شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1390/12/22 16:51:35
سرویس اجتماعی
نصیری قیداری:

وزارت علوم در پرداخت ارز دانشجویی نباید به کم‌کاری متهم شود

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به حجم بسیار بالای تقاضای دانشجویان برای دریافت ارز دانشجویی، گفت: وزارت علوم نهایت تلاش خود را برای برطرف کردن مشکلات دانشجویان انجام می‌دهد و این وزارتخانه را نباید به کم‌کاری متهم کرد.
وزارت علوم در پرداخت ارز دانشجویی نباید به کم‌کاری متهم شود سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به حجم بسیار بالای تقاضای دانشجویان برای دریافت ارز دانشجویی، گفت: وزارت علوم نهایت تلاش خود را برای برطرف کردن مشکلات دانشجویان انجام می‌دهد و این وزارتخانه را نباید به کم‌کاری متهم کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/10268.jpg وزارت,علوم,در,پرداخت,ارز,دانشجویی,نباید,به,کم‌کاری,متهم,شود Icana

سعدالله نصیری قیداری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت با اشاره به مشکلات دانشجویان ایرانی خارج از کشور برای دریافت ارز دانشجویی، تصریح کرد: به عنوان نماینده کمیسیون آموزش و تحقیقات، به معاونت دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مراجعه حضوری کرده و این مساله را شخصا پیگیری کرده‌ام.

نماینده مردم زنجان وطارم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای تمامی افرادی که در سامانه اینترنتی «نشا» ثبت‌نام کرده بودند در وزارت علوم وقت تعیین شده و باید دانشجویان مدارکی را که نشان دهنده تحصیل در خارج از کشور است به این وزارتخانه تحویل  دهند.

وی افزود: پس از تایید مدارک، وزارت علوم معرفی‌نامه‌ای را جهت اخذ ارز به بانکی که دارای شعب ارزی است، ارسال می‌کند. سپس آن بانک نسبت به اهداء ارز اقدام می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس هشتم بیان کرد: ارز دانشجویی، به دانشجویان با نرخ رسمی تا سقف  15 هزار دلار در هر ترم  و به ثبت نام کنند‌گان در پایگاه اینترنتی نشا پرداخت خواهد شد.

عضو فراکسیون اقلیت مجلس با اشاره به حجم بسیار بالای تقاضای دانشجویان برای دریافت ارز دانشجویی، اضافه کرد: مسئولیت معاونت دانشجویی و پیگیری مسائل دانشجویان خارج از کشور در وزارت علوم را دکتر حسن مسلمی نائینی برعهده دارد و تمامی کارکنان این بخش نهایت تلاش خود را می‌کنند که مشکلات دانشجویان را برطرف کنند و این وزارتخانه را نباید به کم‌کاری در این ارتباط متهم کرد.

نصیری قیداری گفت: در گذشته تفاوت چندانی میان ارز با نرخ دولتی و ارز بازار آزاد وجود نداشت اما به دلیل این تفاوت، تقاضا‌ برای دریافت ارز بسیار زیاد شده و تمامی دانشجویان ایرانی در خارج از کشور برای دریافت ارز به وزارت علوم مراجعه می‌کنند.

عضو فراکسیون دانشگاهیان مجلس بیان داشت: برخی از مشکلات پیش آمده به این دلیل است که تعدادی از دانشجویان ایرانی مقیم سایر کشورها همچنان به دریافت ارز دانشجویی از وزارت علوم اقدام می‌کنند درحالی که ارز دانشجویی به دانشجویان مقیم تعلق نمی‌گیرد.

وی یادآور شد: برای پرداخت نشدن ارز به دانشجویان ایرانی مقیم سایر کشور‌ها، رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در سفارت کانادا پیشنهاد‌هایی را به وزارت علوم داده که این پیشنهادات در‌ حال بررسی است.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: اگر سازوکار این مساله به درستی ایجاد شود ما شاهد کمتر شدن مشکلات پیش آمده برای دانشجویان ایرانی خارج از کشور برای دریافت ارز خواهیم بود.

نوسانات قیمت مدتی است که مشکلاتی را برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج کشور ایجاد کرده است.

تمام دانشجویانی که در خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند یا برای ادامه تحصیل در خارج از کشور پذیرش اخذ کرده‌اند جهت استفاده از هرگونه خدمات دانشجویی و تسهیلات غیرارزی وزارت علوم موظف‌اند در سایت نشا ثبت نام کنند.

دانشجویان در حال تحصیل در خارج از کشور از این پس می‌توانند ارز مورد نیاز خود را با نرخ رسمی و مطابق با مقررات ارزی بانک مرکزی از تمام شعب بانک سامان در سراسر کشور دریافت کنند.

بر اساس مقررات بانک مرکزی، میزان ارز قابل پرداخت به دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور، سالانه حداکثر 15 هزار دلار و بابت هزینه اقامت ماهانه معادل یک‌هزار دلار آمریکاست./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet