هدر اصلی
1390/12/22 07:53:18
سرویس اقتصادی
محمدرضا خباز:

نظارت دولت گریبانگیر افزایش قیمت‌ها می‌شود

عضو کمسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بی توجهی دولت به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها باعث بی ثباتی بازارشد، بنابراین در صورت افزایش نظارت، دولت می تواند بازار شب عید را کنترل کند ولی در غیر این صورت ، شرایط خوبی را برای بازار سال نو پیش بینی نمی کنیم.
نظارت دولت گریبانگیر افزایش قیمت‌ها می‌شود عضو کمسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بی توجهی دولت به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها باعث بی ثباتی بازارشد، بنابراین در صورت افزایش نظارت، دولت می تواند بازار شب عید را کنترل کند ولی در غیر این صورت ، شرایط خوبی را برای بازار سال نو پیش بینی نمی کنیم. https://cdn.icana.ir/d/019/14803.jpg نظارت,دولت,گریبانگیر,افزایش,قیمت‌ها,می‌شود Icana

محمدرضا خباز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه دولت دراجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها سلیقه‌ای عمل کرد، گفت: اجرای عجولانه و غیر اصولی فاز اول قانون هدفمندی یارانه‌ها از سوی دولت، باعث تلخ شدن کام مردم وبروز مشکلات عدیده ای درجامعه شد.

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد در مجلس شورای اسلامی افزود: دولت از ابتدای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها اصرار داشت این قانون را طی 2 سال اجرا کند وهمه توان خود را برای اجرای 2 ساله این پروژه بکار برد ولی با شکست مواجه شد.

عضو کمسیون اقتصادی مجلس هشتم یادآور شد: مجلس ازابتدای اجرای این قانون تاکید برشیب ملایم آزاد سازی قیمت‌ها داشت بنابراین درسال 89 مبلغ 20 هزار میلیارد تومان را برای آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی در نظر گرفت.

وی اظهار داشت: درصورتی که دولت براساس قانون عمل می کرد، باید سالی 1600 میلیارد تومان آزاد سازی می شد، که این رقم با بنزین لیتری 250 تومان و گازوئیل لیتری 50 تومان به خوبی قابل اجرا بود،‌ ولی دولت به مدت 9 ماه از اجرای قانون سر باز زد و در 3 ماه پایان سال تصمیم به اجرای این قانون گرفت.

خبازتاکید کرد: آزادسازی 20 هزار میلیارد تومان از سوی دولت طی 3 ماه ، منجر به قیمت‌گذاری‌های بسیار نامعقول و تند شد که تورم 30 درصدی را به جامعه تحمیل کرد.  

وی با اشاره به اینکه دولت با عملکرد ناصحیح، به متشنج کردن فضای اقتصادی جامعه دامن می‌زند، گفت: دولت یک روز پس از برگزاری انتخابات مجلس نهم شورای اسلامی، امتیاز گاز را 50 هزار تومان افزایش داده است، در حالی که با وجود گران شدن تعرفه گاز، افزایش امتیاز گاز بی معنا است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم افزود: تصمیم گیری‌های غیر اصولی دولت این شائبه را در جامعه ایجاد می کند که دولت به طور عمدی و خود خواسته ، افزایش قیمت‌ها و تورم 30 درصدی را کنترل نمی کند.

خباز با اشاره به مصوبه سال گذشته مجلس درباره قانون افزایش ابزار نظارتی وزارت بازرگانی، اظهار داشت: مجلس طی مصوبه‌ای به وزارت بازرگانی اجازه داد که از نیروی نظارتی مردم(ngo) و سازمان‌هایمردم نهادبرای کنترل و نظارت بازار استفاده کند ؛ ولی متاسفانه این قانون با بی مهری دولت مواجه شد.

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد افزود: در صورتی که دولت نظارت خود بر بازاررا بیشتر کند؛ می تواند بازار شب عید را کنترل کند و از افزایش بیش از حد قیمت‌ها جلوگیری کند ولی درغیر این صورت، شرایط  خوبی را برای بازار سال نو پیش بینی نمی کنیم./

پایان پیام.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet