هدر اصلی
1390/12/22 11:30:25
سرویس اجتماعی
محمد تقی رهبر در انتقاد به ماده 25 لایحه حمایت از خانواده:

زندانی کردن زوج به علت پرداخت نکردن مهریه نادرست است

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با انتقاد از تخصیص سقف ۱۱۰ سکه برای تعیین حکم زندان در ماده ۲۵ لایحه حمایت از خانواده، زندانی کردن زوج به علت پرداخت نکردن مهریه را نادرست دانست.
زندانی کردن زوج به علت پرداخت نکردن مهریه نادرست است عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با انتقاد از تخصیص سقف 110 سکه برای تعیین حکم زندان در ماده 25 لایحه حمایت از خانواده، زندانی کردن زوج به علت پرداخت نکردن مهریه را نادرست دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/13285.jpg زندانی,کردن,زوج,به,علت,پرداخت,نکردن,مهریه,نادرست,است Icana

محمد تقی رهبر در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از تخصیص سقف 110 سکه برای تعیین حکم زندان در ماده 25 لایحه حمایت از خانواده، گفت: تعیین میزان کف و سقف مهریه چندان مهم نیست، چرا که خود موضوع از پایه دچار اشکال است و نباید کسی را به دلیل نداشتن توان پرداخت مهریه بازداشت کرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وقتی فردی برای پرداخت مطالبات خود دارای استطاعت مالی باشد ولی از پرداخت آن خودداری کند، دادگاه باید او را با پیگرد قانونی وادار به رعایت حکم  کند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با انتقاد از تخصیص سقف 110 سکه برای تعیین حکم زندان، زندانی کردن زوج به علت مهریه را از بنیاد نادرست عنوان کرد و افزود: اغلب دیده شده که دادگاه خانواده بدون توجه به شرایط مالی و استطاعت یک فرد، حکم بازداشت وی را صادر کرده و سپس به پرونده او رسیدگی می‌کند.

رهبر با استناد به گفته رئیس مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه قرار دادن حکم زندان برای پرداخت مهریه نمی‌تواند راهکار مناسبی برای تمام افراد باشد، گفت: این درحالی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب این قانون در لایحه حمایت از خانواده بدون در نظر گرفتن شرایط مالی که  آنها، موافقت کرد.  

به گفته وی، این مسأله از پایه دچار مشکل است و باید هرچه سریع‌تر برای حل آن وارد عمل شده و دادگاه‌ها را به اجرای صحیح قانون دعوت کنند.

رهبر ادامه داد: حتی در قرآن کریم هم بر این مسأله تأکید شده که اگر کسی امکان پرداخت مطالبه خود را ندارد، به سرعت وی را بازداشت نکرده و به او مهلت پرداخت دهیم.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: این آیه قرآن، افزون بر تمام بدهکاران مربوط به دیه، به سایر بدهکاران مالی هم مرتبط بوده و باید برای اکثر آنها این مسأله را لحاظ کرد، مگر اینکه موارد خاصی در این بین باشند که قاضی حکم حبس را برای آنها تشخیص دهد.

وی گفت: حال که این طرح به شکل قانون به تصویب رسید، می‌توان به رأی قضات در دادگاه‌ها برای در نظر گرفتن شرایط زوج توجه کرد و خواستار در نظر گرفتن اعسار زوج شد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس هشتم یادآور شد: به طور کلی از نظر شرع اگر فردی بدهی دارد، ملزم به پرداخت آن بوده و در صورتی که توان پرداخت بدهی خود را ندارد، باید به او مهلت زمانی مشخصی داده شود تا در چند مرحله بدهی خود را بپردازد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet