شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1390/12/23 12:49:00
سرویس اجتماعی
سید سلمان ذاکر:

قانون جامع حمایت از حقوق معلولان نیاز به بازنگری دارد

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس هشتم ضمن بیان اینکه حقوق معلولان به ویژه جانبازان و آزادگان جنگ تحمیلی جوابگوی امور معیشتی آنها نیست، قانون جامع حمایت از حقوق معلولان را ملزم به بازنگری دانست.
قانون جامع حمایت از حقوق معلولان نیاز به بازنگری دارد عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس هشتم ضمن بیان اینکه حقوق معلولان به ویژه جانبازان و آزادگان جنگ تحمیلی جوابگوی امور معیشتی آنها نیست، قانون جامع حمایت از حقوق معلولان را ملزم به بازنگری دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/11588.jpg قانون,جامع,حمایت,از,حقوق,معلولان,نیاز,به,بازنگری,دارد Icana

سید سلمان ذاکر در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، تصریح کرد: قانونی که مربوط به حمایت از حقوق معلولان و از کارافتادگان در قانون اساسی مطرح است، نمی‌تواند جوابگوی نیاز آنها باشد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی افزود: قانون مذکور مانند سایر قوانین کشوری باید با پویایی همراه باشد و همزمان با تغییرات روز جامعه و محدودیت‌های شرایط اقتصادی، تبیین و تدوین شود. بنابراین در این قانون نیز باید بازنگری لازم انجام شود.

وی یادآور شد: بر اساس ماده 1 این قانون، دولت موظف است زمینه‌های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم و حمایت‌های لازم را از آنها به عمل آورد.

ذاکر ادامه داد: اجرایی شدن این قانون همکاری همه دستگاه‌ها را که در آن موظف به انجام مسوولیت‌هایی در قبال آن شده‌اند می‌طلبد، اما پیگیری دولت برای تمام مراحل باید ثابت بوده و نظارت خود را در تمام مراحل حفظ کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: معلولان به عنوان یکی از محروم‌ترین اقشار جامعه بیش از سایر افراد نیازمند حمایت مسئولان هستند، چرا که شرایط اجتماعی و شهری برای رفت و آمد آنها مناسب نیست و اغلب نسبت به مناسب‌سازی‌ها، بی توجهی می‌شود.

وی افزود:‌ شهرداری‌ها موظفند از صدور پروانه احداث و یا پایان کار، برای آن تعداد و ساختمان‌ها و اماکن عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند، خودداری کنند. 

عضو فراکسیون روحانیون مجلس گفت:‌ هم‌اکنون که لایحه بودجه 91 کشور مطرح شده،‌ می‌توان شرایط و نیاز‌های معلولان را بررسی کرد و برای آن اعتبارات لازم را تخصیص داد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تصریح کرد: با بازنگری در قانون جامع حمایت از حقوق معلولان می‌توان خلأ قانونی آن را برطرف کرده و در قالب یک قانون جدید اجرایی کرد.

پیش از این رئیس سازمان بهزیستی کشور از اتمام مرحله اصلاح و بازنگری قانون جامع حمایت از حقوق معلولان تا اردیبهشت سال آینده خبر داد.     

همایون هاشمی افزود: به منظور اجرای کامل قانون جامع حمایت از معلولان که طی چندین سال گذشته به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده، باید اصلاحاتی در چند ماده آن انجام شده و همچنین مواردی نیز باید به آن افزوده شود.

به گفته وی، به همین دلیل مدتی است که کمیته‌ای با حضور کارشناسان و متخصصان و همچنین نمایندگان دستگاه های مرتبط در سازمان بهزیستی تشکیل شده است و هم‌اکنون در حال تدوین پیش‌نویس اصلاحیه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان هستیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet