هدر موبایل
1386/06/04 11:43:00
سرویس سیاسی

حدادعادل: مجلس پس از تعطیلات در دو نوبت به بررسی لایحه اصل 44 خواهد پرداخت

حدادعادل، بررسی و تصویب لایحه اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ را نقطه عطف و افتخار مجلس هفتم خواند و گفت: مجلس پس از تعطیلات در دو نوبت صبح و بعد ازظهر به بررسی این لایحه خواهد پرداخت.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، غلامعلی حدادعادل رئیس مجلس در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی روز یکشنبه با اشاره به لایحه اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 که در کمیسیون ویژه بررسی و تصویب شده است، اظهار داشت: عنایت مجلس به این لایحه از آنجا معلوم شد که مجلس با رای همه نمایندگان موافقت کرد که کمیسیون خاصی برای بررسی این لایحه تشکیل شود و این کمیسیون هم با پرکاری و دقت این لایحه را در کوتاهترین فرصت برای تقدیم به مجلس آماده کرد که جا دارد بنده از همکاران محترم عضو کمیسیون ویژه تشکر کنم.

حدادعادل خاطرنشان کرد: لایحه اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 لایحه‌ای است که از لحاظ کمیت در حد یک برنامه مثل برنامه چهارم یا در حد لایحه‌ای همانند لایحه بودجه است و از لحاظ کیفیت هم مقدمه یک تحول فراگیر اقتصادی است که بعضی آن را به انقلاب اقتصادی تعبیر کرده‌اند و شرط لازم تحقق سند چشم انداز بیست ساله است.

وی افزود: مردم همه منتظر تصویب این لایحه در مجلس شورای اسلامی هستند و بنده باید بگویم در دستورکار قرار گرفتن این لایحه یک نقطه عطفی در کار مجلس هفتم محسوب می‌شود و بررسی و تصویب این لایحه افتخاری برای این مجلس خواهد بود.

رئیس مجلس تصریح کرد: این لایحه حاصل یک فرایند 30 ساله در جمهوری اسلامی ایران است. از روز اول پیروزی انقلاب این مساله که سهم دولت و سهم بخش خصوصی در اداره بنگاه‌های اقتصادی کشور باید چه اندازه باشد هم از لحاظ نظری و هم از لحاظ عملی مورد بحث بود و فراز و فرودهای گوناگونی داشته و بالاخره حاصل همه تجربه‌های ملی و جهانی و بحث‌های مربوط به اقتصاد اسلامی بطور کلی مسئولان نظام را به این سیاست‌های کلی رساند.

حدادعادل ادامه داد: این لایحه چندین سال در مجمع تشخیص مصلحت بررسی شده، خدمت مقام معظم رهبری عرضه گردیده و ایشان اصلاحات مورد نظر خودشان را اعمال کرده‌اند و بعد از تایید به قوای سه گانه ابلاغ شده است، دولت لایحه اجرایی در این خصوص ارائه کرده و مجلس هم از ابتدا به موازات دولت خود را برای بررسی این لایحه آماده کرده بود.

وی گفت: در تصویب این لایحه مرکز پژوهش‌ها، بخش خصوصی، استادان دانشگاه‌ها و خود دولت همکاری داشته‌اند و به هر حال ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کار بوده‌اند تا این لایحه در دستور کار مجلس قرار گیرد.

حدادعادل اظهار داشت: مجلس بعد از تصویب کلیات و پس از تعطیلات، در روز حداقل دو نوبت صبح و بعد ازظهر وقت نمایندگان در صحن علنی صرف رسیدگی به این لایحه خواهد شد تا انشاالله قبل از اینکه دولت بودجه را به مجلس تقدیم کند، کار بررسی این لایحه به اتمام برسد.

حدادعادل در بخش دیگری از سخنان خود ضمن گرامیداشت هفته دولت گفت: این هفته قبل از هر چیز یادآور حادثه تلخ هشتم شهریور و شهادت رئیس جمهور و نخست وزیر ارزشمند جمهوری اسلامی ایران، شهید رجایی و شهید باهنر است.

وی افزود: این دو بزرگوار، دو یار دیرینه، دو مبارز، دو مسلمان متعهد و دو انسان والا و خدمتگذار بودند که سرانجام در کنار یکدیگر مانند دو شمع سوخته جان خود را تقدیم اسلام و انقلاب و ملت کردند. یاد آن بزرگواران را گرامی می‌داریم و به روان پاکشان درود می‌فرستیم و امیدواریم خداوند به ما توفیق عنایت کند تا در راه رجایی و باهنر که راه خدمت به اسلام و انقلاب و مردم است قدم برداریم.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: هفته دولت از آن پس فرصتی برای همه دولت‌ها شده است تا طرح‌های مختلف خود را در کشور افتتاح کنند و در مورد اقدامات و خدماتی که انجام داده‌اند، اطلاع رسانی کنند.

حدادعادل با تبریک هفته دولت به رئیس جمهور و وزرای کابینه دولت نهم اظهار داشت:‌ما از همه تلاش‌های دولت، هیات دولت و معاونان رئیس جمهور، معاونان وزرا، مشاوران و مدیران کل و همه کارمندانی که قوه مجریه را تشکیل می‌دهند از جانب مجلس شورای اسلامی تشکر می‌کنیم.

وی پرکاری، تدین و داشتن روحیه انقلابی را صفت‌های بارز دولت نهم دانست و افزود: این صفت‌ها در رسیدن به مقاصد مطلوب و پیشبرد کشور اساسی است.

رئیس مجلس، عملکرد دولت در عرصه سیاست خارجی را موفق ارزیابی کرد و خاطرنشان کرد: دولت در بحث هسته‌ای، ارتباط با کشورهای مختلف جهان، حضور در مناطق مختلف خاورمیانه،‌ آفریقا و آمریکای لاتین باعث افزایش اعتبار ایران در عرصه جهانی شده است.

حدادعادل متذکر شد: در داخل کشور هم طرح‌ها و فعالیت‌های عمرانی و اجرایی کشور محسوس است که آینه بارز آن سفرهای استانی رئیس جمهور است و عموم نمایندگان حتی نمایندگان جناح مخالف هم بعضا در مجلس به اهمیت این سفرها و فواید آن اذعان کرده‌اند و همه معتقدند که این سفرها باعث آگاهی بیشتر دولت از مشکلات مردم و همبستگی و اتحاد بیشتر مردم می‌شود.

وی گفت: انشاالله بعضی از انتقادهایی که مطرح می‌شود با انصاف همراه باشد. نمی‌شود انتظار داشت که در فاصله پنج ماه از سفر استانی همه مصوبات و وعده‌های داده شده اجرا شود. مسلم است تا مقدمات یک طرحی طی شود و بودجه آن تامین شود مدتی طول می‌کشد. بنابراین هم باید صبور بود و هم پیگیری کرد تا آثار این سفرها برای کشور سودمند باشد.

رئیس مجلس ادامه داد: دولت هم باید دقت کند که وعده‌ها و مصوبات استان‌ها در حد مقدورات باشد.

حدادعادل ضمن قدردانی از مساعی دولت در سفرهای استانی، تصریح کرد: از تلاش دولت در بحث سهمیه بندی بنزین که کاری بسیار سنگین و پیچیده بود سپاسگزاری می‌کنیم و امیدواریم بعضی از اشکالات این طرح به تدریج برطرف شود و مجلس نیز در این خصوص همکاری می‌کند.

وی افزود: بعضی از مشکلاتی که بر دوش مردم سنگینی می‌کند مثل گرانی مسکن یا گرانی بعضی از اقلام مورد احتیاج مردم انشاالله با همت و اقدامات دولت و همدلی مجلس از دوش مردم برداشته خواهد شد. مجلس آمادگی دارد با دولت در خدمتگذاری همکاری کند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet