هدر اصلی
1390/12/24 12:01:14
سرویس صحن
جواد جهانگیرزاده:

رئیس‌جمهور موظف است به همه سئوالات نمایندگان پاسخ دهد

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در اخطار اصل ۱۲۲ و تذکر بند ۱۱ ماده ۲۳ گفت: رئیس جمهور درباره برخی از سوالات نمایندگان هیچ پاسخی نداد و مساله را با شوخی برگزار کرد در حالی که موظف به پاسخگویی به همه سوال نمایندگان است بنابراین در صورت ادامه این روند قانون مقفول می ماند.
رئیس‌جمهور موظف است به همه سئوالات نمایندگان پاسخ دهد نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در اخطار اصل 122 و تذکر بند 11 ماده 23 گفت: رئیس جمهور درباره برخی از سوالات نمایندگان هیچ پاسخی نداد و مساله را با شوخی برگزار کرد در حالی که موظف به پاسخگویی به همه سوال نمایندگان است بنابراین در صورت ادامه این روند قانون مقفول می ماند. https://cdn.icana.ir/d/019/725.jpg رئیس‌جمهور,موظف,است,به,همه,سئوالات,نمایندگان,پاسخ,دهد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، جواد جهانگیرزاده در صحن علنی امروز (چهارشنبه 24 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در اخطار اصل 122 قانون اساسی و تذکر بند 11 ماده 23 آئین نامه داخلی افزود: براساس اصل 122 قانون اساسی تصریح شده است رئیس جمهور در حوزه اختیارات و وظایفی که دارد در مقابل ملت، رهبر و پاسخگو باشد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در خصوص صحبت‌های رئیس جمهور نقض آئین نامه‌ای وجود دارد که باید آن را بپذیریم و این اشکال در این بخش وارد است که برای اولین بار سوال از رئیس جمهور مطرح شده است و این نوید را می دهد که در آینده این نقص برطرف شود.

وی تأکید کرد: در سومین سوال از رئیس جمهور درباره عدم پرداخت سهم بخش تولید، صنعت و کشاورزی وی هیچ توضیح قانع کننده‌ای به مجلس ارائه نکرد و این پاسخ را با شوخی برگزار کرد که نه در شأن مجلس است و نه در شأن مردمی که از رادیو به مطالب گوش می کنند و توقع دارند مباحث جدی و مهمی از تریبون مجلس پخش شود چرا که در صورت شوخی و عدم پاسخ به مجلس قوانین مغفول می ماند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص عدم توضیح رئیس جمهور درباره رشد نرخ اقتصادی گفت: احمدی نژاد درباره نرخ رشد اقتصادی هیچ پاسخی نداد در حالی که وظیفه دارد در مقابل سوال نمایندگان مردم به درستی پاسخگوی سوال آنها باشد و به صورت شفاف بیان کند که به چه رشدی از اقتصاد رسیده ایم در حالی که آمار و ارقام متناقض ارائه شده توسط هیچ یک از نهادهای مرجع بین المللی پذیرفته و قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه شوخی با نمایندگان و مجلس منعی ندارد ولی باید جایگاه آن حفظ شود افزود: رئیس جمهور موظف است شأن مجلس و نمایندگان ملت را حفظ کند و با به کار بردن این نوع ادبیات و به کار بردن لفظ بی‌انصاف و نامرد شأن مجلس را زیر سوال نبرد؛ چرا که رئیس جمهور مملکت باید در حد شأن و منزلت مردم آن کشور صحبت کند.

جهانگیر زاده با خطاب قرار دادن رئیس مجلس گفت: طبق آئین نامه داخلی رئیس مجلس باید از جایگاه و شأن مجلس دفاع کند.

نماینه مردم ارومیه در خصوص عزل متکی وزیر امور خارجه از سوی رئیس جمهور تصریح کرد: وزیر امور خارجه بدون اجازه رئیس جمهور در حالی که حامل پیام وی است نمی تواند به اجلاس خارجی سفر کند و هنگام بیان پیام رئیس جمهور مورد عزل قرار گیرد و توسط رئیس جمهور کشور مقابل از این عزل آگاه شود به نظر شما مردمی که این موضوعات را از رادیو گوش می کنند به ما نخواهند خندید؟

وی همچنین افزود: رئیس جمهور بیان می کند که دولت به همه قوانین ضعیف عمل می کند تا تبعاتش دامن مردم را نگیرد مگر دولت در مقابل مجلس قرار دارد که وی اینچنین سخن می گوید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم با بیان اینکه بنده جزء سوال کنندگان از رئیس جمهور نبودم ولی معتقدم باید حرمت مجلس و نمایندگان حفظ شود، تأکید کرد: مساله مورد بحث حرمت مجلس و نمایندگان است که باید از طرف رئیس جمهور حفظ شود ضمن اینکه وی مساله 11 روز خانه نشینی خود را به شوخی برگزار می کند.

جهانگیر زاده افزود: اگر 11 روز خانه نشینی رئیس جمهور ایراد است که حتی نمایندگان علاقمند به دولت و شخص وی برای بازگرداندن وی اقدام کردند تا این حکم حکومتی را زمین نگذارند صحیح نیست.

نماینده مردم ارومیه در مجلس هشتم تأکید کرد:‌ این دولت اولین دولتی است که فرد را با مدرک فوق دیپلم به عنوان دکترا معرفی می کند و البته مجلس نسبت به این مساله حساسی زیادی نشان داده و با آن برخورد کرده است؛ پس این مجلس مدعی است که نباید موقعیت مناسب با رفتار نامناسب و مدارک نامناسب آلوده شود پس چطور رئیس جمهور این مجلس را مورد انتقاد قرار می دهد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار 122قانون اساسی و تذکر بند 11 ماده 23 آئین نامه داخلی  جواد جهانگیر زاده نماینده مردم ارومیه، گفت:‌ در خصوص سوالاتی که مطرح شد رئیس جمهور با این ادبیات پاسخ داده است و شما معتقدید که نباید اینگونه پاسخ می داد. البته بنده معتقدم از نظر الزامات آئین نامه ای جلسه درست برگزار شد و 15 دقیقه نماینده سوال کنندگان صحبت کرد و 1 ساعت نیز به پاسخ رئیس جمهور اختصاص یافت.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود:‌ آئین نامه اجازه قضاوت را به ما نداده است البته این موضوع را قبول دارم که باید از نمایندگان دفاع شود ولی برخی صحبت های بیان شده در خصوص مجلس و قوانین صحیح نیست.

نماینده مردم قم در مجلس هشتم یادآور شد: براساس آئین نامه اجازه نداریم درباره گفته ها قضاوتی شخصی داشته باشیم و باید برداشت و قضاوت را به مردم و کلیت مجلس واگذار کنیم و به طور طبیعی هر قانونی که توسط مجلس به تصویب رسید یا در شورای نگهبان مورد تأیید قرار گرفت لازم الاجراست و قانون ضعیف و قوی وجود ندارد.

لاریجانی تأکید کرد: در صورتی که قانونی به مجمع تشخیص رفت و مورد تأیید قرار گرفت همه افراد باید از آن قانون تمکین کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet