انتخابات ریاست جمهوری
1386/06/04 12:00:00
سرویس صحن

نماینده تبریز نسبت به عدم رسیدگی به موقع کمیسیون‌ها به سوالات تذکر داد

نماینده تبریز گفت: من از سه هفته قبل سه سوال از سه وزیر مطرح کرده‌ام اما هنوز این وزرا به کمیسیون هم دعوت نشده‌اند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، اکبر اعلمی در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس با استناد به مواد 182، 33، 39، 195، 193 و اصل 88 اظهار داشت: اگر ما نظام جمهوری اسلامی را در حکم یک سپاهی فرض کنیم که پایه‌های آن را قوای سه گانه تشکیل داده‌اند، استحکام و استقرار این نظام در گرو این است که هر یک از این قوا به وظایف قانونی خود عمل کند و هیچ یک از قوا به بهای تقویت قوه دیگر تضعیف نشود.

 وی افزود: ما به دلیل اینکه به مواد مذکور عمل نکرده‌ایم، مجلس کاملا تضعیف شده و متاسفانه در بعد نظارتی کاملا فلج شده است.

اعلمی خاطرنشان کرد: به موجب بند 5 ماده 33 ، هر یک از کمیسیون‌های تخصصی موظف به بررسی چگونگی اجرا و نتایج حاصل از اجرای قوانین مصوب و تبصره‌ها و ردیف‌های برنامه‌های توسعه و بودجه‌های سنواتی و تهیه گزارش و تقدیم آن به مجلس هستند اما در طول سه سال گذشته اذعان می‌کنید که حتی یک مورد هم در این خصوص گزارش نشده است.

نماینده تبریز ادامه داد: به موجب بند 6 ماده 33 ، هر یک از کمیسیون‌های تخصصی به منظور کسب اطلاع از کم و کیف اداره امور کشور، دریافت و بررسی گزارش‌های عملکردی و نظارتی از دستگاه‌های مختلف ذی‌ربط به نمایندگی از سوی مجلس و تهیه گزارش جامع سالیانه که در برگیرنده مسیر تحولات، پیشرفت‌ها و عملکرد بخش‌های تخصصی کشور و گویای وضع اعمال حاکمیت و مدیریت در هر بخش و قرائت آن در مجلس هستند و شما باز تایید می‌فرمایید که در طول سه سال و نیم گذشته حتی یک مورد از هیچ یک از کمیسیون‌ها گزارشی را نداشته‌ایم.

وی تصریح کرد: به موجب ماده 39 کمیسیون برنامه و بودجه موظف به رسیدگی به عملکرد بودجه سالیانه مجلس و ارائه گزارش آن حداکثر تا پایان شهریور ماه سال بعد و چاپ و توزیع آن ببن نمایندگان است که در طول این مدت حتی یک مورد هم نداشته‌ایم.

اعلمی گفت: به موجب اصل 88 قانون اساسی و ماده 193 آیین نامه در صورت طرح سوال از سوی نمایندگان، وزیر موظف است ظرف 10 روز در مجلس حاضر شود اما بنابر دلایل و توجیهاتی که جنابعالی دارید این نشده است و بیش از یکسال طول می‌کشد. سوال اینجاست که طبق همین آیین نامه بعد از اینکه نماینده‌ای سوال می‌کند وزیر موظف است حداکثر ظرف یک هفته در کمیسیون حاضر شود که متاسفانه کمیسیون‌ها هم تعلل می‌کنند.

وی افزود: به عنوان نمونه من از سه هفته قبل سه سوال از سه وزیر مطرح کرده‌ام اما هنوز این وزرا به کمیسیون هم دعوت نشده‌اند.

اعلمی خاطرنشان کرد: از شما خواهش می‌کنم بیش از این اجازه ندهید که مجلس در بعد نظارتی تضعیف شود که این نهایتا به زیان نظام خواهد شد.

حدادعادل در پاسخ به این تذکر گفت: ما تلاش می‌کنیم و شما نمایندگان هم در کمیسیون‌ها تلاش کنید که به آیین نامه عمل کنیم.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet