هدر موبایل
1386/06/01 15:05:00
سرویس سیاسی

حداد عادل: پزشکی فرصتی برای کسب معرفت به آیات الهی است

رییس مجلس شورای اسلامی پزشکی را فرصتی برای کسب معرفت به آیات الهی خواند و گفت : یک خصوصیت رشته پزشکی رابطه آن با خداشناسی است .

" دکتر غلامعلی حداد عادل" روز پنجشنبه در مراسم روز پزشک در محل مرکز همایش‌های صدا و سیما افزود: پزشک با یکی از پیچیده ترین مخلوقات الهی سر و کار دارد و معرفتی که پزشک به حکمت و علم خداوندی دارد، قابل قیاس با دیگران نیست.پزشک دائما قدرت و حکمت خدایی را در آیینه وجود انسان تماشا می‌کند.

حدادعادل در ادامه انسان را یک آیینه خدانما دانست و گفت: پزشکی فرصتی گرانبهاست برای کسی که بخواهد معرفت به آیات الهی پیدا کند، به همین جهت پزشکی با حکمت و فلسفه همیشه در طول تاریخ همراه بوده و کلمه حکیم دارای دو معنا که در ریشه با هم اتصال دارند. در خانواده پزشک مسلط، در گذشته حکیم اطلاق می‌کردند و حکیم ازکلمه حکمت گرفته شده است و نمونه آن ابوعلی سیناست.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: بوعلی سینا همان طور که نزد شما طبیبان سرآمد طبیبان اسلامی است، نزد محصلان اسلامی نیز سرآمد فیلسوفان اسلامی است. این نشان می‌دهد پزشک متخصص در ردیف متخصصان دیگر نیست، این حرفه انتظاری را در جامعه ایجاد کرده است.

وی در ادامه تصریح کرد: پزشکی با دانش و پژوهش همراه است و ارتباط مستمر دارد، شاید وسیع ترین عرصه دربسیاری کشورها عرصه زیست شناسی، بهداشت و درمان و پزشکی و ... باشد، پزشکی از یک سو هم با اخلاق و عواطف سر و کار دارد، کمتر رشته‌ای است که درکنار استحکام علمی این اندازه با عواطف و اخلاق درگیر باشد.

نماینده تهران همچنین گفت: در واقع تنها ابزار تخصص پزشکی، کافی نیست، همچنین پزشک با جامعه ومسایل اجتماعی در ارتباط است و می توان گفت این حرفه جدا از اقتصاد و حقوق هم نیست.جامعه از نظر حقوق در خیلی جاها محتاج نظر شما(پزشک‌ها)است.

وی در ادامه با تاکید بر رسیدگی مناسب به معلولان و جانبازان در حیطه کار پزشکی گفت: با فاجعه‌ای که درعراق هر روز رخ می‌دهد، نیاز به رشته شما را معلوم می شود، چه زمان این ملت ستمدیده می‌خواهد به این همه معلولی که در انفجارها روی دست شان باقی می‌ماند، رسیدگی کند.

حداد عادل تصریح کرد: هر جا انسان بوده و هست پزشک و پزشکی هم وجود دارد یعنی قدمت کارشما به قدمت عمر بشر بوده، وسعت کار شما به وسعت جغرافیای بشر است.

وی در ادامه با بیان این که رشته شما با فرهنگ و سنت ما عجین است، گفت: نامگذاری روز تولد ابن سینا به نام روز پزشک نشان می‌دهد جامعه پزشکی ما اعتماد به نفس پیدا کرده تا بگویید پزشکان کشوری هستیم که مثل ابن سینا را تربیت کرده است.

وی خطاب به پزشکان گفت: به جای آن که دنبال بخش‌های منسوخ شده طبابت ابن سینایی باشیم، دنبال چیزی باشیم که امروز به دردمان می‌خورد، دراقع در باب نگاه کلی او به انسان برسیم. نکته مهم این است که طبیبان قدیم نگاه کل نگر به بدن داشتند، درحال حاضر اندک هستند طبیبانی که به کل بدن انسان به عنوان علم پزشکی توجه داشته باشند، تخصص به حدی مورد توجه است که خود انسان دراین میان گم شده است.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه تشخیص و مداوا را با درک کلی از بدن مورد تاکید قرار داد وگفت: رشته پزشکی رشته پیچیده‌ای بوده و پزشکی با بخش‌های مختلف در ارتباط است، لذا در اینجا ضرورت سازمان دادن در امر پزشکی درک می‌شو، اگر مثلثی ایجاد کنید که یک ضلغ آن پزشکان باشند ضلع دیگرمردم ، ضلع دیگر دولت است و مجلس نیزمی‌تواند مرکز آن مثلث باشد ،چون از یک طرف با دولت برای الزام او به قانون و ازطرفی با مردم و سازمان نظام پزشکی در ارتباط است.

حدادعادل با بیان اینکه در مجلس سعی شده این نقش به خوبی ایفا شود، گفت :چرا که همه مردم از ما انتظار دارند،اکثرتذکرات کتبی نمایندگان در خصوص تذکرات پزشکی است، کمیسیون بهداشت درکل مجلس کارنامه خوبی دارد ازجمله دربیمه روستاییان که اعتبار آن در دوره هفتم مجلس 5 برابر شد، سرانه درمان نیز در این دوره به 5000 هزار تومان رسید، همچنین قانون نظام پزشکی و تعیین تعرفه را در این مجلس به تصویب رساندیم و نگذاشتیم وضع از آن چه هست بدتر شود.

وی مبارزه با مواد مخدر ، طرح سقط جنین، اختصاص 200 میلیون دلار برای تجهیز بیمارستان‌ها و افزایش مرخصی زایمان به 6 ماه، بیمه درمانی روستاییان، اصلاح خدمات پزشکان واختصاص 600میلیارد تومان در سال گذشته از سوی مجلس برای جلوگیری ازتوقف کار بیمارستان‌ها در متمم بودجه را از دیگر اقدامات مجلس برشمرد.

وی در پایان با اشاره به پیشرفت‌های صورت گرفته درحوزه پزشکی کشور گفت: باید راه را برای ورود و درمان بیماران خارجی در کشور باز کرد به جای آن که بیماران برای درمان خود به خارج روند از این طریق ارز از کشور خارج شود با جدیت در پی آن باشیم، بیماران برای درمان وارد ایران شوند تا از این طریق ارز وارد کشور شود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet