هدر اصلی
1390/12/24 11:23:51
سرویس سیاسی
محمد‌جواد لاریجانی: ایران هرگز رهبری آمریکا را نخواهد پذیرفت

همکاری‌ با آژانس معادله دو طرفه است

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه کشورمان در گفتگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی یورونیوز تاکید کرد که ایران هرگز رهبری گری آمریکا را نخواهد پذیرفت.
همکاری‌ با آژانس معادله دو طرفه است دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه کشورمان در گفتگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی یورونیوز تاکید کرد که ایران هرگز رهبری گری آمریکا را نخواهد پذیرفت. https://cdn.icana.ir/d/019/17155.jpg همکاری‌,با,آژانس,معادله,دو,طرفه,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از واحد مرکزی خبر ، محمد جواد لاریجانی در ابتدای این مصاحبه گفت: من خودم را جای مردم آمریکا می گذارم. به نظر من این رسوا کننده است زیرا من فکر می کنم که برای انتخاب شدن در این کشور بیش از بدست آوردن دل مردم آمریکا، ابتدا باید حمایت نتانیاهو، اِیپک، لابی اسرائیلی در آمریکا، را کسب کرد. این امر توجهات را از مسائل اساسی که سیاستمداران آمریکایی قرار است با آنها مواجه شوند منحرف می کند. مساله هسته ای ایران، شفاف است و همه این را می دانند. به این ترتیب من فکر می کنم که این (مساله هسته ای ایران) نوعی عملیات انحرافی برای منحرف کردن توجهات مردم و جلوگیری از متمرکز شدن آنها بر روی مسائل اقتصادی است که حل و فصلشان بسیار مشکل است. دموکرات ها و جمهوری خواهان هیچ برنامه ای برای پاسخگویی به این مسائل ندارند و این گفتمان درباره توسل به خشونت علیه مردم ما، گفتمانی بی سابقه است.
مجری یورونیوز گفت: شما می گویید که برنامه هسته ای ایران شفاف است ، بررسی که در ماه فوریه انجام نشد زیرا هیئت آژانس بین المللی انرژی اتمی با دستان خالی تهران را ترک کرد . به این ترتیب، شفافیت کجاست؟
محمد جواد لاریجانی در پاسخ گفت: نظارت ادامه دارد. دوربین هایی وجود دارد و بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی بازدیدهایشان را انجام می دهند. «دستان خالی»، عبارت خوبی برای استفاده کردن نیست و همچنین همه چیز به شیوه ای که آنها ماموریت شان را تعریف می کنند بستگی دارد. به این ترتیب واضح است که آنها باید ماموریت شان را از قبل تعریف می کردند. آنها نمی توانند ناگهان بگویند که ما می خواهیم به آنجا برویم و آن چیز را ببینیم.
لاریجانی گفت: اما حتی در سیستم شفاف نیز آنها نمی توانند به طور ناگهانی بگویند که می خواهند از جایی بازدید کنند. ما با شفافیت کامل موافق هستیم اما معادله، دو طرفه است. از ما انتظار می رود که شفافیت داشته باشیم اما ما نیز انتظار داریم طرف مقابل همکاری کند. ما باید به همه جنبه های فعالیت های هسته ای غیر نظامی دسترسی داشته باشیم. ما باید امکان همکاری با کشورهای دیگر را داشته باشیم. اما از همه این ها محروم هستیم و آنها به طور یکجانبه از ما می خواهند که شفاف باشیم. این امر چندان منطقی نیست.
خبرنگار یورونیوز گفت: به این ترتیب به نظر من شما می گویید که شفافیتی کامل وجود ندارد زیرا آنها در مقابل، کاری برای شما انجام نمی دهند.
لاریجانی گفت: نه در واقع منظور من این بود که شفافیت تا حدی وجود دارد. این امر به زمان و موضوعات مورد علاقه بازرسان بستگی دارد. برای رآکتورهای هسته ای تهران که ما از آنها برای تولید دارو برای بیماران سرطانی استفاده می کنیم باید بتوانیم اورانیوم با غنای بیست درصد خریداری کنیم. ابتدا آنها گفتند که قرار است این اورانیوم را مبادله کنیم. ما نیز اعلام موافقت کردیم. در ادامه آنها گفتند که ایران باید کل اورانیوم غنی شده اش را به ما (غرب) بدهد. این بی معناست. ما می خواهیم که بتوانیم از رآکتور تهران که اهداف صرفا پزشکی دارد استفاده کنیم. به این ترتیب ما گفتیم که فراموش کنید. ما از آن (اورانیوم غنی شده در داخل کشور) استفاده می کنیم. این عادت بد آمریکاست. ما رهبری گری آمریکا را نمی پذیریم. این ماجرایی شکست خورده است. آنها می توانستند با ما همچون هر کشور دیگر دارای حاکمیت رفتار کنند، می توانستیم گفتگو کنیم و به توافقاتی برسیم، چیزی هایی بدهیم و چیزهایی بگیریم و کارهای زیادی انجام دهیم ولی دستور نمی پذیریم. شاید آلمان، سارکوزی یا دیگران این رهبری (آمریکا) را بپذیرند اما ایرانی ها مطمئنا آن را نخواهند پذیرفت. مشکل اساسی مشخص است. ایران کشوری است که با وجود داشتن نظام اجتماعی و سیاسی متفاوت، نفوذش در منطقه در حال گسترش است. ما دموکراسی خاص خودمان را داریم که نه بر سیستمی لیبرال و سکولار بلکه بر عقلانیت اسلامی مبتنی است. این تجربه بیش از سی ساله نشان داده است که ایران از کشوری که حسرت آمریکا را می خورد به کشوری پیشرو در پیشرفته ترین زمینه ها در امور علمی و فناوری تبدیل شده است./

پایان پیام
 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet