قرار باشد که صدور نفت را به برخی از کشورها قطع یا کم کنیم، باید گزینه‌های دیگری را برای افزایش صادرات غیرنفتی تقویت سازیم. بخش کشاورزی یکی از این گزینه‌ها است که با توجه به پتانسیل‌های موجود در کشور و نیروهای متخصص و کارآمد و کشاورزان دلسوز می‌توانیم جبران قابل توجهی را در برابر قطع صادرات نفتمان داشته باشیم. با تقویت بخش کشاورزی به جبران نقصان صادرات نفت کمک مضاعفی کرده‌ایم که برای حمایت و جبران این بخش مهم و استراتژیک اقتصادی افزایش بودجه بخش کشاورزی یکی از راه‌هایی که می‌توان به جرأت سهم بزرگی در افزایش توان تولید در این بخش را داشت.

با توجه به این‌که 94 درصد مواد غذایی مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود، نمی‌توان خودکفایی و ظرفیت بالای تولید در داخل را نادیده گرفت. تولید اقتصادی یکی از سیاست‌های نظام و از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی است که با قدرت و قوت در حال پیگیری است. از حفظ ذخایر ژنتیک و ارتقاء آن در بخش‌های دام سبک، سنگین، طیور و زنبورعسل گرفته تا احیا و نگه‌داشتن زمین‌های زیرکشت گندم، جو و سایر غلات و محصولات کشاورزی از زمره برنامه‌های کوتاه و بلندمدت وزارت جهاد کشاورزی است که همواره برای تعیین نرخ‌های تضمینی و فروش محصولات با توجه به ظرفیت‌های تولید و براساس حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده اقدامات مهمی را انجام داده است.

از سوی دیگر، طرح توسعه بخش کشاورزی با اشتغال ویژه‌ای که در دستور کار دولت قرار گرفته، یکی دیگر از محوریت‌های مهم ارتقاء بخش کشاورزی است که در ادامه آن می‌توان به حمایت از طرح واحدهای کوچک کشاورزی نیز اشاره‌ای داشت. چرا که این موضوع یکی از موانعی است که می‌تواند از مهاجرت روستاییان به شهرهای بزرگ جلوگیری کند.

از سوی دیگر، نمایندگان مجلس نیز تاکنون توانسته‌اند در جهت تقویت بخش کشاورزی قوانین مناسب و خوبی را به تصویب برسانند.

تمامی این اقدامات و حمایت‌ها نشان از نیاز اقتصاد کشور به کشاورزی است. نیازمند محصولاتی هستیم که وابستگی کشور را هرچه کمتر سازد.

تقویت بخش کشاورزی لازم و اجباری است. از این‌رو بودجه سال 91 در حال حاضر یکی از شاخص‌های مهم تضمین‌دهنده تقویت کشاورزی و صنعتی به این مهمی است. اگر واقعاً خواستار تحقق جهاد اقتصادی هستیم، باید به کشاورزی کشور توجه جدی داشته باشیم و از کارهای شیک و تبلیغاتی پرهیز کنیم. احقاق برنامه‌های توسعه اقتصادی با ارتقاء کشاورزی گره خورده است و غفلت از بخش کشاورزی به‌مراتب، غافل شدن از گسترش مبانی مختلف اقتصاد داخل است.

پس از اجرای قانون مهم هدفمندی یارانه‌ها قیمت‌های حامل‌های انرژی رشد داشته که به همان نسبت هزینه‌های تولید نیز افزایش یافته است. بنابراین انتظار می‌رود بودجه بیشتری برای بخش کشاورزی در نظر گرفته شود.

بحث اهمیت به بخش کشاورزی و از سوی دیگر ثبات در اشتغال روستاییان کشاورز یکی از رمزهای موفق برای دستیابی به صادرات غیرنفتی است اگر فعالیت کشاورزی را در کشور اقتصادی نکنیم، نباید انتظار ماندن روستاییان و رشد صادرات غیرنفتی را داشت. اهمیت به بخش کشاورزی یکی از برنامه‌هایی است که سایر کشورها نیز تجربه موفقی از آن به‌دست آورده‌اند. ایران نیز طی سال‌های اخیر توانست مزه شیرین خودکفایی را در برخی از تولیدات بچشد و از بند وابستگی دور بماند. پس لازم نیست بحث اهمیت افزایش بودجه‌ای را به‌طور مکرر تکرار کرد. غفلت از بخش کشاورزی عواقبی را در پی خواهد داشت که این اثرات نه‌تنها به بدنه اصلی اقتصاد ضربه وارد می‌سازد، بلکه زمانی فرا می‌رسد که دیگر برای جبران این نقایص مجالی نمانده است.

رسیدگی به وضعیت معیشتی و تولیدی بخش کشاورزی هرچند که تاکنون ساکن نمانده، از این به بعد نیز با توجه به بودجه سال 91 باید ظرفتی‌سازی‌های لازم در این بخش لحاظ شود. تولید، اشتغال، جلوگیری از مهاجرت روستاییان، تمامی این موارد به اعتباری بستگی دارد که در بودجه سال آینده برای بخش مهم کشاورزی اختصاص می‌یابد.

پس برای سال 91 باید انگیزه‌ها را در جهت تقویت و پایداری نظام کشاورزی برانگیخت. نگذاریم سستی و بی‌رقبتی گریبان بخش کشاورزی را بگیرد. این بخش بیش از گذشته نیازمند اعتبار است و برای زنده ماندنش از هیچ تلاش فروگذار نباشیم و پیوسته بکوشیم که بخش عمده‌ای از تجارت، تولید و صادرات را در سهم بخش کشاورزی قرار دهیم، نه این‌که با کمبود اعتبارات رؤیای قشنگ ایران آباد را ویران کنیم.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet