هدر اصلی
1390/12/22 16:16:46
سرویس اجتماعی
سید علی میرخلیلی:

دیه 94 میلیونی با شرع اسلام مطابقت دارد

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در واکنش به افزایش مقدار دیه به ۹۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، رشد نسبی آن را مطابق با شرع اسلام بیان کرد.
دیه 94 میلیونی با شرع اسلام مطابقت دارد عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در واکنش به افزایش مقدار دیه به 94 میلیون و 500 هزار تومان، رشد نسبی آن را مطابق با شرع اسلام بیان کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/14540.jpg دیه,94,میلیونی,با,شرع,اسلام,مطابقت,دارد Icana

سید علی میرخلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، گفت: دیه در قانون مجازات اسلامی مالی است که به سبب جنایت بر نفس یا به عضو به ولی و یا اولیای دم او داده می شود و دیه سال 91 بر اساس موازین موجود در شرع اسلام، 94 میلیون و 500 هزار تومان تعیین شده و نمی‌توان به افزایش آن ایرادی وارد کرد.

نماینده مردم میناب، رودان و جاسک در مجلس شورای اسلامی افزود: زمانی که مسئولان قضایی شاهد وقوع یک حادثه با تلفات انسانی هستند، موظف به اجرای قانون مجازات اسلامی و گرفتن حق دیه برای آنها خواهند بود.

وی ادامه داد: تعیین نرخ دیه در اسلام پولی نبوده، بلکه مبنای تعیین آن، شتر است و مسئولان با برگزاری جلسات متعدد با حضور کارشناسان قضایی، با توجه به قیمت احتمالی شتر در سال آینده نرخ آن را اعلام کردند.

میرخلیلی گفت: نرخ دیه کاملا شفاف و مشخص است و این موضوع هیچ ربطی به شرکت‌های بیمه ندارد؛ آنها با مالکان خودروها یا شرکت‌ها قرارداد می‌بندند که در صورت وقوع حادثه مبلغ دیه را بپردازند و در قبال آن نیز مبالغی را دریافت کنند که این موضوع فقط درباره تصادفات رانندگی است و در موارد قتل، جانی و قاتل باید دیه مقتول را بپردازد.

این عضو فراکسیون روحانیون مجلس با تأکید بر اهمیت و جدیت آن، ادامه داد: زمانی که یک خانواده سرپرست خود را از دست می‌دهد نباید در پرداخت مقدار دیه‌ متعلق به خانواده او، تعلل کرده و نیاز مالی آن خانواده را برطرف کند.

وی افزود: این مسأله نباید از نگاه مسئولان پنهان بماند و اطاله دادرسی برای پرونده‌های رسیدگی به دیه را با سرعت بیشتری انجام دهند.    

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هشتم مقدار بالای دیه را عاملی برای بازدارندگی جرم بیان کرد و گفت: مبلغ تعیین شده برای دیه مردم را وادار به اجرای قانون و رعایت هنجارهای جامعه خواهد کرد و نباید از اهمیت آن به راحتی عبور کرد.

سخنگوی قوه قضائیه روز گذشته اعلام کرد که نرخ دیه در سال 91، 94 میلیون و 500 هزار تومان در ماه‌های غیرحرام خواهد بود.

به گفته حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای جلسات متعددی با مسئولان سازمان‌های ذیربط از قبیل بیمه و جهاد کشاورزی برگزار شد که در برخی از این جلسات با حضور شخص رئیس قوه قضائیه بود و سرانجام مقرر شد نرخ دیه در سال 91، 94 میلیون و 500 هزار تومان در ماه‌های غیرحرام باشد.

وی درباره رقم دیه در ماه‌های حرام یادآور شد: یک سوم این رقم در ماه‌های حرام اضافه‌تر خواهد شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet