هدر اصلی
1390/12/21 12:54:00
سرویس اجتماعی
نظری‌مهر با اشاره به موفق نبودن صنعت صادرات دارو و تجهیزات پزشکی، تأکید کرد:

حمایت‌ دولت، توسعه بخش تولید دارو و تجهیزات پزشکی را به‌دنبال دارد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: مهم‌ترین علت توفیق نیافتن کشور در صادرات محصولات پزشکی، فقدان حمایت دولت و کمبود زیرساخت‌های لازم برای توسعه بخش تولید دارو و تجهیزات پزشکی است.
حمایت‌ دولت، توسعه بخش تولید دارو و تجهیزات پزشکی را به‌دنبال دارد عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: مهم‌ترین علت توفیق نیافتن کشور در صادرات محصولات پزشکی، فقدان حمایت دولت و کمبود زیرساخت‌های لازم برای توسعه بخش تولید دارو و تجهیزات پزشکی است. https://cdn.icana.ir/d/019/10769.jpg حمایت‌,دولت،,توسعه,بخش,تولید,دارو,و,تجهیزات,پزشکی,را,به‌دنبال,دارد Icana

محمدجواد نظری‌مهر در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با تأکید بر موفق نبودن کشور در صنعت صادرات دارو و تجهیزات پزشکی به خارج از کشور، افزود: موفق نبودن سیستم بهداشت و درمان کشور در صادرات محصولات پزشکی عوامل متفاوتی دارد، اما مهم‌ترین علت این موضوع فقدان زیرساخت‌های لازم برای توسعه بخش تولید دارو و تجهیزات پزشکی است.

نماینده مردم کردکوی، بندر ترکمن و بندر گز در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به مسیر طولانی صنعت صادرات دارو و تجهیزات پزشکی در رسیدن به استانداردهای بین‌المللی، گفت: با وجود پیشرفت‌ جزئی کشور در تولید و صادرات دارو به کشورهای خارجی، هنوز زیرساخت‌ها این صنعت به طور کامل تشکیل و ایجاد نشده است، که این موضوع راه را برای پیشرفت صنعت صادرات دارو و تجهیزات پزشکی سخت می‌کند.

وی با انتقاد از دولت به‌علت حمایت نکردن از سرمایه‌گذاران حوزه تولید و صادرات  دارو و تجهیزات پزشکی، افزود: سرمایه‌گذاری نامناسب موجب درجا زدن و توقف پیشرفت این صنعت شده است، از این‌رو دولت باید با پشتیبانی از سرمایه‌گذاران راه را برای توسعه صنعت صادرات دارو و تجهیزات پزشکی باز کند.

این نماینده مجلس هشتم، با اشاره به مشابه بودن عملکرد حوزه صادراتی سلامت با شرکت‌های خودروساز کشور، یادآور شد: متأسفانه در چند سال اخیر به‌علت نبود برنامه‌ریزی مناسب، پایین بودن کیفیت و نبود استانداردهای لازم و بین‌المللی این دو حوزه موفقیت چندانی در صادرات محصولات خود نداشته‌اند.

نظری‌مهر با بیان این که تولید و صادرات تجهیزات پزشکی در قیاس با صادرات دارو از وضعیت بهتری برخوردار است، تصریح کرد: متأسفانه این صنعت هم به‌علت حمایت نکردن دولت و بالا بودن سود تسهیلات با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هشتم، افزود: ایران هم‌اکنون در برخی محصولات تولیدی دارویی دررتبه نخست تا سوم دنیا قرار دارد، ولی این مسئله هنوز کافی نیست و ما باید درراستای ارائه خدمات به جامعه از ابزار سلامت که در دستان صنایع دارویی است به نحوبهتری استفاده کنیم.

هم‌اکنون 90 درصد از داروی دنیا در اختیار 15 کمپانی و شرکت دارویی قرار دارد، که این شرکت‌ها بیشتر آلمانی، آمریکایی، انگلیسی، سوئیسی و فرانسوی هستند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet