هدر اصلی
1390/12/22 16:09:12
سرویس اقتصادی
سید علی میر‌خلیلی:

ارائه تسهیلات بانکی آسان به اقشار کم‌‌درآمد

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به مشکلات مردم فقیر و کم درآمد کشور به‌خصوص مردم استان هرمزگان خواستار روان کردن سامانه ارائه تسهیلات بانکی به اقشار کم‌درآمد و برای مشاغل کوچک شد.
ارائه تسهیلات بانکی آسان به اقشار کم‌‌درآمد عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به مشکلات مردم فقیر و کم درآمد کشور به‌خصوص مردم استان هرمزگان خواستار روان کردن سامانه ارائه تسهیلات بانکی به اقشار کم‌درآمد و برای مشاغل کوچک شد. https://cdn.icana.ir/d/019/14040.jpg ارائه,تسهیلات,بانکی,آسان,به,اقشار,کم‌‌درآمد Icana

سیدعلی میر‌خلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت؛ با اشاره به ضرورت رفع مشکلات اقشار کم‌درآمد جامعه گفت: روان کردن سامانه ارائه تسهیلات بانکی به اقشار کم درآمد و برای مشاغل کوچک یکی از راهکارهای حل این مشکل است و باید توجه داشت که یکی از دغدغه‌های اصلی برای کارآفرینان و کسانی که دنبال تاسیس واحدهای کوچک تولیدی هستند روان نبودن سامانه ارائه تسهیلات بانکی است.

نماینده میناب، رودان، بشاگرد، سیریک و جاسک در مجلس با بیان این‌که همین مشکل باعث می‌شود یک نوع سرخوردگی به‌وجود آید، تصریح کرد: این سرخوردگی سبب می‌گردد رغبت مردم به امر تولید و راه‌اندازی واحدهای کوچک کاهش یابد بنابراین ما اگر بخواهیم رشد اقتصادی بیشتری داشته باشیم باید در ارائه تسهیلات بانکی جدیتر باشیم و به مشکلات عزیزان در این بخش توجه کرده و با برنامه‌ریزی برای رفع آن اقدام کنیم.

ضرورت ایجاد مکانیسم‌های سرمایه‌های کوچک و هدایت آنها در مسیر تولید

عضو فراکسیون اکثریت مجلس شورای اسلامی به ضرورت ایجاد مکانیسم‌های سرمایه‌های کوچک و هدایت آنها در مسیر تولید اشاره کرد و گفت: باید اول از میزان سرمایه‌های کوچک که در اختیار مردم است یک برآوردی داشته باشیم و دوم این‌که در هر منطقه‌ای سرمایه‌های کوچک مردم به سمت تولید هدایت گردد و قدم به قدم با آنها همراهی صورت گیرد تا این‌که شاهد رسیدن مردم به مرز خودکفایی باشیم.

میر‌خلیلی اصلاح سیاست‌های پولی و نرخ بالای بهره را گوشزد کرد و افزود: به‌نظر می‌رسد اگر سیاست‌های اقتصادی دولت درست نتیجه نمی‌دهد و مشکلات معیشتی مردم بیش از حد انتظار و متعارف است بیکاری و تورم و گرانی و حتی افرادی برای مدیریت اقتصادیشان به دو شغل یا سه شغل روی می‌آورند، به خاطر این است که هزینه‌ها بالاست، سطح درآمد‌ها پائین است و فساد مالی و اقتصادی ظهور می‌کند.

مشکلات مخترعان و ضرورت پرداخت وام به آنها

نماینده میناب، رودان، بشاگرد، سیریک و جاسک در مجلس شورای اسلامی با طرح این سؤال که آیا به‌عنوان نمونه حقوق یک کارمند دولت با رعایت مسائل حلال و حرام شرعی می‌تواند هزینه‌های یک زندگی حتی پائینتر از متوسط را پوشش دهد، تصریح کرد: آیا یک کارمند می‌تواند همه هزینه‌های مسکن و ازدواج و تحصیل فرزندان و درمان و... را تأمین کند؟ آنچه در حقیقت نتیجه را ناقص می‌کند، نداشتن یک برنامه صحیح اقتصادی و بالا بودن بهره بانکی است که در نتیجه پول کشور درست صرف تولید و رشد اقتصادی نمی‌گردد.

میرخلیلی در ادامه با اشاره به مشکلات مخترعان و با تاکید بر ضرورت پرداخت وام به این عزیزان تصریح کرد: پرداخت وام به مخترعان جهت ایجاد چرخه تولید براساس اختراعات جدید ضرورت دارد و بدیهی است که این عنایت به مخترعان باعث افزایش سطح تولید خواهد بود و از طرف دیگر در جهت شکوفا شدن استعداد مخترعان مؤثر است.

مشکلات معافیت ملوانی برای بازرگانان شهرستان سیریک

وی با اشاره به ضرورت افزایش معافیت ملوانی برای بازرگانان شهرستان سیریک و رفع مشکلات ملوانان این شهرستان، تصریح کرد: در شهرستان سیریک تنها شغلی که تا‌کنون ثابت مانده، تجارت و بازرگانی است که متأسفانه تسهیلات لازم در اختیار ملوانان نیست و معافیت آنان بسیار اندک است و بازرگانان و مسافرین با مشکل مهمی مواجه هستند و کالاهای آنان یا قاچاق یا مرجوع می‌گردد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که مردم منطقه به سختی امرار معاش می‌کنند، اظهار داشت: واقعا زندگی کردن در چنین ناحیه‌ای که نه آب و هوای مناسب دارد و نه کشت و زر و نه یک واحد صنعتی قابل توجه، بسیار سخت و نگران‌کننده است و تنها راه معیشت مردم مسافرت به کشورهای همسایه با همین لنج‌ها است که دارای مشکلات عمده‌ای هستند.

معافیت ته لنجی برای لنج‌داران بندر جاسک به کشور عمان

میر‌خلیلی با بیان این‌که باید مشکلات آنها را حل نمود تا بتوانند در این نوار مرزی بمانند و زندگی قابل‌قبولی داشته باشند، گفت: همانگونه که لنج‌داران تجاری از معافیت ته لنجی برخوردارند و این معافیت در اکثر بنادر اجرا می‌شود لازم است لنج‌داران بندر جاسک به کشور عمان، از این معافیت برخوردار شوند.

وی با بیان این‌که اکثرا لنج‌داران در بنادر مختلف کشور از این معافیت برخوردارند، تصریح کرد: ولی متأسفانه این معافیت شامل حال لنج‌داران بندر جاسک به مقصد عمان نمی‌شود ضرورت دارد تا مردم جاسک هم از این معافیت بهره‌مند شوند.

تذکر به سید محمد حسینی وزیر اقتصاد و دارایی

عضو مجمع نمایندگان روحانی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که در همه این زمینه‌ها یعنی روان کردن سامانه ارائه تسهیلات بانکی به اقشار کم درآمد و برای مشاغل کوچک، ایجاد مکانیسم‌های سرمایه‌های کوچک و هدایت آنها در مسیر تولید، مشکلات مخترعان و ضرورت پرداخت وام به آنها، مشکلات معافیت ملوانی برای بازرگانان شهرستان سیریک و معافیت ته لنجی برای لنج داران بندر جاسک به کشور عمان به سید محمد حسینی وزیر اقتصاد و دارایی تذکر داده، گفت: امید است تا وزیر محترم دستورات لازم را برای رفع مشکلات مذکور و فراهم شدن امکانات لازم صادر کنند و ما شاهد رفع دغدغه‌های مردم در این زمینه باشیم.

میر‌خلیلی خطاب به مسئولان استان یادآور شد: امید است مسئولان امر برای رفع این مشکلات ضمن پیگیری، برنامه‌ریزی کنند و موانع موجود را به مسئولان امر در تهران و استان منعکس کنند و ما شاهد یک هماهنگی و عزمی برای رفع این مشکلات و تسریع در رفع آن باشیم و یک استانی با حداقل مشکلات داشته باشیم و وعده‌های دولت دکتر محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور محترم محقق گردد و مردم ثمرات زحمات رئیس‌جمهور و هیأت دولت را از نزدیک مشاهده کنند.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet